Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła wśród kapliczek odzyskała dawny blask

(JOL)
Kapliczka znów cieszy oczy
Kapliczka znów cieszy oczy FOT. ARCHIWUM
Siercza. Ponad 100-letnia Pieta wyrzeźbiona przez Józefa Markowskiego wróciła z renowacji. Zachwytom nad urodą przydrożnego sacrum nie ma końca.

Kiedy odrestaurowaną kapliczkę montowano na powrót przy drodze wiodącej przez wieś, nikt nie przechodził tamtędy obojętnie. Mieszkańcy zatrzymywali się by podziwiać urodę zabytku, a niektórzy uwie­czniali sacrum na zdjęciach. Trudno się temu dziwić, jeśli porównać wygląd Piety przed i po odnowie.

Kapliczka jest nie tylko urokliwa, ale i bardzo cenna. Dzieło jednego z najznakomitszych wielickich górników–rzeźbiarzy Józefa Markowskiego – który był mieszkańcem Sierczy – ma także szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności.

Pietę ufundowali mieszkańcy Sierczy dla uczczenia początku XX wieku. Wykonanie kapliczki zlecono w 1900 roku Józefowi Markowskiemu, jednemu z twórców wystroju kaplicy św. Kingi w wielickiej Kopalni Soli. „Do prac nad Pietą pozowała artyście siedząca na krześle żona Józefa i 14–letni syn Franciszek.

Wykonanie Piety wzbudzało kontrowersję, gdyż Chrystus nie leży na kolanach Matki Boskiej, tylko spoczywa u jej stóp, lekko opierając się na Matce. Nietypowe przedstawienie sceny artysta tłumaczył niemożliwością u­trzymania przez starszą kobietę na kolanach ciała dorosłego mężczyzny” – czytamy w materiałach dotyczących historii przydrożnego symbolu wiary, który stanął przy drodze w 1901 roku. Sakralny obiekt poświęcił ksiądz Stanisław Stojałowski.

Kamienna sierczańska Pieta jest jedną z dwóch rzeźb autorstwa Józefa Markowskiego – obok pomnika nagrobnego na mogile córek rzeźbiarza, znajdującej się na cmentarzu komunalnym w Wieliczce – wykonanych z innego materiału niż sól i znajdujących się w innym miejscu niż solne podziemia.

Postać Matki Boskiej opiera się o krzyż. Całość kapliczki umieszczona jest na dwóch kamiennych stopniach. Na postumencie widnieje napis. „Ku uczceniu // 19–to wiekowej// rocznicy// „narodzenia// JEZUSA// CHRYSTUSA!” Gmina Siercza// w// roku 1901.” Figurę otacza metalowy współczesny płotek. W tle kapliczki znajduje się lipa” – to konserwatorski opis cennego zabytku.

Przed renowacją kapliczka była „obrazem nędzy i rozpaczy”. „Powierzchnia kamienia pokryta warstwą zabrudzeń i fałszywą patyną. Warstwa malarska złuszczająca się. Kamień miejscami osłabiony i zwietrzały z tendencją do spudro­wań.

W dolnych partiach zawilgocona, zasolona i zaatakowana przez mikroorganizmy. Kamień miejscami spękany i rozwarstwiony. Widoczne odchylenie od pionu całej kapliczki. Forma rzeźbiarska miejscami spłukana” – zapisali konserwatorzy.

Gdy kamienną figurę zdjęto z postumentu, by zawieźć ją do pracowni konserwatorskiej, w jej fundamencie odkryto specjalne wyżłobienie, w którym znajdowała się butelka zawierająca zwiniętą kartę papieru. – Prawdopodobnie był to akt fundacyjny kapliczki. Niestety, atrament zupełnie wyblakł i mimo różnego typu zabiegów konserwatorom nie udało się odczytać co było tam napisane – opowiada Magdalena Golonka z wie­lickiego UMiG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski