Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Październik w ogrodzie – przygotowania do zimy

(DD)
Porady. Dni są pogodne i słoneczne, ale wieczory i noce chłodne. Jeszcze cieszą nas kwiaty i kolory opadających liści. Ale zima już za pasem. Taki jest październik. W jesiennym ogrodzie pracy jest wiele.

* W ogrodzie ozdobnym możemy wysiać nasiona niektórych gatunków jednorocznych, takich jak chaber, nagietek, ostróżka pospolita czy smagliczka nadmorska. Przyspieszy to ich wiosenną wegetację.

* Rozety liściowe roślin dwuletnich, takich jak np. malwy, dzwonki, naparstnice i bratki, zimą narażone są na wysuszające wiatry, dlatego warto dobrze je teraz podlać, a po pierwszych przymrozkach okryć gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub agrowłókniną.

* Wciąż możemy sadzić cebule roślin kwitnących na wiosnę, musimy to jednak zrobić jeszcze gdy ziemia nie jest zamarznięta. Stanowisko powinno być słoneczne, ale niezbyt nagrzane i osłonięte od wiatru. Sadzimy cebulki i bulwy, które doskonale przezimują w gruncie, takich kwiatów jak: zawilce, cyklameny, hiacynty, śnieżyce, szachownice, tulipany, irysy, krokusy, szafirki, narcyzy, przebiśniegi. Zakwitną efektownie wczesną wiosną, w porze, kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację.

Kupując cebulki należy zwrócić uwagę na ich kondycję: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Zakupione cebule należy jak najszybciej wkopać do ziemi, aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.

* Cebule takich roślin, jak arisema, eukomis, cynobrówka, galtonia, kamasja, sternbergia, mogą zimować w gruncie, na stanowiskach przykrytych suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.

* Wykopujemy natomiast – przed przymrozkami – cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie, czyli dalie, mieczyki, tygrysówki, sprekelie, frezje, tritonie, weltheimie, fiołki alpejskie i pacioreczniki, które przechowujemy do wiosny w odpowiednich warunkach.

* Rozmnażamy przez podział i sadzimy na nowo wiele bylin – przede wszystkim te, które kwitły wiosną i latem – oraz trawy ozdobne. Październik to dobra pora na dzielenie i przesadzanie takich bylin jak np. fiołki wonne i fiołki motylkowate, smagliczki skalne, żagwin, omiegi kaukaskie, floksy szydlaste, ubiorki wiecznie zielone, rogownica, karmninek ościsty, dąbrówka rozłogowa, barwinki, astry alpejskie, zawciąg, macierzanka; przesadzamy też kłącza konwalii. Z roślin użytkowych rozmnażamy w ten sposób rabarbar, lubczyk i cząber.

* Przesadzamy zioła – dojrzałe rośliny wykopujemy z ogródka i sadzimy do doniczek. Zapewnią nam świeżą zieleninę i witaminy przez całą zimę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski