Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięciornik - siła i moc

(DD)
Pięciornik gęsi nazywany jest też srebrnikiem, gęsim zielem, gąsiówką
Pięciornik gęsi nazywany jest też srebrnikiem, gęsim zielem, gąsiówką Fot. Wikipedia
Pięciornik (Potentilla L.) to rodzaj roślin należących do rodziny różowatych. Należy do niego nawet 500 gatunków szeroko rozprzestrzenionych na świecie, głównie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W Europie występuje 75 gatunków, z czego w Polsce spotykanych jest 30 w stanie dzikim. Wśród nich pięciornik gęsi i pięciornik kurze ziele to rośliny lecznicze. Liczne gatunki pięciornika uprawiane są także jako rośliny ozdobne.

Pięciornik gęsi - nazywany też srebrnikiem, gęsim zielem, gąsiówką - rośnie na pastwiskach, miedzach, przy drogach. Kwitnie od pierwszych dni maja do czerwca. Surowcem leczniczym jest zarówno ziele, jak i korzeń pięciornika.

Ziele zawiera garbniki, śluzy, glikozydy flawonowe, proteiny, cukry, goryczki, kwasy organiczne, sole mineralne, dużo witaminy C, ponadto cholinę i żywice. Młode listki można dodawać do sałatek i do karmy zwierząt domowych. Dawniej we Francji stosowano wyciąg wodny z pięciornika do pielęgnacji cery, a korzeń, ze względu na dużą ilość garbników, używany był w garbarstwie.

Pięciornik kurze ziele - zwany kurzym zielem, dziewiczym lub panieńskim korzeniem, pępawą - rośnie na wilgotnych łąkach, torfowiskach lub w lasach liściastych - wszędzie tam, gdzie nie ma w glebie wapnia. Surowcem leczniczym jest korzeń - jako typowy i bardzo ważny surowiec należący do dużej grupy roślinnych leków garbnikowych. Garbników zawiera kłącze sporo - do 20 procent - z których 90 procent to pochodne katechiny.

Zawiera ponadto saponiny, fenolokwasy, czerwień tormentilową, kwasy organiczne, żywice i inne substancje. Korzeń działa ściągająco, gojąco, krwiotamująco, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo i pobudza czynności żołądka. Odwar z korzenia lub sproszkowany korzeń (trzy razy dziennie na koniec noża) stosuje się więc w przewlekłych biegunkach, zastarzałych nieżytach przewodu pokarmowego, czerwonce, hemoroidach, krwawieniu z nosa i krwawieniach wewnętrznych. Zewnętrznie w postaci okładów do leczenia ran, owrzodzeń, krwawiących dziąseł i zapalenia okostnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski