Pech Reusa, rekord Klosego, wpadka Fabregasa, gol i... protest Messiego

Jerzy Filipiuk
Według trenera Niemców  Marco Reusa trudno zastąpić
Według trenera Niemców Marco Reusa trudno zastąpić Martin Meissner
Mecze towarzyskie. - Nawet nie wiem, jak wyrazić słowami to, co czuję! Marzenie prysło w kilka sekund! - wyznał Niemiec Marco Reus. Z powodu kontuzji nie wystąpi on w MŚ.

- Dla niego i dla nas to wielka tragedia. Marco był w wyśmienitej dyspozycji. W planach i taktyce na turniej w Brazylii był centralną postacią. Nie sposób zastąpić go jednym piłkarzem - przyznał selekcjoner Joachim Loew.

25-letni ofensywny pomocnik Borussii Dortmund doznał naderwania więzadeł lewej kostki w Moguncji w meczu z Tunezją (6:1). Musi pauzować minimum półtora miesiąca. W kadrze na mundiał zastąpił go 22-letniobrońca Sampdorii Genua Shkodran Mustafi, który jedyny mecz w reprezentacji rozegrał 13 maja w Hamburgu z Polską (0:0).

W spotkaniu z Tunezją jednego z goli strzelił Miroslav Klose, dla którego było to już 69 trafienie (w 132 występach) w reprezentacji Niemiec. Pobił rekord Gerda Muellera - 68 bramek (ale w zaledwie 62 meczach).

Broniąca tytułu Hiszpania wygrała w Landover (USA) z Salwadorem 2:0 po bramkach Davida Villi, który grał tylko w II połowie. W 4 minucie karnego nie wykorzystał Cesc Fabregas. Był to już 11 zmarnowany karny spośród ostanich 21 egzekwowanych przez drużynę Hiszpanii!

Gospodarze mundialu Brazylijczycy pokonali w Sao Paulo Serbię 1:0 po trafieniu Freda, który wykorzystał dośrodkowanie Thiago Silvy, przyjął piłkę na klatkę piersiową i celnie strzelił.

Argentyna w La Plata pokonała Słowenię 2:0 po golach Ricardo Alvareza i jego zmiennika w 58 minucie Lionela Messiego. Przed meczem gospodarze wyszli na boisko z transparentem: "Malwiny są argentyńskie". Wyrazili poparcie dla roszczeń Argentyny do archipelagu (nazywanego po angielsku Falklandami), który od 1833 roku należy do Imperium Brytyjskiego i o który oba kraje stoczyły 74-dniową wojnę w 1982 roku.

Portugalia wygrała w Nowym Jorku z Meksykiem 1:0. Gola zdobył Bruno Alves w doliczonym czasie gry po rzucie wolnym Joao Moutinho. Treningi z drużyną po wyleczeniu kontuzji wznowili Cristiano Ronaldo i Raul Meireles, natomiast tylko z fizjoterapeutami pracował Pepe.

Anglia w Miami zremisowała z Hondurasem 0:0. Tylko trzy celne strzały na bramkę i niewykorzystanie osłabienia rywala (25 minut grał w "10") muszą niepokoić trenera Roya Hodgsona.

Wyniki
Towarzyskie mecze: Brazylia - Serbia 1:0 (0:0), Portugalia - Meksyk 1:0 (0:0), Chorwacja - Australia 1:0 (1:0), Grecja - Boliwia 2:1 (1:0), Kostaryka - Irlandia 1:1 (0:1), Kolumbia - Jordania 3:0 (1:0), Japonia- Zambia 4:3 (1:2), Kamerun - Mołdawia 1:0 (1:0), Argentyna - Słowenia 2:0 (1:0), Belgia - Tunezja 1:0 (0:0), Hiszpania - Salwador 2:0 (0:0), USA - Nigeria 2:1 (1:0), Anglia - Honduras 0:0.