„Future Innovators Academy” to innowacyjny projekt Fundacji Hearty zajmującej się edukacją przyszłości. Był on skierowany do uczniów z podkrakowskich szkół oraz z placówek pieczy zastępczej (w wieku 11–15 lat) i miał na celu poszerzać horyzonty młodych ludzi, rozwijać ich talenty, uczyć umiejętności współpracy w grupie, rozwiązywania problemów, zarządzania projektami itp.
Podczas „Future Innovators Academy” biznesowi specjaliści – wolontariusze firmy UBS – przekazywali młodzieży wiedzę z zakresu tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Projekt został podzielony na kilka etapów. W pierwszym około 500 uczniów uczestniczyło w specjalnych lekcjach w szkołach. W kolejnym zainteresowani młodzi ludzie wzięli udział w zajęciach pozalekcyjnych, a w miniony weekend odbył się wielki finał.
Podczas jednodniowych warsztatów zwanych Hackatonem uczniowie pracowali w grupach (było ich siedem), kreując innowacyjne rozwiązania dotyczące problematyki bezpieczeństwa w sieci, a w drugim dniu finału odbyło się Future Innovators Forum, na którym młodzież prezentowała efekty swojej pracy, walcząc o nagrody. Jurorzy podkreślali, że mieli bardzo trudne zadanie, gdyż poziom był wyrównany i naprawdę wysoki.
Bardzo ciekawy pomysł zaprezentowała grupa „Strażnicy sieci”, w skład której weszły Beata, Aleksandra, Kasia i Lena. Dziewczęta zajęły się problematyką cyberstalkingu (to wykorzystywanie internetu i mediów społecznościowych do nękania kogoś). Wymyśliły kampanię edukacyjną, która uświadamiałaby ludziom, jak sobie radzić z cyberstalkingiem, i do której zostaliby zaangażowani celebryci.
Z kolei „PortMasters”, czyli Ewa, Wiktor, Julia, Nikola i Oliwia, w swym projekcie przestrzegali innych, by uważali, co wrzucają do sieci, bo może to być bardzo niebezpieczne. Wystarczy, że pochwalisz się w mediach społecznościowych zdjęciami z wakacji – możesz w ten sposób dać znać potencjalnemu złodziejowi, że twój dom stoi pusty, więc łatwo cię okraść.
Równie niebezpieczne może być włamanie np. na konto facebookowe i kradzież tożsamości w sieci, na co zwracała uwagę grupa „NetGeeks” (Natalia, Joanna, Małgosia, Szymon i Gabrysia). Podobną problematyką – czyli wyłudzaniem poufnych informacji, np. danych do logowania – zajęli się „CodeWarriors” (Emma, Kuba, Wiktoria, Karina i Magda). – Jest to tzw. phishing. Dzieci łatwo mogą stać się jego ofiarami, bo często są uzależnione od różnych aplikacji typu Facebook itp. – wyjaśniła Emma. – Dlatego postanowiliśmy pokazać naszym rówieśnikom, na czym polega ta metoda oszustwa. Gdy poznają jej mechanizm działania, łatwiej im będzie bronić się przed phishingiem. Wymyśliliśmy też hasło: „Uważajcie dzieci na phishing w sieci!” – dodała.
Wśród zagadnień związanych z bezpieczeństwem w internecie nie zabrakło również takich jak wykorzystanie cudzego wizerunku (tym tematem zajęła się grupa „CyberFighters” – Martyna, Lena, Paulina i Patrycja) oraz bezpieczeństwo w miejscach publicznych, o którym mówili Weronika, Bartek, Łucja, Emilia i Zuza z grupy „Sieciaki”.
I wreszcie grupa „Bezpieczniki” (Oliwia, Gabrysia, Alicja, Piotrek i Nikola) wymyśliła kampanię edukacyjną związaną z zagadnieniem podwójnej autentykacji, inaczej zwanej wielopoziomowym uwierzytelnianiem, które – najprościej mówiąc – polega na tym, że logując się, nie wystarczy tylko podać hasła, ale trzeba także wpisać np. jednorazowy kod, wygenerowany przez specjalną aplikację lub przesłany mailem.
– Nasze poufne dane mają w dzisiejszych czasach wielką wartość – nazywane są złotem XXI wieku. Niestety, są jednak bardzo słabo chronione. Efekt? Groźba np. kradzieży haseł i danych osobowych, przez co można stracić wszystkie pieniądze z konta albo narazić się na to, że oszust weźmie na nasze nazwisko kredyt. Stąd nasza kampania skierowana do rodziców. Chcemy wśród nich propagować metody odpowiedniego zabezpieczania haseł, dbałości o zabezpieczenie kont bankowych itp. – wyjaśnili uczniowie z grupy „Bezpieczniki”.
Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Ostatecznie po burzliwych obradach postanowiło przyznać pierwsze miejsce grupie „CodeWarriors”, a drugie zajęła grupa „NetGeeks”. Pozostałym przyznano wyróżnienia. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody, m.in. stypendia naukowe na dalsze rozwijanie swych zainteresowań oraz sprzęt i książki.
- Dawny Kraków na lotniczych fotografiach. Nie uwierzycie, że tak wyglądał
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
FLESZ - Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?