Pensje profesorów bez widełek

Redakcja
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym - w nowym roku - nastąpi podniesienie o ok. 8,2 proc. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników uczelni publicznych. Ma to związek z przewidzianym wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2015 r. ma wynieść 1500 zł brutto.

SZKOLNICTWO WYŻSZE. W przyszłym roku wzrosną płace nauczycieli akademickich

W 2012 r. minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego dla profesora zwyczajnego będzie wynosić 4145 zł brutto, profesora nadzwyczajnego posiadającego tytuł naukowy - 3865 zł brutto, profesora nadzwyczajnego ze stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego - 3540 zł brutto, docenta - 3310 zł brutto, asystenta - 1885 zł brutto, a wykładowcy czy lektora - 1830 zł brutto. Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy, ale niejedyny składnik wynagrodzenia kadry akademickiej. Mogą być jeszcze doliczane do tego np. dodatki za staż pracy, dodatki funkcyjne czy wypłaty za godziny ponadwymiarowe i nadliczbowe.

Rozporządzenie przewiduje systematyczne podwyżki w ciągu najbliższych czterech lat. I tak od 2015 r. profesor zwyczajny ma zarabiać minimum 5390 zł brutto, a docent czy adiunkt ze stopniem naukowym doktora habilitowanego - 4305 zł brutto. Minimalna stawka wynagrodzenia asystenta zmieni się na 2450 zł brutto od 2015 r.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o szkolnictwie wyższym, minister nie będzie już określać maksymalnych i minimalnych stawek, czyli tzw. widełek, a jedynie minimalne, dzięki czemu uczelnia będzie mogła podwyższać wynagrodzenie swoim wykładowcom bez ograniczeń, jeśli będzie mieć na to fundusze.

Jak tłumaczy resort, kwestia skutków finansowych podwyższenia minimalnych stawek w 2012 r. była konsultowana z każdą uczelnią publiczną. Koszt podwyżek, które w sumie będą dotyczyć w całej Polsce 6 tys. etatów, wyniesie w 2012 r. 12,7 mln zł. Jak się jednak okazuje, skutki podwyżek w nowym roku mają pokryć z własnej kieszeni uczelnie jako pracodawcy.

- Jeśli jednak teraz dopiero uczelnia stwierdzi, że konieczne są dodatkowe środki budżetowe, to będziemy prowadzić bezpośrednie rozmowy, aby każdy uprawniony do podwyżki pracownik uczelni miał ją zagwarantowaną - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy resortu nauki.

Przeciwko niskim płacom w szkolnictwie protestują już od jakiegoś czasu akademicy skupieni wokół Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność". Uważają, że płace są skandalicznie niskie, a nakłady finansowe na badania naukowe zdecydowanie za małe. KSN NSZZ "Solidarność" prowadziła również ostatnio rozmowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące wprowadzenia tzw. ponadzakładowego układu zbiorowego pracy, dzięki któremu można byłoby stworzyć nauczycielom akademickim lepsze możliwości negocjowania warunków pracy. Związkowcy tłumaczyli, że resort odrzucił jednak ich projekt.

Ministerstwo ma inne zdanie na ten temat: - Nie odrzuciliśmy w całości projektu, zaproponowaliśmy dalsze merytoryczne rozmowy. To związkowcy nie zajęli stanowiska, po tym jak poprosiliśmy pisemnie o odniesienie do naszej opinii prawnej - twierdzi rzecznik MNiSW, zapewniając, że podwyżki są zagwarantowane już teraz.

Rozporządzenie zostało podpisane zaraz przed początkiem października. Bartosz Loba zaprzecza, aby miało to związek z wyborami parlamentarnymi. Twierdzi, że o podwyżkach mowa była już podczas prac w Sejmie nad ustawą w marcu tego roku.
- Minister Kudrycka zapowiedziała takie starania. Teraz udało się wypełnić to zobowiązanie mimo utrudnień, które w toku procedur legislacyjnych wprowadziła KSN "Solidarności", podważając tę koncepcję podwyżek i tryb ich zagwarantowania - twierdzi Bartosz Loba.

Katarzyna Klimek-Michno

katarzyna.klimek@dziennik.krakow.pl

Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie