Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Phishing, cyberstalking, kradzież tożsamości w sieci – jak się przed nimi bronić? Młodzież wie!

Paulina Szymczewska
Co to jest phishing i co robić, by nie stać się jego ofiarą? Dlaczego powinno się stosować podwójną autentykację? Jak bronić się przed cyberstalkingiem? Czym jest kradzież tożsamości i jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych, by jej uniknąć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znają młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w projekcie „Future Innovators Academy”.

„Future Innovators Academy” to innowacyjny projekt Fundacji Hearty zajmującej się edukacją przyszłości. Był on skierowany do uczniów z podkrakowskich szkół oraz z placówek pieczy zastępczej (w wieku 11–15 lat) i miał na celu poszerzać horyzonty młodych ludzi, rozwijać ich talenty, uczyć umiejętności współpracy w grupie, rozwiązywania problemów, zarządzania projektami itp.

Podczas „Future Innovators Academy” biznesowi specjaliści – wolontariusze firmy UBS – przekazywali młodzieży wiedzę z zakresu tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Projekt został podzielony na kilka etapów. W pierwszym około 500 uczniów uczestniczyło w specjalnych lekcjach w szkołach. W kolejnym zainteresowani młodzi ludzie wzięli udział w zajęciach pozalekcyjnych, a w miniony weekend odbył się wielki finał.

Podczas jednodniowych warsztatów zwanych Hackatonem uczniowie pracowali w grupach (było ich siedem), kreując innowacyjne rozwiązania dotyczące problematyki bezpieczeństwa w sieci, a w drugim dniu finału odbyło się Future Innovators Forum, na którym młodzież prezentowała efekty swojej pracy, walcząc o nagrody. Jurorzy podkreślali, że mieli bardzo trudne zadanie, gdyż poziom był wyrównany i naprawdę wysoki.

Bardzo ciekawy pomysł zaprezentowała grupa „Strażnicy sieci”, w skład której weszły Beata, Aleksandra, Kasia i Lena. Dziewczęta zajęły się problematyką cyberstalkingu (to wykorzystywanie internetu i mediów społecznościowych do nękania kogoś). Wymyśliły kampanię edukacyjną, która uświadamiałaby ludziom, jak sobie radzić z cyberstalkingiem, i do której zostaliby zaangażowani celebryci.

Z kolei „PortMasters”, czyli Ewa, Wiktor, Julia, Nikola i Oliwia, w swym projekcie przestrzegali innych, by uważali, co wrzucają do sieci, bo może to być bardzo niebezpieczne. Wystarczy, że pochwalisz się w mediach społecznościowych zdjęciami z wakacji – możesz w ten sposób dać znać potencjalnemu złodziejowi, że twój dom stoi pusty, więc łatwo cię okraść.

Równie niebezpieczne może być włamanie np. na konto facebookowe i kradzież tożsamości w sieci, na co zwracała uwagę grupa „NetGeeks” (Natalia, Joanna, Małgosia, Szymon i Gabrysia). Podobną problematyką – czyli wyłudzaniem poufnych informacji, np. danych do logowania – zajęli się „CodeWarriors” (Emma, Kuba, Wiktoria, Karina i Magda). – Jest to tzw. phishing. Dzieci łatwo mogą stać się jego ofiarami, bo często są uzależnione od różnych aplikacji typu Facebook itp. – wyjaśniła Emma. – Dlatego postanowiliśmy pokazać naszym rówieśnikom, na czym polega ta metoda oszustwa. Gdy poznają jej mechanizm działania, łatwiej im będzie bronić się przed phishingiem. Wymyśliliśmy też hasło: „Uważajcie dzieci na phishing w sieci!” – dodała.

Wśród zagadnień związanych z bezpieczeństwem w internecie nie zabrakło również takich jak wykorzystanie cudzego wizerunku (tym tematem zajęła się grupa „CyberFighters” – Martyna, Lena, Paulina i Patrycja) oraz bezpieczeństwo w miejscach publicznych, o którym mówili Weronika, Bartek, Łucja, Emilia i Zuza z grupy „Sieciaki”.

I wreszcie grupa „Bezpieczniki” (Oliwia, Gabrysia, Alicja, Piotrek i Nikola) wymyśliła kampanię edukacyjną związaną z zagadnieniem podwójnej autentykacji, inaczej zwanej wielopoziomowym uwierzytelnianiem, które – najprościej mówiąc – polega na tym, że logując się, nie wystarczy tylko podać hasła, ale trzeba także wpisać np. jednorazowy kod, wygenerowany przez specjalną aplikację lub przesłany mailem.

– Nasze poufne dane mają w dzisiejszych czasach wielką wartość – nazywane są złotem XXI wieku. Niestety, są jednak bardzo słabo chronione. Efekt? Groźba np. kradzieży haseł i danych osobowych, przez co można stracić wszystkie pieniądze z konta albo narazić się na to, że oszust weźmie na nasze nazwisko kredyt. Stąd nasza kampania skierowana do rodziców. Chcemy wśród nich propagować metody odpowiedniego zabezpieczania haseł, dbałości o zabezpieczenie kont bankowych itp. – wyjaśnili uczniowie z grupy „Bezpieczniki”.

Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Ostatecznie po burzliwych obradach postanowiło przyznać pierwsze miejsce grupie „CodeWarriors”, a drugie zajęła grupa „NetGeeks”. Pozostałym przyznano wyróżnienia. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, m.in. stypendia naukowe na dalsze rozwijanie swych zainteresowań oraz sprzęt i książki.

FLESZ - Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski