Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne drzwi wewnętrzne

Edyta Henszke
Drzwi pełne – lepiej wytłumiają hałas, a także światło
Drzwi pełne – lepiej wytłumiają hałas, a także światło Fot. forelite
Porady. Należy wiedzieć z jakiego materiału są wykonane, co ma znaczenie przy hałasie.

Remont to świetna okazja by wymienić drzwi. Wygląd i trwałość – to podstawowe cechy, jakimi kierujemy się przy wyborze drzwi wewnętrznych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego ważnego elementu każdego wnętrza naszych mieszkań.

W jakim kolorze?
Najmodniejsze obecnie są drzwi o prostej budowie, z niewielkimi przeszkleniami z matowego szkła w kształcie poziomych pasów oraz drzwi szklane. Jeśli chodzi o kolorystykę, to od kilku sezonów na topie jest biel i naturalne forniry z drzew egzotycznych albo europejskich.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze prezentują się drzwi zlicowane, z ukrytymi zawiasami czyli wtapiające się w ścianę, dzięki czemu są niewidoczne, jeśli jeszcze w dodatku są pomalowane w kolorze ściany. Modne są także zamki magnetyczne w drzwiach, które sprawiają, że domykają się one bezgłośnie.

Na rynku dostępne są też takie, które zawierają elementy paneli podłogowych. Takie rozwiązanie pozwala niezwykle łatwo dopasować drzwi do podłogi. Dzięki temu nasze wnętrze będzie stanowiło estetyczną i spójną całość.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych oprócz koloru i kształtu, które powinny być dobrane do charakteru wnętrz, powinniśmy się też kierować kryteriami użytkowymi, czyli: przeznaczeniem (drzwi do łazienki, salonu, pomieszczenia gospodarczego itp.) materiałem z jakiego zostały wykonane (drewno lite lub klejone, szkło, płyta MDF – wiórowa o średniej gęstości, płyta HDF – wiórowa, gęstsza od litego drewna), sposobem wykończenia, który istotny jest przy konserwacji (lakier, bejca, farba kryjąca, impregnat – na drzwiach drewnianych, okładzina drewnopodobna, laminat, fornir, czyli cienka warstwa naturalnego drewna lub farba – na drzwiach z płyt drewnopodobnych).

Warto zapytać, z czego wykonane są upatrzone przez nas drzwi, bo może to mieć znaczenie np. przy tłumieniu hałasu.

W przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych istotny jest też sposób otwierania: do wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz. Generalnie stosuje się zasadę, że do pokoi, salonów, sypialni drzwi otwierają się do wewnątrz, a do łazienek i WC – na zewnątrz. Jednak często sposób otwierania skrzydeł drzwiowych zależy od rozlokowania pomieszczeń i ich wielkości.

Musimy się też zdecydować na drzwi prawe lub lewe. Jak je odróżnić? Należy stanąć przed drzwiami tak, aby ich skrzydło otwierało się w kierunku stojącej przed nimi osoby. Jeśli skrzydło otwiera się na prawą stronę – są to drzwi prawe, jeśli skrzydło uchyla się na lewo są to drzwi lewe. To ważne z punktu widzenia wygody użytkowania.

Tradycyjne drzwi rozwierane składają się z ościeżnicy (popularnie nazywanej futryną), którą mocuje się w otworze drzwiowym i skrzydła przytwierdzanego do niej za pomocą zawiasów. Zwykle skrzydło i ościeżnica są wykonane w tym samym kolorze i z tych samych materiałów. Większość ościeżnic ma regulowaną szerokość, dzięki czemu można je dopasować do grubości ściany, choć są i takie o stałej szerokości (zwykle 6 lub 10 cm) i jeśli nie pasują one to szerokości ściany, to konieczne jest stosowanie listew maskujących. Standardowe drzwi drewnopodobne składają się z ramy wykonanej ze sklejki drewnianej, wypełnionej płytą z otworami i obłożonej z obydwu stron płytą MDF lub HDF. Na to nakłada się zewnętrzną powierzchnię (farbę, laminat albo fornir).

Fornirowanie polega na oklejeniu drzwi cienką warstwą naturalnego drewna pomalowanego lakierem, laminowanie na nałożeniu sztucznej okleiny imitującej drewno. Drzwi laminowane są tańsze od fornirowanych, ale też mniej trwałe. Z czasem żółkną.

Jakie powinny mieć wymiary?
Drzwi fornirowane także zmieniają nieznacznie kolor. Najbardziej naturalne są drzwi drewniane. Te jednak mogą się z z czasem wypaczać i skrzypieć. Szerokość drzwi wewnętrznych jednoskrzydłowych standardowo wynosi 70–90 cm, a wysokość 203–205 cm. Do pokoi zazwyczaj wybiera się drzwi o szerokości 80 cm. Węższe można zastosować w pomieszczeniach gospodarczych, garderobach czy spiżarniach. Drzwi do łazienki powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i otwory wentylacyjne w dolnej części skrzydła.

Ponadto warto wiedzieć, że drzwi pełne – lepiej wytłumiają hałasy i światło, sprawdzają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, łazienkach i wc, gdzie potrzebujemy intymności.

Obecnie popularne są drzwi pełne z nadrukiem wykonanym z fotografii, sprzedawcy oferują też gotowe wzory. Drzwi przeszklone, z kolei pozwalają na doświetlenie wnętrz, są idealne do małych mieszkań, bo optycznie je powiększają i rozjaśniają. Przeszklenie może mieć kształt modnych obecnie prostych pasów ze szkła matowego. Ostatnio modne są także przeszklenia w formie koła tzw. bulaja okrętowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski