Pięciogwiazdkowe samochody. Najbezpieczniejsze na rynku

Pięciogwiazdkowe samochody. Najbezpieczniejsze na rynku

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Volvo XC40 otrzymało w tym roku 5 gwiazdek Euro NCAP. Wynik ogólny jest najlepszym odnotowanym kiedykolwiek  – 98 proc. ochrony dorosłych pasażerów i...
1/7
przejdź do galerii

Volvo XC40 otrzymało w tym roku 5 gwiazdek Euro NCAP. Wynik ogólny jest najlepszym odnotowanym kiedykolwiek – 98 proc. ochrony dorosłych pasażerów i... 100 proc. ochrony pieszych
©Fot. Volvo

Bezpieczeństwo jakie zapewnia samochód podczas kolizji jest jednym z ważniejszych kryteriów jego zakupu, choć niestety nie zawsze branym po uwagę. Najwyższe uzyskane standardy w tej dziedzinie wyznacza 5 gwiazdek przyznawanych w teście Euro NCAP.
Europejski Program Oceny Nowego Samochodu (New Car Assessment Programme, czyli NCAP) realizowany jest przez organizację o tej właśnie nazwie, która zajmuje się testowaniem poziomu bezpieczeństwa we wszystkich autach osobowych sprzedawanych na Starym Kontynencie. Auta kupowane są przez nią anonimowo.

Różne rodzaje badań


Jednym z najważniejszych jest test zderzenia czołowego, polegający na badaniu odporności auta na uderzenie w trwałą przeszkodę przy prędkości 65 km na godzinę. Test ten sprawdza poprawność działania poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa oraz struktury karoserii. Daje wiedzę na temat tego jak chronieni są w danym modelu pasażerowie.

Test zderzenia bocznego sprawdza co stanie się z pasażerami, gdy auto zostanie uderzone z boku przez inny pojazd. W tym przypadku w boczną część auta wjeżdża wózek o masie zbliżonej do wagi średniej wielkości auta osobowego. Test ten sprawdza jak mocna jest struktura karoserii oraz jak efektywnie działają poduszki powietrzne, zarówno boczne jak i kurtynowe.

Kolejnym z badań jest test zderzenia bocznego z trwałą przeszkodą, dzięki któremu badający dowiadują się jak zachowuje się konstrukcja samochodu, gdy uderza bokiem w trwały obiekt na drodze przejazdu. W tym przypadku mamy do czynienia z rozpędzonym samochodem i nieruchomą przeszkodę.

Kolejne testy dotyczą ochrony pieszego oraz systemów bezpieczeństwa dla dzieci oraz systemów bezpieczeństwa montowanych z uwagi na dzieci (w teście tym wykorzystuje się manekiny odpowiadające budową i wymiarami dzieciom w wieku 18 miesięcy i trzech lat, które montowane są w fotelikach na tylnej kanapie).

Rekordzistą XC40


Podczas innych testów sprawdza się np. konstrukcje foteli, sprawność automatycznego hamowania oraz systemów przypominających o niezapiętych pasach, a także tzw. asystentów prędkości.

Wyniki testów są prezentowane w szczegółach na stronie internetowej Euro NCAP. W tym roku Volvo XC40 uzyskało aż 97 proc. punktów za ochronę osób dorosłych. Tylko 5 samochodów uzyskało tak wysoki wynik w ostatnich trzech latach.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo