PERSEIDY 2018 sierpień. Noce spadających gwiazd przed nami!...

PERSEIDY 2018 sierpień. Noce spadających gwiazd przed nami! MAPA najlepszych miejsc do obserwacji! Gdzie oglądać meteory?

js

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Noc spadających gwiazd to fascynujące zjawisko. Perseidy - najjaśniejszy rój meteorów widocznych z Polski - będzie można oglądać w sierpniu 2018.
1/7
przejdź do galerii

Noc spadających gwiazd to fascynujące zjawisko. Perseidy - najjaśniejszy rój meteorów widocznych z Polski - będzie można oglądać w sierpniu 2018. ©pl.wikipedia.org

Perseidy w 2018 r. będą nadzwyczaj spektakularne. Już dzisiaj oglądaj spadające gwiazdy! Deszcze meteorów są w tym roku wyjątkowo obfite! W tym roku zbiega się kilka czynników, które sprzyjają obserwacjom. Kiedy oglądać deszcz meteorów? Maksimum aktywności perseidów przypada na bezksiężycowe noce, tuż po nowiu. Największe natężenie perseidów przypadło na noc z 12 na 13 sierpnia 2018. Nie oznacza to jednak, że dzisiaj meteory nie będą spadały. Perseidy można obserwować prawie do końca sierpnia. Jak przygotować się do obserwacji? Gdzie oglądać deszcz meteorów?

Perseidy 2018. Kiedy jest noc spadających gwiazd? Już dziś patrz w niebo!Najwyższa intensywność roju Perseidów przypadła na noc z niedzieli 12 sierpnia na poniedziałek 13 sierpnia między godz. 22:00 a 10:00. Byliśmy świadkami prawdziwego deszczu meteorów. Fani astronomii mogli obserwować aż 110 zdarzeń na 1h obserwacji (czyli 110 spadających gwiazd na 1 godzinę). To będzie prawdziwa noc spadających gwiazd!


Dlaczego warto oglądać Perseidy w 2018 r.? W tym roku zbiega się kilka czynników, które warunkują wyjątkową spektakularność nocnego pokazu:
  • maksimum natężenia roju przypada na noce po nowiu Księżyca – będą to jedna z najciemniejszych nocy w sierpniu (światło Księżyca nie zanieczyści obserwacji!);
  • kończą się białe noce, dlatego obserwacje astronomiczne są o wiele ciekawsze. Jednocześnie temperatury są ciągle na tyle wysokie, że nocne obserwacje na wolnym powietrzu nie będą męczące.


Tylko raz na kilka lat zdarza się tak korzystna możliwość obserwacji. Perseidy 2018 zapiszą się więc w pamięci wielu amatorów astronomii.

Ponadto warto poświęcić jedną noc na obserwacje także z innego względu. Perseidy to najjaśniejsze meteory, jakie możemy oglądać w Polsce. Żaden inny rój nie przyniesie obserwatorom tak wiele radości.Noc Perseidów 2018 – gdzie oglądać? [MAPA]Noc spadających gwiazd należy spędzić w miejscu oddalonym od sztucznego światła. Latarnie i neony wpływają na to, że na niebie widać zdecydowanie mniej zjawisk. O zagrożeniu, jakie niesie ze sobą sztuczne światło, astronomowie mówią od lat. W Polsce jest coraz mniej miejsc, w których nie istnieje żadne zagrożenie związane z wpływem sztucznego światła na obserwacje.

Najwięcej Perseidów zaobserwują osoby, które uciekną poza miasto. Im dalej od sztucznego oświetlenia, tym lepiej (w sierpniu poza miastem można oglądać drogę mleczną). Noc spadających gwiazd spędzona pod niezanieczyszczonym niebem to wspaniały spektakl. Oczywiście meteory będą widoczne także w mieście, ale pokaz przy blokowisku z całą pewnością nie będzie aż tak efektowny. Lepiej oglądać Perseidy 2018 w domku na wsi.

Najciemniejsze miejsca w Polsce, sprzyjające obserwacjom astronomicznym to:
  • Izerski Park Ciemnego Nieba (zachodnie części Sudetów)
  • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”
  • rejon dawnej wsi Bukowiec (1,5 km od granicy polsko-ukraińskiej).


Zobacz mapę zanieczyszczeń światłem w Polsce. Najlepsze miejsca do obserwacji to te zaznaczone na niebiesko! Interaktywną mapę zanieczyszczeń można znaleźć na stronie: www.lightpollutionmap.info
Czerwone i żółte miejsca to obszary najbardziej zanieczyszczone światłem. www.lightpollutionmap.info


Noc Perseidów 2018 – do kiedy oglądać Perseidy?
Obserwacje można już prowadzić od 7-8 sierpnia po III kwadrze Księżyca. Natężenie meteorów nie będzie co prawda tak duże, ale z całą pewnością już zauważalne. Jeśli dopisze pogoda, już dziś zauważysz spadające gwiazdy!Perseidy – czym są?Perseidy to tak naprawdę pozostałości materii po komecie Swift-Tuttle. Meteory, które wpadają do atmosfery, spalają się tworząc ładny efekt. Przypominają spadające gwiazdy. Radiant roju Perseidów przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Maksimum aktywności przypada wtedy, gdy radiant znajduje się w pobliżu eta Persei. To gwiazda z gwiazdozbioru Perseusza. Właśnie dlatego rój meteorów po Swift-Tuttle został określony jako Perseidy.

Co ważne, radiant nie powinien być wyszukiwany przez amatorów nocnych obserwacji. Punkt ten jest ważny wyłącznie dla astronomów. Meteory nie będą widoczne tylko w Perseuszu – stamtąd wychodzi droga przecięcia spadających gwiazd. Nie oznacza to jednak, że Perseidy znajdziemy wyłącznie w tym obszarze. Należy obserwować jak największą część nieba. Dzięki temu uda się zobaczyć dużą ilość meteorów.

Przy radiancie można obserwować tzw. meteory stacjonarne, czyli takie, które rozbłyskają na chwilę nie przesuwając się po niebie. Im dalej od radiantu, tym dłuższa droga, którą pokonuje meteor.

Perseidy czy flawonoidy? Czy wiesz, co widzisz na niebie? Test wiedzy astronomicznej [QUIZ]


Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Perseidy w Gogolinie

ragaz (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Perseids 2018 https://youtu.be/akzaMyQZf1Q

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I gdzie te perseidy

Luk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Przez pół nocy może widziałem ze dwa. Wielkie halo i gadanie...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Piękne okazy

Zuzia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Wczoraj miałam okazję obserwować je w Koszarawie w miejscu gdzie jest totalnie ciemno i byłam pod wielkim wrażeniem okazów , niektóre były naprawdę ogromne

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gwiazdy

Magda (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja oglądam w necie tutaj i jest git - są zbliżenia itd i mam gdzieś czy są chmury czy nie
stream24.com.pl/fafae374

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!

andrze J (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Widziałem w czwartek ok godz 23 w Mysłowicach

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hehe

Hutas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Piękne wydarzenie, od paru lat śledzę regularnie. Obawiam się tylko pogody w ten weekend, bo jak znam nasze szczęście, to te najlepsze warunki od lat zostaną spieprzone przez chmury. Oby nie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak fotografować Perseidy

Piotr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Jakby ktoś chciał sobie poszerzyć informację i dodatkowo poczytać jak fotografować Perseidy to zapraszam do zapoznania się z poradnikiem, który napisałem....rozwiń całość

Jakby ktoś chciał sobie poszerzyć informację i dodatkowo poczytać jak fotografować Perseidy to zapraszam do zapoznania się z poradnikiem, który napisałem.
http://nightscapes.pl/blog/perseidy-2018-gdzie-szukac-na-niebie-i-jak-fotografowac/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kocham deszcze meteorów...

Nie mogę się doczekać! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Pamiętam, ta niecierpliwość i dreszczyk emocji, żeby zdążyć wypowiedzieć życzenie... Kto wie, może w tym roku się spełni? :D


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pierwszy raz w życiu

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Od dawna na to czekałam ! To niesamowite ! Jestem amatorką obserwacji ale nie mogę się doczekać


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nic nie ma

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Wszyscy mówią ze bedzie deszcz meteorytów i dupa z 12 na 13 sierpnia :(

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?