"Piątka" do wygaszenia

Smol
- Szkoła Podstawowa nr 5 zostanie zlikwidowana, ale w 2009 r. - ustalili wczoraj na sesji radni miejscy Tarnowa, podejmując pakiet uchwał w sprawie restrukturyzacji miejskiej oświaty. Nie zdecydowali się na dopłaty do mających obowiązywać już od 1 marca wyższych cen wody i ścieków.

Tarnów. Radni o szkołach, droższej wodzie i kredycie dla szpitala

   Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Skowronków była przez prezydenta wskazana do likwidacji już od września. Wczoraj wniosek o jej tzw. "wygaszenie" wniósł w imieniu klubu SLD-UP radny Krzysztof Bazuła. Radni większością głosów poparli ten pomysł. Oznacza to, że uczniowie "piątki" będą mogli uczyć się w swojej szkole jeszcze przez sześć najbliższych lat, choć nie będą tu już trafiać nowe dzieci.
   Pozostawienie "piątki" w budynku przy ul. Skowronków oznacza, że nie zostanie zrealizowany pomysł przeprowadzki VII LO z ul. Staszica do budynku "piątki", a Szkoła Muzyczna nie przeprowadzi się do budynku po liceum przy ul. Staszica.
   Szkoła Podstawowa nr 12 od września zostanie przekształcona w niepłatną szkołę niepubliczną. Właśnie po to potrzebna była podjęta wczoraj na sesji uchwała radnych o likwidacji SP 12. W miejsce "dwunastki" powstaną niepubliczne niepłatne: szkoła podstawowa i gimnazjum. Wniosek o utworzenie niepublicznej szkoły złożyli w magistracie rodzice i dyrekcja SP 12. Poprowadzą szkołę niepubliczną jako stowarzyszenie.
   Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych pozostanie nadal w budynku przy ul. Okrężnej i nie będzie likwidowany. Rodzice protestowali do końca przeciwko tej likwidacji i przeprowadzce do budynku przy ul. Romanowicza, gdzie według słów prezydenta, dzieci specjalnej troski z Okrężnej miałyby wspólną siedzibę
ze Szkołą Muzyczną.
   Głównie ze względu na postawę rodziców, większość radnych miejskich głosowała wczoraj przeciwko likwidacji ZSZS przy Okrężnej.
   Rozwiązane zostaną: Zespół Szkół Kolejowych oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2. W tym przypadku protest rodziców "kolejówki" wyrażony wczoraj na sesji nie pomógł. Radni podjęli uchwałę intencyjną o rozwiązaniu tych dwóch zespołów szkół i utworzeniu nowego, który będzie miał siedzibę przy ul. Kochanowskiego.
   Wczoraj na sesji głosowano wniosek klubu radnych "Prawy Tarnów" o przekazanie z budżetu miasta blisko dwóch milionów zł w formie dopłat do nowych cen za wodę i ścieki. W głosowaniu imiennym okazało się jednak, że zabrakło jednego głosu, aby takie dopłaty ustalić. Od 1 marca będą już więc w Tarnowie obowiązywać wyższe opłaty za wodę dostarczaną do mieszkań
i odprowadzane stamtąd ścieki.
   Wczoraj zdecydowano, że Urząd Miasta poręczy Szpitalowi im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie kredyt długoterminowy w kwocie 15 mln zł. Kredyt w tej wysokości jest potrzebny "Szczeklikowi" na spłatę innych należności.
   Obecnie szpital prowadzony przez miasto ma 29 mln różnego rodzaju zobowiązań, z czego zobowiązania tzw. wymagalne to aż 19 mln zł. Pieniądze z kredytu będą więc bardzo potrzebne "Szczeklikowi".
   - _W celu przezwyciężenia wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się szpital, proponuje się niezwłoczne wszczęcie działań, zmierzających do udzielenia zgody na wyłonienie przez szpital banku, który udzieli kredytu przeznaczonego na spłatę zobowiązań placówki - _napisał w uzasadnieniu do uchwały wiceprezydent Andrzej Jeleń.
   Jak powiedział skarbnik Marek Witek, "Szczeklik" zaciągnie kredyt na 10 lat, z dwuletnią karencją. Jego spłata rozpoczęłaby się w 2006 r. Obsługa długu wyniosłaby około sześciu mln zł, więc do spłaty pozostałoby
w sumie 21 mln. (Smol)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie