Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pechowy cmentarz dla zwierząt

Redakcja
INWESTYCJE. Wprawdzie oficjalnych decyzji jeszcze nie ma, ale - jak się dowiedzieliśmy - rozpoczęły się poszukiwania nowej lokalizacji dla cmentarza dla zwierząt. Z tej przy ul. Węgrzeckiej miasto będzie musiało zrezygnować. To oznacza, że, w optymistycznym wariancie, taki cmentarz powstanie nie wcześniej niż w 2013 roku.

Inwestycja od początku ma pecha, choć trzeba przyznać, że władze miasta zrobiły sporo, by do niej doszło. Przypomnijmy, że najpóźniej w marcu 2010 r. w Krakowie miał powstać cmentarz dla zwierząt - tak wynikało z uchwały, którą ponad rok wcześniej przyjęli radni, wyznaczając prezydentowi konkretne terminy przygotowania inwestycji. W sprawie cmentarza prowadzono przez wiele miesięcy konsultacje dotyczące lokalizacji, a wytypowano dwie: w rejonie ul. Reduty i Węgrzeckiej oraz koło obwodnicy autostradowej, w rejonie ul. Hallera. Tę drugą odrzucili dzielnicowi radni i mieszkańcy. Lokalizacja przy ul. Reduty, między dwoma liniami kolejowymi, nie wzbudziła sprzeciwów. Pozytywna była też opinia Rady Dzielnicy IV. Wybrano nawet firmę, która miała się zająć budową. Założenie było takie, że miasto udostępni prawie 0,8 hektara, a zwycięzca licytacji wyłoży pieniądze na inwestycję - ogrodzenie terenu, przygotowanie miejsc itp. I firma planowała, że jeszcze tego lata zostanie uruchomiona pierwsza część grzebowiska. Ostatecznie inwestor się jednak wycofał. A nie był to koniec kłopotów. Okazało się, że przepisy określają minimalne odległości inwestycji od linii kolejowej, a cmentarz miałby być między linią Mydlniki - Podłęże a linią Warszawa - Kraków. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały gminę, że planowana jest modernizacja linii Mydlniki - Podłęże, a ponadto inwestycja koliduje z projektowanymi parkingami dla rowerów oraz lokali usługowych przewidzianych w studium zagospodarowania przystanku osobowego Kraków - Prądnik Czerwony.

Dowiedzieliśmy się, że miasto jeszcze czeka na opinię PKP co do możliwości ulokowania tam cmentarza - z uwagi na przepisy dotyczące odległości obiektu od torowisk i planowaną przebudowę linii kolejowej - co wymaga przestrzeni. Chodzi już jednak nie tylko o sam cmentarz dla zwierząt, ale także o budowę przy nim niewielkiej spopielarni, gdyż o połączeniu tych dwóch przedsięwzięć chcieliby rozmawiać potencjalni inwestorzy. A to z kolei wymagałoby i tak podjęcia kolejnych starań - o wuzetkę - rozszerzoną o spopielarnię.

- Ponieważ wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie zrezygnować z tej lokalizacji (nawet przy dobrej woli PKP - okrojony teren może się okazać za mały na tę inwestycję) - już rozpoczęliśmy poszukiwania nowej. Chcielibyśmy jeszcze w tym roku mieć kilka wskazań - usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta. Już to samo będzie w Krakowie niezwykle trudne, a na dodatek zmieniły się przepisy i dla takiej inwestycji konieczna będzie decyzja środowiskowa, czego dotąd nie wymagano. To wszystko oznacza, że na pierwszy w Krakowie cmentarz dla zwierząt trzeba będzie czekać przynajmniej do 2013 roku.

(J.ŚW)

[email protected]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski