Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pawilon Okocimski jak kot w worku

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. wg projektu Jana Ogłódka. Był ulubionym miejscem krakowian.
Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. wg projektu Jana Ogłódka. Był ulubionym miejscem krakowian. fot. adam wojnar
Kontrowersje. Ekolodzy chcieli ratować zabytek, mają jednak kłopot. Nie mogą ustalić, czy wolno przy nim zrobić oczyszczalnię ścieków.

Krakowskie środowiska ekologiczne i obywatelskie zamierzają stworzyć w niszczejącym, zabytkowym Pawilonie Okocimskim w Lasku Wolskim - Centrum Edukacyjno-Ekologiczne. Złożyli już biznesplan u wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. Pojawił się jednak problem. Inicjatorzy ratowania zabytku nie mogą się dowiedzieć od miejskich urzędników, czy mogą wybudować przy pawilonie oczyszczalnię ścieków.

Pawilon Okocimski od lat popada w ruinę. Miasto nie miało dotąd pomysłu, jak go zagospodarować. Nie było też chętnych na jego dzierżawę.

Dopiero w tym roku pojawiła się nadzieja na ratunek pawilonu. Kilka społecznych organizacji postanowiło wydzierżawić go i pozyskać pieniądze unijne na remont. Potem chcą tam otworzyć centrum sztuki, ekologii, przestrzeni, krajobrazu i edukacji wraz z kawiarnią.

Jednym z problemów do rozwiązania jest jednak sprawa ścieków. W pobliżu nie ma miejskiej sieci kanalizacyjnej i jak informuje MPWiK, nie jest planowana. Dawniej restauracja funkcjonowała tu dzięki szambu. Ekolodzy nie wierzą, że było szczelne i że dziś jest w stanie obsłużyć obiekt. Chcą rozważyć ten problem przed ewentualnym podpisaniem umowy dzierżawy.

- Myślimy o budowie oczyszczalni ścieków, ale zapisy planu zagospodarowania przestrzennego są niejasne. Niestety, pracownicy Biura Planowania Przestrzennego nie chcą się w tej kwestii wypowiedzieć i odsyłają nas do Wydziału Architektury - opisuje Mariusz Waszkiewicz prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody.

Tymczasem Wydział Architektury w odpowiedzi na proste pytanie: czy plan dopuszcza w tym miejscu budowę oczyszczalni ścieków, zamiast udzielić odpowiedzi, pisze, że zajęcie przez nich stanowiska będzie możliwe po... złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę. - Czyli mamy w ciemno podpisać umowę dzierżawy, nie wiedząc, czy będziemy mogli wybudować oczyszczalnię - złości się Waszkiewicz. - Urzędnicy, radzą nam opracować dokumentację, uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych i pozwolenie wodno-prawne, a potem po złożeniu do Wydziału Architektury wniosku o pozwolenie na budowę możemy się dowiedzieć, że plan nie dopuszcza tej inwestycji.

Ekolodzy obawiają się działać w pawilonie w oparciu o szambo, gdyż to wiąże się ze ściąganiem po każdym weekendzie i opłacaniem wozu asenizacyjnego, a to duże koszty. - Wolelibyśmy wydawać pieniądze na remont i utrzymanie obiektu - zauważa Waszkiewicz.

Szczęsny Filipiak, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VII Zwierzyniec, która od początku wspiera ekologów w pomyśle ratowania pawilonu, jest zaskoczony takimi problemami. - Uważam, że pytanie do urzędników było proste i ekolodzy powinni dostać jasną odpowiedź. Nie tak ma to wyglądać. W tę sprawę powinna się włączyć wiceprezydent Elżbieta Koterba i razem ze swoimi podwładnymi ustalić stanowisko - stwierdza przewodniczący.

Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu wyjaśnia, że z planu miejscowego Lasku Wolskiego wynika, że na terenach nieobjętych systemem kanalizacji dopuszcza się wyłącznie gromadzenie ścieków w szczelnych zbiornikach wybieralnych, zlokalizowanych na działkach, których dotyczy inwestycja, wywożonych do oczyszczalni komunalnej, zgodnie z przepisami prawa miejscowego obowiązującymi w tym zakresie.

- Zapis jest dość precyzyjny w swojej treści. To informacja publiczna i ogólnodostępna dla wszystkich na stronie BIP - stwierdza Machowski i dodaje, że pracownicy Wydziału Architektury nie mogą wydawać wiążących opinii bez konkretnego wniosku o pozwolenie na budowę. I takiej odpowiedzi udzielili, informując, gdzie można znaleźć dane o zapisach planu oraz wskazali jednocześnie na kompetencje Wydziału Architektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski