PERSEIDY 2018 sierpień. Noc spadających gwiazd już dziś!...

PERSEIDY 2018 sierpień. Noc spadających gwiazd już dziś! Gdzie i jak oglądać NOC PERSEIDÓW? MAPA

AIP

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Perseidy najlepiej obserwować od godziny 22, ale najwięcej meteorów pojawi się po północy.
1/5
przejdź do galerii

Perseidy najlepiej obserwować od godziny 22, ale najwięcej meteorów pojawi się po północy.

Gdzie i kiedy oglądać Perseidy 2018? Spadające gwiazdy w tym roku najlepiej obserwować w nocy z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek.

PERSEIDY 2018 sierpień. Kiedy noc spadających gwiazd - gdzie oglądać meteory? MAPA najlepszych miejsc do obserwacji!Noc Perseidów 2018 - kiedy i gdzie oglądać?


Przed nami noc spadających gwiazd. Noce z soboty na niedzielę (11-12 sierpnia) i z niedzieli na poniedziałek (12-13 sierpnia) to w tym roku najlepszy czas na to, by obserwować perseidy.
Najwyższa intensywność roju Perseidów przypada w ty roku na noc z niedzieli 12 sierpnia na poniedziałek 13 sierpnia między godz. 22:00 a 10:00. Wówczas odbędzie się prawdziwy deszcz meteorów.

PERSEIDY 2018 - co to takiego?


Spadające Perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Drobiny z komety pędzą w stronę ziemi nawet 60 kilometrów na sekundę i ulegają spaleniu w momencie zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.PERSEIDY 2018 - jak oglądać spadające gwiazdy?


Do śledzenia Perseidów nie potrzebujemy lornetki. Spadające gwiazdy widać gołym okiem, chociaż błysk Perseidów trwa zaledwie sekundę. Perseidy najlepiej obserwować od godziny 22, ale najwięcej meteorów pojawi się po północy. Poza dużą częstotliwością spadających gwiazd zapowiada się bardzo dobra widoczność.

Perseidy najlepiej oglądać z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, dobrze jest wybrać te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.


Perseidy to sierpniowa atrakcja dla miłośników spadających gwiazd


Perseidy są obserwowane od około 2000 lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Perseidy są pozostałością komety Swifta-Tuttle'a, która przelatuje w okolicy Ziemi co 133 lata. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów, a ich największa aktywność nad Ziemią przypada między 17 lipca a 24 sierpnia. Najbardziej okazały rój możemy podziwiać pomiędzy 11 a 13 sierpnia. Rój przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza oraz Żyrafy. Jego maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy eta Persei.

Najciemniejsze miejsca w Polsce, sprzyjające obserwacjom astronomicznym to:
  • Izerski Park Ciemnego Nieba (zachodnie części Sudetów)
  • Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"
  • rejon dawnej wsi Bukowiec (1,5 km od granicy polsko-ukraińskiej).


Skąd biorą się perseidy?


W nocy z 12 na 13 sierpnia fani perseidów będą mogli nacieszyć oczy ich widokiem. Po zmroku można będzie zobaczyć nawet 100 spadających gwiazd na godzinę. Czym tak naprawdę są perseidy i skąd bierze się ich blask? Zobaczcie!

Źródło: TVN24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo