MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Październik Zygmunta Koniecznego

Wacław krupiński
Teatr Ludowy przypomni piosenki Zygmunta Koniecznego
Teatr Ludowy przypomni piosenki Zygmunta Koniecznego fot. materiały prasowe
Październik będzie miesiącem Zygmunta Koniecznego, co wiąże się z biografią wybitnego kompozytora (acz nie z tym miesiącem), ale on nie lubi, by o tym mówić, zatem szczegóły pomińmy.

Konieczny hipnotyzuje
W Krakowie ten niezwykły miesiąc zacznie się spektaklem - „Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego”, który w Teatrze Ludowym przygotowuje Małgorzata Bogajewska. Będą słynne kompozycje i wielkie światowe malarstwo. Premiera 7 października o 19 na Dużej Scenie.

Usłyszymy najsłynniejsze piosenki tego kompozytora, a wykonają je: Marta Bizoń, Paulina Kondrak, Weronika Kowalska, Małgorzata Krzysica, Karol Polak, Jan Nosal, Ryszard Starosta, Barbara Szałapak, Jacek Wojciechowski, Kajetan Wolniewicz. Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje Konrad Mastyło, pianista przez 20 lat grający w Piwnicy pod Baranami, m.in. właśnie piosenki Koniecznego, On też poprowadzi kwintet muzyczny.

Artystyczny dialog Koniecznego z Wyspiańskim
Z kolei w poniedziałek, 23 października o 19:30, w Centrum Kongresowym ICE Koncert „Mistrz mistrzowi. Artysta artyście. Konieczny Wyspiańskiemu”. Konieczny od lat nie krył fascynacji twórczością autora „Wyzwolenia”. Usłyszymy jego pisane dla teatru kompozycje inspirowane „Nocą listopadową”, „Klątwą” „Wyzwoleniem”, „Akropolis” jak i kompozycję „Serce moje gram”, czerpiącą z „Wesela” i liryków Wyspiańskiego. Solistami będą współpracujący z kompozytorem od lat: Joanna Słowińska, Marta Bizoń, Lidia Bogaczówna, Beata Wojciechowska Przemysław Branny, Marek Bałata, Jacek Wojciechowski, Tadeusz Zięba. Towarzyszyć będą im Chór Polskiego Radia oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty. A w części pierwszej krakowska premiera napisanego przed rokiem „Koncertu fortepianowego” Koniecznego (premiera polska 1 października w Warszawie), wykonawcami będą Piotr Latoszyński - fortepian) i Leszek „Hefi” Wiśniowski - flet basowy.

- To młody, bardzo dobry pianista, a trzeba młodych popierać - powiedział nam kompozytor. Usłyszymy też jego utwór na smyczki - „Dialog”.

„U Wyspiańskiego muzyka jest w treści, w emocji, w obrazie, jaki on proponuje. Już kiedyś półżartem powiedziałem, że autor <

> chwilami jest bardziej muzyczny i plastyczny niż literacki. Na pewno jest ogromnie inspirujący. Jego prosta wersyfikacja, jego krótkie frazy, jakby wywodzące się z folkloru, bardzo mi odpowiadają” - mówił Zygmunt Konieczny w jednym z wywiadów.

A 9 października o godz. 19 Krakowskie Forum Kultury (dawny ŚOK) spotkaniem z Zygmuntem Koniecznym zainauguruje zaplanowany na pięć lat cykl „Poczet piwnicznych artystów”. Kompozytor opowie o sobie, jak i artystce, dla której tworzył - Halinie Wyrodek. Wieczór poprowadzi niżej podpisany. Wstęp wolny.
Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski