Paweł Baśnik i obawy artysty otwartego. ,,Duchy polskie" -...

Paweł Baśnik i obawy artysty otwartego. ,,Duchy polskie" - wystawa z cyklu ,,Rzecz(nie)pospolita"

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Paweł Baśnik i obawy artysty otwartego. ,,Duchy polskie" - wystawa z cyklu ,,Rzecz(nie)pospolita"
1/28
przejdź do galerii
W ,,Otwartej pracowni” od piątku można oglądać wystawę Pawła Baśnika ,,Duchy polskie”. Młody artysta polemizuje nią z nacjonalistycznymi wątkami w polskiej sztuce i życiu społecznym.
Obrazy prezentowane na wystawie przywołują m.in. pamięć o Józefie Bemie, bohaterze narodowym, który został muzułmaninem, o ciemnoskórym gen. Władysławie Jabłonowskim – legioniście Dąbrowskiego, a także o rzeźbiarzu Stanisławie Szukalskim inspirującym się słowiańszczyzną. Spojrzenia artysty dopełnia prezentowany w długiej, niewielkiej salce galerii przy ul. Dietla cykl portretów kobiet, które przyczyniły się do odzyskania Niepodległości.

W wernisażu uczestniczyło wielu młodych ludzi. Do odwiedzenia ,,Otwartej pracowni” skłoniła ich zapewne jej legenda - jako miejsca, gdzie wystawiają swoje prace głównie artyści o prawicowych poglądach.

Paweł Baśnik, któremu dorabia się twarz artysty diabolicznego, potwierdza raczej swą wystawą niebywałą żywotność i zarazem atrakcyjność polskiej kultury, gdyż zarówno wątki samej wystawy, jak i jej klimat, czerpią właśnie bezpośrednio z kultury narodowej, rozumianej szerzej niż potocznie się uważa. Jej siła prowadziła niegdyś do konwersji duchowych i religijnych nawet w czasach, kiedy Polska nie istniała na mapie. Stąd dziś z takim lękiem niektóre społeczności reagują na wszelkie przejawy polskiej aktywności w różnych dziedzinach (dotyczy to zwłaszcza naszych sąsiadów z terenów, które należały do I i II Rzeczpospolitej).

KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chciał sie podlansować to się podlansował ..

ależ on z-a-s-z-o-k-o-w-a-ł (gość)

Zgłoś naruszenie treści

brawo , brawo .... b - r - a - w - o

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo