Piękno ludowej tradycji

AJA
Uczniowie szkół w gminie Słomniki wzięli udział w dwóch konkursach o tematyce regionalnej: wojewódzkim "Bliższe ojczyzny - Małopolska" i gminnym "Moja mała ojczyzna". Oba uznano za imprezy o wysokiej wartości edukacyjnej i kulturowej. W konkursie małopolskim Zespół Szkół z Niedźwiedzia został laureatem.

Słomniki

   - Obserwujemy z roku na rok, że w naszych szkołach dzieje się dużo rzeczy bardzo dobrych i autentycznych. Do wspólnych przedsięwzięć włączani są i rodzice uczniów, i mieszkańcy miejscowości. Każda edycja małopolskiego konkursu - a były już trzy - udowadnia nam, że szkoły potrafią zaskakiwać pomysłowością, kreatywnością i podejściem do regionalnej kultury - mówi Grażyna Samborek, starsza wizytatorka Małopolskiego Kuratorium Oświaty.
   Do czwartej edycji konkursu "Bliższe ojczyzny - Małopolska", organizowanego przez kuratorium oświaty i Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu - w całym województwie przystąpiło 27 szkół z 33 programami. Złożone projekty analizowały trzy komisje: tarnowska, nowosądecka i krakowska. Działania społeczności szkolnej z Niedźwiedzia wzbudziły ogromne uznanie.
   - To doskonała dawka miejscowej tradycji, więzi ze środowiskiem; wielki potencjał patriotyzmu. Zauważyliśmy piękną pracę w tworzeniu środowiska zintegrowanego wokół szkolnych przedsięwzięć. Można odczuć, że te działania nie mają jednorazowego charakteru, ale jest to oddziaływanie całościowe i systematyczne. Tego nie można nie docenić - twierdzi przewodnicząca krakowskiej komisji Krystyna Zaufal.
   W gminnym konkursie, zaproponowanym przez Zespół Szkół w Waganowicach, wzięły udział reprezentacje szkół ze Słomnik, Niedźwiedzia, Smrokowa i Kacic. Ich zadaniem było m.in. przygotowanie herbu lub plakatu miejscowości, inscenizację obyczajów regionalnych oraz udział w quizie na temat zabytków Krakowa i znajomości najbardziej znanych legend regionu krakowskiego. Uczniowie wykazali się bogatą wiedzą na temat folkloru. Można było podziwiać w ich wykonaniu tradycyjne cepiny, podczas których panna młoda przeistaczała się z dziewczyny w kobietę i gospodynię oraz darcie pierza z tradycyjnymi przyśpiewkami i gadkami.
   - Każda bez mała szkoła w naszej gminie realizuje tak zwaną ścieżkę regionalną, poprzez którą uczniowie zapoznają się z naszą kulturą ludową. Uczestniczą w wielu ciekawych zajęciach o tematyce regionalnej, mają stały kontakt z twórcami ludowymi, podpatrują dawne techniki plastyczne, sami przygotowują regionalne prezentacje - wyliczają nauczyciele.
   Projekt z Niedźwiedzia przewidywał m.in. udział w konkursie w Waganowicach, stworzenie kącika regionalnego (z którego ostatecznie powstała Szkolna Izba Regionalna), prezentację wieloletniej pracy zespołu tanecznego "Mali Niedźwiedzianie", organizację imprez dla lokalnego środowiska i we współpracy z nim.
   - Kiedy otrzymaliśmy informację o konkursie, doszliśmy do wniosku, że to wszystko, o czym mówi regulamin, wykonujemy od dawna na co dzień. Stwierdziliśmy wspólnie, że warto to pokazać innym - i jeżeli nasze poczynania zostaną zauważone, będzie to dla nas dodatkowa satysfakcja. Szkolna Izba Regionalna, która jest naszą ostatnią inicjatywą, też powstała po to, by działania regionalne miały wydźwięk wizualny - opowiada dyrektorka Zespołu Szkół w Niedźwiedziu Grażyna Gajoch.
   W konkursie gminnym nagrody zostały już rozdane. Najlepiej zaprezentowała się Szkoła Podstawowa w Słomnikach, za którą sklasyfikowano SP w Kacicach i Waganowicach. Na uroczysty finał małopolskiego konkursu trzeba poczekać do września. Szkolna społeczność z Niedźwiedzia wie już, ze została jego laureatem. Miejsce i nagroda będą powakacyjną niespodzianką.
Tekst i fot.: (AJA)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie