Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Księżyca już 9 października. Tym razem będzie to pełnia Krwawego Księżyca. Co to oznacza?

oprac.: Anna Nowak
W październiku zobaczymy Księżyc Myśliwych, zwany także Krwawą Pełnią
W październiku zobaczymy Księżyc Myśliwych, zwany także Krwawą Pełnią Fot. Mariusz Kapala
Pełnia Krwawego Księżyca, zwana także Księżycem Myśliwych, to pierwsza jesienna pełnia w tym roku. Tej niezwykle jasnej i wyraźnej poświacie przypisuje się magiczne właściwości, m.in. chronienie przed klątwami. Skąd wzięły się te nazwy? Co one oznaczają? Kiedy dokładnie będziemy mogli zobaczyć księżyc w całej okazałości? Odpowiadamy.

Pełnia księżyca w październiku 2022. Co oznacza Księżyc Myśliwych?

Księżyc Myśliwych jest pierwszą pełnią księżyca po żniwach. To właśnie wtedy wypada najlepszy czas na polowania, gdy na polach, łąkach i w lasach zaczynają pojawiać się dorodne lisy, jelenie, sarny czy dziki. Niegdyś wierzono, że pełnia, która wypada 9 października w niedzielę, wskazuje myśliwym drogę podczas polowania i pomaga znaleźć dużą, utuczoną zwierzynę, a tym samym zrobić zapasy na nadchodzącą, mroźną zimę.

Krwawy Księżyc już 9 października. Czy księżyc będzie czerwony?

Księżyc Myśliwych znany jest również pod nazwą Krwawego Księżyca, który według podań miał chronić przed klątwami i zaklęciami. Na myśl od razu przychodzi czerwona, krwista barwa. Tym razem jednak tak się nie stanie. Nasz naturalny satelita przybiera taki kolor jedynie wtedy, gdy następuje zaćmienie Księżyca. W październiku jego tarcza pozostanie jasna, wręcz biała.

Skąd więc wzięła się nazwa "Krwawy Księżyc"? Otóż tak październikową pełnię nazywali Indianie z Ameryki. To właśnie podczas niej udawano się na polowania, na których zabijano zwierzęta, a tym samym przelewano wiele krwi.

Czasem można natrafić również na takie nazwy jak Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw.

O której oglądać październikową pełnię księżyca?

Pełnia księżyca w październiku będzie widoczna na niebie już o godzinie 20:54. Jej szczyt nastąpi równe dwie godziny później, czyli o 22:54.

Widoczność tarczy księżyca zależy oczywiście od warunków pogodowych, które będą panować w niedzielę. Aby zobaczyć pełnię w całej okazałości, najlepiej udać się w niezachmurzone, oddalone od świateł miasta miejsce. Wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu nie będzie konieczne, warto jednak zaopatrzyć się w lornetkę, aby móc jeszcze lepiej podziwiać piękno naszego jedynego naturalnego satelity.

Pełnie księżyca do końca 2022 roku

Do końca roku będziemy mogli zaobserwować jeszcze dwie pełnie księżyca:

  • 8 listopada o godzinie 12:02
  • 8 grudnia o godzinie 05:09

Przesądy związane z pełnią księżyca

Wielu ludzi wierzy, że pełnia Księżyca ma wpływ na nasze zachowanie, samopoczucie, jak również pomaga w leczeniu. Jedni przypisują jej moc sprawiania, że czujemy większe pobudzenie, ekscytację oraz jesteśmy nastawieni na osiąganie sukcesu. Jednak inni sądzą, że pełnia księżyca wzbudza stany depresyjne, większą nerwowość i impulsywność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski