"Piątka" do wygaszenia

Smol
Udostępnij:
- Szkoła Podstawowa nr 5 zostanie zlikwidowana, ale w 2009 r. - ustalili wczoraj na sesji radni miejscy Tarnowa, podejmując pakiet uchwał w sprawie restrukturyzacji miejskiej oświaty. Nie zdecydowali się na dopłaty do mających obowiązywać już od 1 marca wyższych cen wody i ścieków.

Tarnów. Radni o szkołach, droższej wodzie i kredycie dla szpitala

   Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Skowronków była przez prezydenta wskazana do likwidacji już od września. Wczoraj wniosek o jej tzw. "wygaszenie" wniósł w imieniu klubu SLD-UP radny Krzysztof Bazuła. Radni większością głosów poparli ten pomysł. Oznacza to, że uczniowie "piątki" będą mogli uczyć się w swojej szkole jeszcze przez sześć najbliższych lat, choć nie będą tu już trafiać nowe dzieci.
   Pozostawienie "piątki" w budynku przy ul. Skowronków oznacza, że nie zostanie zrealizowany pomysł przeprowadzki VII LO z ul. Staszica do budynku "piątki", a Szkoła Muzyczna nie przeprowadzi się do budynku po liceum przy ul. Staszica.
   Szkoła Podstawowa nr 12 od września zostanie przekształcona w niepłatną szkołę niepubliczną. Właśnie po to potrzebna była podjęta wczoraj na sesji uchwała radnych o likwidacji SP 12. W miejsce "dwunastki" powstaną niepubliczne niepłatne: szkoła podstawowa i gimnazjum. Wniosek o utworzenie niepublicznej szkoły złożyli w magistracie rodzice i dyrekcja SP 12. Poprowadzą szkołę niepubliczną jako stowarzyszenie.
   Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych pozostanie nadal w budynku przy ul. Okrężnej i nie będzie likwidowany. Rodzice protestowali do końca przeciwko tej likwidacji i przeprowadzce do budynku przy ul. Romanowicza, gdzie według słów prezydenta, dzieci specjalnej troski z Okrężnej miałyby wspólną siedzibę
ze Szkołą Muzyczną.
   Głównie ze względu na postawę rodziców, większość radnych miejskich głosowała wczoraj przeciwko likwidacji ZSZS przy Okrężnej.
   Rozwiązane zostaną: Zespół Szkół Kolejowych oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2. W tym przypadku protest rodziców "kolejówki" wyrażony wczoraj na sesji nie pomógł. Radni podjęli uchwałę intencyjną o rozwiązaniu tych dwóch zespołów szkół i utworzeniu nowego, który będzie miał siedzibę przy ul. Kochanowskiego.
   Wczoraj na sesji głosowano wniosek klubu radnych "Prawy Tarnów" o przekazanie z budżetu miasta blisko dwóch milionów zł w formie dopłat do nowych cen za wodę i ścieki. W głosowaniu imiennym okazało się jednak, że zabrakło jednego głosu, aby takie dopłaty ustalić. Od 1 marca będą już więc w Tarnowie obowiązywać wyższe opłaty za wodę dostarczaną do mieszkań
i odprowadzane stamtąd ścieki.
   Wczoraj zdecydowano, że Urząd Miasta poręczy Szpitalowi im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie kredyt długoterminowy w kwocie 15 mln zł. Kredyt w tej wysokości jest potrzebny "Szczeklikowi" na spłatę innych należności.
   Obecnie szpital prowadzony przez miasto ma 29 mln różnego rodzaju zobowiązań, z czego zobowiązania tzw. wymagalne to aż 19 mln zł. Pieniądze z kredytu będą więc bardzo potrzebne "Szczeklikowi".
   - _W celu przezwyciężenia wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się szpital, proponuje się niezwłoczne wszczęcie działań, zmierzających do udzielenia zgody na wyłonienie przez szpital banku, który udzieli kredytu przeznaczonego na spłatę zobowiązań placówki - _napisał w uzasadnieniu do uchwały wiceprezydent Andrzej Jeleń.
   Jak powiedział skarbnik Marek Witek, "Szczeklik" zaciągnie kredyt na 10 lat, z dwuletnią karencją. Jego spłata rozpoczęłaby się w 2006 r. Obsługa długu wyniosłaby około sześciu mln zł, więc do spłaty pozostałoby
w sumie 21 mln. (Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie