Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękniejsze za unijne pieniądze

SYP
Za unijne pieniądze zmieni się też centrum Wieliczki
Za unijne pieniądze zmieni się też centrum Wieliczki
Kalwaria Zebrzydowska, Andrychów, Muszyna, Wadowice, Gorlice, Trzebinia, Żabno, Alwernia i Wieliczka - to tylko niektóre z trzydziestu dziewięciu małopolskich miast, które znalazły się na liście projektów dofinansowanych unijnymi dotacjami na rewitalizację przestrzeni miejskiej.

Za unijne pieniądze zmieni się też centrum Wieliczki

REWITALIZACJA. Małopolskie miasta odzyskają świetność dzięki funduszom

Za unijne pieniądze zmieni się też centrum Wieliczki

Dzięki unijnym pieniądzom przyznawanym przez samorząd wojewódzki oblicza małopolskich miast i miasteczek ulegną radykalnej zmianie. Miliony złotych przeznaczone zostaną na odnowę i rewitalizację ich rynków, centrów i starówek. Odnowione zostaną nawierzchnie, drogi, ulice i budynki. Zmiany obejmą także parki, zieleńce, deptaki, a nawet obiekty sportowe. Projekty rewitalizacyjne, które otrzymają unijne dotacje, zostały wybrane w drodze konkursu ogłoszonego na początku 2009 r. W konkursie mogły wziąć udział wszystkie gminy regionu, a każda mogła zgłosić maksymalnie trzy pomysły.

I tak np. około 6,5 miliona złotych będzie kosztowała renowacja starówki w Brzesku. Prace rozpoczną się w pierwszej połowie bieżącego roku. W ramach rewitalizacji rynku odnowione zostaną znajdujące się przy nim budynki, łącznie z kościołem pod wezwaniem św. Jakuba, wymieniona zostanie nawierzchnia znajdujących się dookoła niego dróg. Na rynku pojawi się fontanna, zaplanowano także wymianę wszystkich lamp, będą też nowe kosze na śmieci. Przy okazji prac wymienione zostaną sieci: gazowa, kanalizacyjna i elektryczna. Władze miasta mają nadzieję, że po renowacji rynek na nowo odżyje. Pojawią się na nim kafejki i restauracje, a starówka będzie przyciągać turystów i samych mieszkańców miasta.

Z kolei w Muszynie rewitalizacji poddana zostanie dawna dzielnica uzdrowiskowa - Zapopradzie. Gotowa jest już dokumentacja, rozpoczyna się realizacja pierwszego etapu przedsięwzięcia. Na Zapopradziu mają powstać baseny rekreacyjne, kręgielnia, sale do gry w squasha, gabinety odnowy biologicznej, SPA itd. Ciekawostką będą tzw. ogrody sensoryczne - zapachowe, dotykowe, dźwiękowe, przystosowane do zwiedzania za pomocą zmysłów. Ogrody mają powstać na zdziczałych nadrzecznych łąkach. - Trzeba szukać atrakcji, które spowodują, że kto odwiedzi Muszynę, zapamięta, że tu był. To odróżni nas od innych. Unikalność to szansa na ściągnięcie większej liczby turystów - mówił "Dziennikowi Polskiemu" o tej inwestycji burmistrz Muszyny Jan Golba.

Dzięki unijnym (ale też gminnym) pieniądzom zmieni się Wieliczka. W najbliższym czasie część stoku pod Baranem zostanie zagospodarowana na park, w którym znajdą się oczko wodne, pomnik św. Kingi oraz trasy spacerowe i rowerowe. Wiosną ruszy z kolei rewitalizacja ścisłego centrum miasta: placów Kościuszki i Skulimowskiego oraz m.in. ulic Daniłowicza, Zamkowej i Sikorskiego. Prace potrwają do 2011 r.

Za ponad 9 milionów złotych kontynuowana będzie odnowa centrum Chrzanowa. Ruszy przebudowa placu 1000-lecia oraz modernizacja kamienicy przy ulicy Piastowskiej 15. Prace obejmą przebudowę nawierzchni placu oraz fragmentu przyległej do płyty placu ul. Broniewskiego. Zupełnie inaczej będzie wyglądać otoczenie pomnika Zwycięstwa i Wolności oraz chodników wokół placu. W centrum pojawią się ławki, stojaki na rowery, nowa aranżacja zieleni oraz oświetlenie. Dzięki tym funduszom uda się także zmodernizować w ścisłym centrum miasta sieć wodno-kanalizacyjną i elektryczną.

Na pomoc finansową z funduszy unijnych na rewitalizację może liczyć także Libiąż. Zakłada się rewitalizację dawnego targowiska przy ul. 1 Maja. Zyska ono funkcję małego rynku z alejkami dla pieszych, latarniami, ławkami, zielenią i kwietnikami. Na placu, dzięki montażowi hot spotu będzie dostęp do bezpłatnego Internetu. W pobliżu powstaną także miejsca postojowe i dojazdy. Przy okazji nastąpi modernizacja ulicy 1 Maja i budowa parkingu na 104 miejsca. Cała inwestycja będzie kosztować prawie 4 miliony złotych, z czego prawie 2,8 miliona złotych to dotacja unijna.

W Bochni na zalesionym miejskim wzgórzu Uzbornia powstanie park rodzinny. Pojawią się w nim m.in. boiska, rampy dla wrotkarzy, stoliki dla szachistów, miniamfiteatr. Będą też ścieżki spacerowe, taras widokowy i lokal gastronomiczny. W planach jest też dużo nowej zieleni pełnej magnolii, bzów, bukszpanu, tulipanów, niezapominajek i róż. Zaniedbane dziś wzgórze zmieni się w sympatyczne miejsce rodzinnych wycieczek i spacerów.

To tylko niektóre z przykładów działań rewitalizacyjnych małopolskich miejscowości dofinansowywanych z funduszy unijnych. A przecież środki otrzymały jeszcze Olkusz, Rabka-Zdrój, Myślenice, Kraków, Krzeszowice, Dobczyce, Gorlice... Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie Małopolska wypięknieje za unijne pieniądze.

Tekst i Fot. Paweł Stachnik

REKLAMA

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski