Pięć przebojów wielkopolskich debiutantów trafia na antenę!

Pięć przebojów wielkopolskich debiutantów trafia na antenę!

Marcin Kostaszuk

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Anna Polowczyk
1/6
przejdź do galerii

Anna Polowczyk ©Archiwum artysty, T. Kajdasz

Babilon, Dziwy, Monika Limańska i Eden, Anna Polowczyk i Presidents Of Soul to wykonawcy, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu "Przebojem na antenę" . Ale nie tylko oni mają szansę na zdobycie wspólnej nagrody "Polski Głosu Wielkopolskiego", Radia Merkury i Wydawnictwa Ros Media - nagrania, wydania i dystrybucji debiutanckiej płyty.

Wspomniana piątka została ogłoszona wczoraj, w audycji Radia Merkury. - Cieszymy się nie tylko z faktu, że na konkurs zgłosiło się aż 60 wykonawców, czyli o 22 więcej niż przed rokiem. Przede wszystkim jednak poziom nadesłanych nagrań był wysoki, dlatego wybór nie był łatwy - mówi Piotr Niewiarowski, przewodniczący jury.

Z 52 ostatecznie dopuszczonych do konkursu piosenek wybraliśmy piątkę, na którą słuchacze i czytelnicy będą mogli od 18 maja głosować SMS-ami.

Kim są nasi triumfatorzy? Grupa Babilon z Poznania od pięciu lat istnieje w koncertowym obiegu niezależnym, głównie na imprezach z kręgu punk-rocka i ska. Wojciech Klessa, Mariusz Błajet i Piotr Francuzik zaistnieli ze swymi piosenkami także w radiu - utwór "Bambosze" wybrał na swoją składankę młodych talentów Piotr Kaczkowski. Obecnie Babilon szuka wydawcy dla swej płyty "Alterwizje", która w wersji koncertowej łączy muzykę i film.

Z Porażyna pochodzą absolutni debiutanci - grupa Dziwy. - Istniejemy od ubiegłego roku i pierwszy raz zaistniejemy publicznie właśnie za sprawą "Przebojem na antenę" - cieszył się wczoraj perkusista Szymon Swoboda. - Nie gramy ani za lekko, ani za ciężko - dodaje Szymon, co potwierdza utwór "Rogi", wpadająca w ucho historia o zemście pewnego pana, któremu kobieta przyprawiła tytułowy "rekwizyt".

Długa i pasjonująca jest historia Edenu, zespołu, w którym śpiewa poznanianka Monika Limańska. - Pierwszy Eden założyłem w latach 70. Graliśmy mieszkankę folku i country, a piosenką "Oko za oko", której tekst napisała dla nas Agnieszka Osiecka, zdobyliśmy nagrodę publiczności w Opolu. Później wiele lat grałem w Stanach Zjednoczonych. W nowym Edenie sam nie gram, jestem producentem i kompozytorem, a teksty pisze dla nas Andrzej Mogielnicki - opowiada Tomasz Bajewski, założyciel Edenu.

Tekst dla grupy Eden napisał twórca hitów Lady Pank Andrzej Mogielnicki

Oprócz Moniki Limańskiej w zespole grają perkusista Robert Kubajek, gitarzysta Grzegorz Kopka, basista Michał Sosnowski i klawiszowiec Krzysztof Palczewski. Najbardziej zwraca uwagę współpraca z Andrzejem Mogielnickim - autorem słów większości przebojów Lady Pank, Budki Suflera i innych wykonawców.
- Znamy się z Andrzejem od lat. Eden przypomni też "Oko za oko" i inne piosenki Osieckiej w bardziej rockowych wersjach - mówi Tomasz Bajewski.

Anna Polowczyk znana jest poznaniakom z udziału w wielu przeglądach i konkursach, śpiewała też w kilku zespołach, także rockowych. Uznanie jury zdobyła utworem, w którym ujawnia inklinację do jazzu i poezji śpiewanej. - Trudno jest dziś zachować godność w muzyce, wokół króluje plastik. W takim towarzystwie trudno się wypromować - stwierdza Ania, która od lat czeka na swą pierwszą płytę. Tymczasem sama śpiewa i pisze teksty ("Bezszelestnie" skomponował Dariusz Kamiński), uczy też dzieci gry na fortepianie i śpiewu. - Żyję tylko i wyłącznie z muzyki - zarzeka się Anna Polowczyk.

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo