W Wiśniczu
\\\*
"Wiśnickie Herkulesy" to statuetki przedstawiające Stanisława Lubomirskiego. Ten pięknie uformowany przez prof. Czesława Dźwigaja kawałek lanego brązu (32 cm wysokości) waży kilka kilogramów.
Pierwszymi laureatami nagrody byli: Maria Serafińska-Domańska - kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, wówczas redaktor naczelna "Wiadomości Wiśnickich", ks. Józef Strugała - proboszcz wiśnickiej parafii, który poza pracą duszpasterską wsławił się znakomicie przeprowadzonym remontem zabytkowej fary, za co zresztą otrzymał nagrodę władz konserwatorskich, i prof. Czesław Dźwigaj - wiśniczanin, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor kilku znajdujących się w Wiśniczu rzeźb, wykonawca i fundator pomnika Jana Matejki. Wszyscy wyróżnieni po otrzymaniu Herkulesów stają się członkami kapituły, która za rok znowu doceni czyjeś zasługi...
Pomysłodawcą i fundatorem Herkulesów jest Towarzystwo Miłośników Wiśnicza. A "związki" z Wiśniczem mitycznego Herkulesa (znanego głównie z wykonania 12 arcytrudnych prac) polegają na tym, że w tamtejszym zamku znajdują się freski przedstawiające 14 scen z życia bohatera.
(PK)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?