MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paulina Korta. Muzyka to jej pasja, teraz zaraża nią przedszkolaki

TR
arch. prywatne
Paulina Korta pracuje jako nauczycielka w Prywatnym Przedszkolu „Cypisek” w Brzesku od czterech lat. W naszym plebiscycie uzyskała 1058 głosów, zdobywając pierwsze miejsce w powiecie brzeskim.

Zanim trafiła do placówki w Brzesku, pani Paulina przez dwa lata była związana ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Pracowała tam z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą, pełniąc funkcję asystenta nauczyciela.

- Na pewno metodyka pracy z dziećmi w przedszkolu, a z osobami, które borykają się z niepełnosprawnością, różni się od siebie. Jeżeli jednak do pracy wkłada się całe swoje serce, nie ma to większego znaczenia, z kim prowadzi się zajęcia - zaznacza 27-latka z podbocheńskiej Grabiny, dla której praca z dziećmi od zawsze była wielkim marzeniem.

Pani Paulina już od swoich młodzieńczych lat bardzo kochała dzieci i uwielbiała się nimi zajmować. Będąc jeszcze w liceum pracowała jako niania. Po szkole średniej wybrała natomiast studia na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej. Po ich zakończeniu zrobiła jeszcze studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej. - Uwielbiam dzieci. Najbardziej podoba mi się ich szczerość oraz niesamowita radość, którą potrafią zarażać innych . Dlatego praca z nimi jest dla mnie wielką przyjemnością. Daje mi ona ogrom satysfakcji i spełnienia - tłumaczy Paulina Korta, która cieszy się, że wszystkich mniejszych i tych większych sukcesów swoich podopiecznych.

Nauczycielka zaznacza jednak, że praca w przedszkolu nie należy do łatwych. W jej zawodzie, jak sama mówi, ogromną rolę odgrywa m.in. cierpliwość, opanowanie, spokój ducha i empatia. - Jest to praca, która pochłania też bardzo dużo czasu prywatnego, ponieważ człowiek niesamowicie zżywa się z dzieciakami i często myśli o nich nawet w wolnych chwilach. Idąc na przykład po domowe zakupy, często zdarza mi się myśleć o tym, co by kupić, aby sprawić im choć trochę radości - przyznaje pani Paulina, która podkreśla, że praca w przedszkolu wymaga także tego, aby przekraczając jego próg zostawić za sobą wszystkie swoje problemy i kłopoty, ponieważ jeżeli coś jest nie tak, dzieci błyskawicznie to wyczuwają.

W przedszkolu, w którym pracuje obecnie pani Paulina, prowadzi zajęcia dydaktyczne opierające się na działaniu, badaniu czy doświadczaniu przez dzieci różnych rzeczy. Jej ulubionymi zajęciami, które również są uwielbiane przez dzieci, są lekcje muzyczne. - Muzyka to moja wielka pasja, którą chcę się dzielić z dziećmi - podkreśla Paulina Korta.

Jest po szkole muzycznej i gra na pianinie oraz karnecie. Dlatego muzyka towarzyszy dzieciom niemal już od samego wejścia do przedszkola. Maluchy pod skrzydłami pani Pauliny nie tylko jednak słuchają muzyki (głównie klasycznej), ale także uczą się śpiewać, tańczyć oraz grać na instrumentach muzycznych. -Przeważnie są to instrumenty perkusyjne takie jak trójkąty, janczary, pudełka akustyczne czy tamburyna - mówi nauczycielka.

Pani Paulina prowadzi także warsztaty muzyczne „Dziecięce Muzykowanie”. Odbywają się one nie tylko w przedszkolu, w którym na co dzień pracuje, ale także w innych przedszkolach oraz szkołach i świetlicach w regionie. Często zaprasza na nie zaprzyjaźnionych muzyków wraz ze swoimi instrumentami. Podczas takich zajęć, które odbywają się bezpłatnie, dzieci mogą zobaczyć z bliska i spróbować zagrać na skrzypcach, puzonie, akordeonie czy perkusji. - Zajęcia te przynoszą oczekiwane rezultaty, ponieważ już kilka dzieciaków, które uczyłam, złapało bakcyla i zapisało się do szkoły muzycznej, co niesamowicie mnie cieszy - zaznacza.

Paulina Korta jest ogromnie szczęśliwa, że wygrała w plebiscycie „Gazety Krakowskiej”. Podkreśla, że nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze strony wielu osób, w tym jej koleżanek z pracy, z którymi współpracuje i wzajemnie dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą z dziećmi.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura. "Zimna wojna" oraz koncert Lenny'ego Kravitza

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Paulina Korta. Muzyka to jej pasja, teraz zaraża nią przedszkolaki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski