Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne rytmy i smaki

Marek Długopolski
fot. odkryjbeskidwyspowy.pl
Od Dobrej rozpoczyna się IV Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego.

Tym razem wyprawa na Ćwilin odbędzie się za dnia - przypomina Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra, gospodarz niedzielnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Będzie więc można podziwiać rozległe panoramy z Polany Michurowej.

Na Ćwilinie

I ta wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Wystarczy przyjść w niedzielę na miejsce zbiórki, a to znajduje się przed kościołem w Jurkowie. Piechurzy wyruszą sprzed niego o godz. 9. Na szczyt powiedzie ich szlak niebieski. Tam odprawiona zostanie msza św., będą występy m.in. Zespołu Jurkowianie z Jurkowa, konkursy, oczywiście z nagrodami. Tradycyjnie też wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę, by zdobyć Ćwilin. Oczywiście będzie też coś na wzmocnienie nadwątlonych marszem sił.

Wybierając się na beskidzkie ścieżki, warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale przede wszystkim o wodzie do picia, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Przyda się też w plecaku płaszcz przeciwdeszczowy. Zejście szlakiem żółtym - przez Czarny Dział - a potem bez szlaku do osiedla Przymiarki w Kasinie Wielkiej. _- Według tradycji to na __Ćwilinie narodził się Beskid Wyspowy - _mówi Czesław Szynalik. Jako pierwszy owe „wyspy” dostrzegł Kazimierz Ignacy Sosnowski, profesor krakowskiej Akademii Handlowej, ale także wybitny pionier turystyki górskiej. W latach 30. XX wieku, obozując na Polanie Michurowej, zobaczył, jak wyłaniają się z mgieł.

Dariusz Gacek, dociekliwy badacz tej niezwykłej krainy, ale też zapalony turysta i autor przewodnika po Beskidzie Wyspowym, twierdzi, że po raz pierwszy nazwy „Wyspowy” użył prof. Ludomir Ślepowron Sawicki, geograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już w 1910 r. w „Z fizyografii Karpat polskich” pisał o górach „wyspowych”.

- Nieważne, kto nazwę wymyślił, ważne, że powstała. Co byśmy teraz bez niej zrobili - dodaje Czesław Szynalik.

I w Parku Małachowskich

Do Dobrej warto jednak przyjechać już dzisiaj. Dlaczego? W sobotę rozpoczyna się Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie rytmy i smaki”.

- Na __festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce. Nie zabraknie też regionalnych pyszności - kuszą organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. W Parku im. Małachowskich nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli. Jedni wybiorą gry, zabawy i dmuchańce (już od godz. 15), a inni jazdę samochodem strażackim, występy grupy Taekwondo, przedszkolaków z Gminnego Przedszkola nr 1 z Dobrej, młodzieży ze Świetlic Środowiskowych w Przenoszy i Jurkowa. A o godz. 20 rozpocznie się zabawa. Będzie się więc działo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski