Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piece przegrywają z siecią ciepłowniczą

Paulina Szymczewska
Fot. Archiwum
Inwestycje. MPEC opracował koncepcję, która zakłada znaczącą rozbudowę sieci w centrum miasta. Pozwoli to na likwidację ponad 5 tysięcy palenisk węglowych.

Krakowski MPEC rozbudowuje istniejące i buduje nowe sieci ciepłownicze w ścisłym centrum Krakowa. Ma to się przyczynić m.in. do ograniczenia problemu smogu. Rozbudowa sieci w tym rejonie miasta pozwoli na likwidację ponad 5 tysięcy pieców węglowych.

– Zachęcamy właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy są zainteresowani podłączeniem budynku do miejskiej sieci, by zgłosili się do nas już na etapie projektowania. Ono właśnie trwa – mówi Renata Krężel, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Jak podaje Renata Krężel, tylko w tym roku i tylko w ramach programu ograniczania emisji pyłu krakowski MPEC podłączył do miejskiej sieci ciepłowniczej 50 budynków – wyłączono tam z eksploatacji w sumie 668 pieców i sześć kotłowni węglowych.

– Budynki te znajdują się w rejonach występowania największych stężeń zanieczyszczeń, głównie w centrum miasta – wyjaśnia rzeczniczka MPEC.

Opracowana została koncepcja rozbudowy sieci cieplnej w rejonie śródmieścia, dla którego krakowski magistrat wykonał pierwszą inwentaryzację palenisk węglowych. Na tym obszarze jest obecnie ponad 19,5 km sieci i ponad 9 km przyłączy ciepłowniczych.

Koncepcja MPEC zakłada znaczącą rozbudowę tej infrastruktury – ma się ona zwiększyć aż ponad dwukrotnie: przybędzie 25,6 km sieci oraz 9,1 km przyłączy, a ponadto m.in. zostanie przebudowane 6,4 km istniejącej sieci (zwiększy się jej pojemność).

– To pozwoli na likwidację w centrum miasta w sumie ponad 5,2 tys. pieców węglowych – jeśli oczywiście będzie odzew ze strony właścicieli nieruchomości. Wstępny koszt realizacji tej koncepcji to 175 mln zł – informuje Renata Krężel.

W tym roku MPEC wybudował już sieci, do których zostały przyłączone budynki m.in. w rejonie ulic Gołębiej i Brackiej. Oczywiście to nie koniec. Wciąż trwają prace projektowe. Obecnie projektowanych jest 7 km sieci ciepłowniczych w śródmieściu.

Oto lista ulic na obszarze ścisłego centrum, które są objęte projektowaniem: św. Agnieszki, Ariańska, Basztowa, Biskupia, Bonerowska, Borowic­kiej, Bujwida, Dietla, Jagiellońska, Karmelicka, Koletek, Kołłątaja, Kro­woderska, Librowszczyzna, Loretańska, Lubomirskiego, Pędzichów, Pod­zamcze, Rajska, Rakowicka, św. Sebastiana, Sereno Fenna, Siemi­radz­kie­go, Sołtyka, Stradomska, Straszew­­skiego, Studencka, Szewska, Szuj­skiego, św. Anny, św. Łazarza, Topolowa, Worcella, Zacisze, Zybli­kie­wi­cza i Zygmunta Augusta.

Po śródmieściu przyjdzie czas na Kazimierz. Właśnie wyłaniany jest wykonawca, który opracuje wstępną koncepcję rozbudowy sieci w tym rejonie miasta.

Przypomnijmy, właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na likwidację pieców węglowych, mogą skorzystać z wielu możliwości dofinansowania – nawet do 100 procent inwestycji. Urząd Miasta ma pulę pieniędzy przeznaczoną na wymianę pieców węglowych na miejską sieć ciepl­ną, ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe i odnawialne źródła energii.

MPEC przygotował specjalny poradnik, w którym mieszkańcy znajdą najważniejsze informacje dotyczące zamiany paleniska węglowego na czystsze ogrzewanie. Poradnik jest dostępny na stronie internetowej www.mpec.krakow.pl.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski