Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pejzaż muzyczny

Redakcja
Między fanami rozmaitych rodzajów metalu widać różnice w strojach. Dawniej heavymetalowcy ubierali się w wąskie spodnie rurki, białe adidasy i skórzane kurtki. Teraz spotkanie tak ubranego fana jest rzadkością. Metale gustują głównie w wysokich "glanach". Żaden z nich nie założy adidasów z jaskrawymi paskami, najwyżej czarne bez żadnych bajerów. Skórzane spodnie ubierze ktoś z kręgu black metalu. Niektórzy blackmetalowcy wyróżniają się całym strojem ze skóry. Nosi się też czarne jeansy albo bojówki z kieszeniami po bokach. Metalowcy lubią tatuaże, zwane dziarami. Ważne są też włosy. Najczęściej długie, opadające na plecy, którymi można zarzucać na koncercie. Takie zarzucanie grzywy w rytm muzyki nazywa się "headbanging".

   Ciasne dżinsy, skórzane albo dżinsowe kurtki, pasy i pieszczotki - czarne bransolety ze skóry nabijane ćwiekami, długie włosy - to najbardziej charakterystyczne elementy image'u metalowców. Niby wszystko to już było, a jednak połączone w całość jest na tyle charakterystyczne, że nikt nie pomyli ich np. z hipisami czy punkami. Fani ciężkiego brzmienia z lat 70., reprezentowanego przez takich wykonawców, jak Black Sabbath, Deep Purple czy Led Zeppelin, zaczęli ubierać się jak dawni rockersi (przedstawiciele subkultury aktywnej w pierwszej połowie lat 60. w USA i Wielkiej Brytanii): w obcisłe dżinsy i skórzane kurtki, zwane ramoneskami. Podzielili też ich fascynację ciężkimi motocyklami: wokalista jednego z pierwszych zespołów metalowych Judast Priest, Rob Halford, rozpoczynał koncerty od wjazdu na scenę harleyem davidsonem.
   Metalowcy nie mają odrębnej ideologii. Liczy się dla nich głównie "bycie razem" na koncertach i ten sam gust muzyczny. Znacznie ważniejsze są teksty utworów, w których można wyróżnić dwa główne nurty: "mitologiczny" i "satanistyczny". Pierwszy zawiera heroiczne wątki odnoszące się do kultury germańsko-celtyckiej lub do średniowiecza, wykorzystywane w dziełach "fantasy". Drugi - to fascynacja śmiercią, czarną magią i okultyzmem.
(B.CH.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski