Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perły w podziemnym labiryncie

Jolanta Białek
W otwartej w tym miesiącu komorze Lill Górna królują multimedia
W otwartej w tym miesiącu komorze Lill Górna królują multimedia Rafał Stachurski
Wieliczka. Na Trasie Turystycznej jest ich już blisko 30, a na Trasie Górniczej - 10. Niektóre można zwiedzać od stuleci, inne dopiero od niedawna. Każda jest inna, ale wszystkie wielce urodziwe. By je oglądać trzeba dostać się głęboko pod ziemię.

Mowa o komorach w wielickiej Kopalni Soli, które turyści zwiedzają od przeszło dwóch stuleci. Tylko od 1945 roku - wtedy zaczęto prowadzić turystyczne statystyki - solnymi podziemiami wędrowało już 36 mln osób. To tak, jakby wielicką kopalnię odwiedzili niemal wszyscy mieszkańcy Polski! W podziemnym świecie przybywa cały czas nie tylko turystów, ale także miejsc do zwiedzania. Od 2012 roku w wielickich podziemiach można również przenocować. Wieliczka ma też jedyne na świecie podziemne - plac zabaw i kino 5D.

- W ostatnich latach wzbogaciliśmy Trasę Turystyczną o kolejne komory, m.in. imponujące Michałowice, które powróciły na szlak zwiedzania po 25 latach. W 2013 roku włączyliśmy do trasy m.in. komorę Wincentego Witosa, w której znajduje się interaktywny plac zabaw. Natomiast uruchomienie w roku 2012 Trasy Górniczej pozwoliło udostępnić turystom 10 kolejnych komór, a najstarsze z nich pochodzą z XV wieku - wylicza Kajetan d'Obyrn, prezes Kopalni Soli w Wieliczce.

Klejnot podziemi

"Jest to jedna z najwspanialszych komór pod względem rozmiarów i objętości... Strop tej imponującej, w ciemności zda się bezbrzeżnej przestrzeni, podpiera cały las drzewa w sztucznych wiązaniach, będących pomnikowym dziełem sztuki inżynierskiej i ciesielskiej. Majestat tej komory przedstawia się oczom turysty w całej pełni dopiero wtedy, gdy zapłonie świecznik wspaniały w kryształowej soli u stropu zawieszony o 300 świecach, których światło wzmacnia mnóstwo lampek i ogni bengalskich" - taką charakterystykę "Michałowic" zamieszczono w 1896 roku w piśmie "Wędrowiec".

A Ludwik Zejszner, który widział monumentalną komorę na początku lat 40-tych XIX wieku pisał "Mimowolnie umysł podziwienie unosi nad tą niezmierną przestrzenią, której niespodziewało się znaleźć".

Perła kopalnianej trasy turystycznej - tak określano "Michałowice" za czasów austriackich. Jedną z najpiękniejszych grot podziemnej Wieliczki wydrążono ok. 1717 roku. Z "Michałowic" wydobywano białe złoto przez kilkadziesiąt lat; jego eksploatacja zakończyła się pomiędzy 1766, a 1803 rokiem.

W latach 70. XIX wieku komora, której wysokość dochodzi do 36 m, a objętość to ok. 23 tys. m sześć. zyskała drewnianą obudowę, złożoną z olbrzymich filarów i schodów. "Michałowice" były zamknięte dla zwiedzających od 1985 roku. Urokliwa grota, którą "remontowano" przez dziesięć lat, wróciła na Trasę Turystyczną w grudniu 2010 roku.

Do tańca i do różańca

Pierwsi goście nocowali 125 m pod ziemią, w pochodzącej z XIX wieku komorze Słowackiego - w maju 2012 roku. W "Słowackim", który był przez lata zamknięty dla turystów jest 48 miejsc noclegowych - 16 łóżek piętrowych i tyle samo pojedynczych. Miejsce, gdzie znajdują się m.in. także gry zręcznościowe, stół do ping-ponga i czytelnia cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i dorosłych.

Od roku Kopalnia Soli kusi turystów także podziemnym multimedialnym centrum zabaw w komorze Witos oraz karczmą, którą ulokowano w komorze Gwarków.W ostatnich latach udostępniono dla turystów także komorę Pistek, która służy do organizacji imprez dziecięcych

Boczaniec, Rzepki, Tanecznica, Zamtus, Gospoda, Fortymbark, Janik, Srotyk - to niektóre z komór i chodników na Trasie Górniczej, którą otwarto latem 2012 roku. Nowy szlak wiedzie przez trzy poziomy kopalni, przez wyrobiska, w których wykonano tylko niezbędne zapieczenia, ale tak, by górniczo zachować je w stanie pierwotnym. Zwiedzanie trasy pozwalające na poznanie tajników górniczego fachu odbywa się w strojach górniczych i z górniczymi latarkami (na tej trasie nie ma innego oświetlenia). Szlakiem tym wędruje rocznie kilkanaście tysięcy osób.

W ramach tego projektu dawny blask odzyskał również najstarszy w Wieliczce szyb górniczy - Regis, wybity w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego.

Teraz multimedia
Na ekspozycję w grocie Kazanów składa się jedyna na świecie wielkoformatowa projekcja multimedialna na solnym ociosie o powierzchni ok. 200 m kw. Natomiast w komorze Lill Górna można oglądać m.in. filmy w kinie 5D. Są tam również interaktywne stanowiska, pozwalające na odbycie swoistej podróży w czasie.

"Multimedialne" komory otwarto w kopalni na inaugurację sezonu turystycznego 2014. Dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki turyści mogą "przenieść się" teraz nawet kilka milionów lat wstecz oraz poznawać wielicki zabytek i jego historię wszystkimi zmysłami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski