Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patrz, jaka ładna wieś...

Rozmawiała Barbara Rotter-Stankiewicz
W nadaniu nazw ulic uczestniczyła m.in. prof. Zofia Włodek (w środku), gospodarz gminy i mieszkańcy wsi
W nadaniu nazw ulic uczestniczyła m.in. prof. Zofia Włodek (w środku), gospodarz gminy i mieszkańcy wsi fot. archiwum UG
Rozmowa z Januszem Stopą, sołtysem Wieńca, wsi mającej duże ambicje, które konsekwentnie, krok po kroku, wciela w życie.

- Wieniec to jedna z mniejszych wsi gminy Gdów…

- Mieszkańców jest 480, a numerów - 140. Ostatnio osiedliło się kilkanaście nowych rodzin, przeważnie z Krakowa. „Ubytki” są mniejsze - nawet jeśli ktoś wyjeżdża, to po paru latach przeważnie wraca. Wyjechało może 5-10 osób, ale zapewniają, że chcą tu wrócić. Młodzi już nie uciekają do miasta tak jak kiedyś - owszem, pracują w Krakowie, ale mieszkają w Wieńcu.

- Parę tygodni temu mieszkańcy świętowali nadanie nazw ulicom w swojej wsi. To trzecia wioska w gminie, która zdecydowała się na takie „chrzciny”. A czyj był pomysł?

- Mojej teściowej, a właściwie jej męża, Amerykanina, któremu nie mieściło się w głowie, że może istnieć miejscowość bez nazw ulic. Początkowo podszedłem do tego z dużym dystansem, ale kiedy się nad tym zastanowiłem, poddałem temat na zebraniu wiejskim, a mieszkańcom pomysł się spodobał. Nazwy wybrali sami - przeważnie w oparciu o tradycyjne nazewnictwo przysiółków. Zrobiliśmy odpowiednie tabliczki i od 12 maja mamy już we wsi ulice. To bardzo ułatwia sytuację gościom, kurierom, listonoszowi...

- Ile jest tych ulic?

- Dwadzieścia dwie. Ale nasza główna droga przez wieś to cztery ulice: Zafolwarcze, Centralna, Osiek i Podegrodzie. Jest też ulica prof. Jana Zdzisława Włodka, który był właścicielem majątku Dąbrowica - należały do niego ziemie wokół wsi - i bardzo zasłużył się dla naszej wiosce, m.in. fundując tutejszą szkołę . Był żołnierzem Legionów Piłsudskiego, dyplomatą, naukowcem. W uroczystości nadania nazwy wzięła udział jego córka, prof. Zofia Włodek.

- Zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć na waszej stronie internetowej. To kolejna ciekawa inicjatywa.

- Nie kolejna, bo strona była wcześniej, niż nazwy ulic. Uważam, że w dzisiejszych czasach, gdy praktycznie w każdym domu jest internet, miejscowości powinny mieć swoje strony. Mieszkańcy zgłaszali, że chcieliby innej formy informowania o ważnych wydarzeniach na wsi, jak np. zebrania, niż tylko ogłoszenia na tablicach. Przy nich już mało kto się zatrzymuje, ludzie jeżdżą samochodami i nie będą wysiadać, żeby zobaczyć, co napisano na tablicy. Nie te czasy... W naszej gminie jesteśmy pierwszą wsią z własną stroną internetową.

- Na www.naszwieniec.pl są nie tylko aktualności, rozkład jazdy busów, ale nawet dowcipy. Kto nad tym czuwa?

-Administratorem jest jeden z członków Rady Sołeckiej. Niestety, mieliśmy ze stroną także problemy, bo ktoś się na nią włamał i zamieszczał - mówiąc oględnie - niewłaściwe treści. Z tego powodu trzeba było zablokować możliwość dawania komentarzy. Chciałbym, by mieszkańcy nie tylko czytali informacje zamieszczane przeze mnie czy Radę Sołecką, ale też sami włączali się w redagowanie strony. Zrobiliśmy miejsce dla OSP i KGW, które działają na Wieńcu, zachęcamy, aby przedstawili swoje ugrupowania i dokonania na stronie. Jest też miejsce na ogłoszenia - to wszystko jest robione z myślą o mieszkańcach.

- Inne plany, zamierzenia, ambicje?

- Jest ich wiele, ale niestety ograniczają nas finanse. Budżet wsi to ok. 20 tys. zł - prawie tyle kosztowałby projekt budowy 300 m chodnika w najbardziej niebezpiecznych miejscach Wieńca. Bez pomocy gminy ani rusz... Chcemy też m.in. poprawić oświetlenie, poszerzyć plac zabaw, i wybudować koło niego pełnowymiarowe boisko do koszykówki. Przydałaby się wiata przystankowa. A przed remizą - róże. Bo marzy mi się, by ludzie, którzy przyjadą do Wieńca mówili: Popatrz, jaka ładna wieś…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski