Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna Helena w RP, wielki tenor na Wawelu

Wacław Krupiński
Muzyka. Występ Piotra Beczały na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu oraz najnowsza premiera – „Piękna Helena” Jacquesa Offenbacha w reżyserii Rudolfa Zioło – to wydarzenia zapowiedziane wczoraj przez Operę Krakowską.

Właśnie od informacji, że Piotr Beczała, światowej sławy solista, występujący na największych scenach operowych – m.in. nowojorskiej Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali – będzie śpiewał 28 czerwca na Wawelu w cyklu „Arie oper świata” rozpoczął spotkanie z dziennikarzami dyrektor Opery Bogusław Nowak. Wyraził przy tym nadzieję, że aura nie wymusi na Operze konieczności przeniesienia koncertu do sali, bo ta na pewno wszystkich chętnych na spotkanie z wielkim śpiewakiem nie pomieści.

W ramach Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej powróci też jedno z popularnych dzieł muzyki symfonicznej XX wieku – „Carmina Burana” Carla Orffa, wystawione już w czasie tego festiwalu w roku 2013, kiedy spotkało się z uznaniem widowni i krytyki.

Już w najbliższy piątek Opera Krakowska da natomiast premierę „Pięknej Heleny” Jacquesa Offenbacha w reżyserii Rudolfa Zioło. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Piotr Wajrak, scenografię i kostiumy przygotował Andrzej Witkowski, a nad stroną choreograficzną czuwa Jarosław Staniek. Wszyscy artyści będą debiutować na tej scenie. Podobnie i sam tytuł zagości na afiszu Opery Krakowskiej po raz pierwszy.

Z wypowiedzi realizatorów można wnosić jedno: odeszli oni od klasycznej wersji opery komicznej, lokując ją w naszej współczesności. Autor nowej wersji libretta, Krzysztof Czeczot nadał mitologicznej opowieści całkiem nowy wymiar, przenosząc akcję do obecnej Polski, a Parys i Helena spotykają się w letnim kurorcie.

Ale też, przypomnijmy, prapremiera tej operetki, w 1864 r. w paryskim Théâtre des Variétés także zaskakiwała odniesieniami do ówczesnych władców – Napoleona III i jego żony Eugenii. Skandal, jaki wywołała, sprawił, że przedstawienie doczekało się setki spektakli i to przy pełnej frekwencji.

W postać Heleny wcielać się będą Marta Abako i Monika Ledzion, ich partnerami będą w roli Parysa Andrzej Lampert, Marcin Pomykała i Adam Sobierajski.

Dzień później, 28 kwietnia, Opera Krakowska po raz kolejny zaprezentuje się podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Tym razem pokaże spektakl „Miłość do trzech pomarańczy” Sergieja Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego, który nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Polska prapremiera „Miłości do trzech pomarańczy” odbyła się w Krakowie wiosną ubiegłego roku, zbierając znakomite opinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski