Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne motyle w Dębnie i Bochni

SYG
DĘBNO. Wczoraj na zamku w Dębnie odbył się wernisaż wystawy makrofotografii Filipa Kobieli, kustosza Muzeum Motyli Arthropoda z Bochni. Na wystawie zatytułowanej "Uroda Świata" można obejrzeć najpiękniejsze i najrzadsze okazy motyli, które Filip Kobiela kolekcjonował przez 30 lat.

Ekspozycja, której otwarcie uświetnił występ zespołu baletowo-rytmicznego "Motyle" ze Szkoły Muzycznej w Bochni, ukazuje nam różnorodność uskrzydlenia motyli, ich budowę i funkcje, jakie pełnią w świecie owadów. Na co dzień można oglądać ją w Muzeum Motyli w Bochni. To jedyne takie miejsce w Małopolsce, otwarto je we wrześniu 2009 roku.

W muzeum możemy zobaczyć około 5 tys. okazów z kolekcji Kobieli, artysty plastyka i konserwatora dzieł sztuki, który swoją pasję odziedziczył po dziadku Stanisławie Fischerze. Otwarcie muzeum zbiegło się z 50. rocznicą otwarcia muzeum im. prof. Stanisława Fischera.

Niektóre z okazów prezentowanych w muzeum to prezent od Edwarda Palika z Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wiele z nich zostało sprowadzonych podczas wycieczek m.in. do Gwatemali w 2001 roku lub innych części świata. W niektórych przypadkach ich ceny bywały bardzo wysokie. Co ciekawsze, najstarsze motyle pana Filipa pochodzą z lat 70. XIX wieku! W muzeum prezentowane są również takie gatunki, których nie spotkamy już nigdzie na świecie z powodu wyginięcia.

Kiedy zrodził się pomysł pokazania swojej kolekcji szerszej publiczności, Kobiela chciał je zaprezentować na strychu bocheńskiego muzeum. Potem powstała inicjatywa budowy obecnego obiektu. W to przedsięwzięcie zaangażowała się również rodzina pana Filipa, a córka przekazała swoją działkę pod budowę muzeum, które nazwano "Arthropoda" co oznacza "stawonogi" (z gr. arthron - staw, pous - noga). Dlatego oprócz motyli można również zobaczyć inne bezkręgowce, np. chrząszcze i skorpiony.

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 i w niedziele w godz. 10-14. Bilety indywidualne kosztują 8 zł (dla dzieci i młodzieży szkolnej - 6 zł), a w ofercie są również bilety rodzinne w cenie 20 zł. (SYG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski