Piękno na szkle malowane

pg
Udostępnij:
W Galerii Sztuki Dawna Synagoga w Nowym Sączu do najbliższej niedzieli można oglądać wystawę zatytułowaną "Dawne i współczesne malarstwo na szkle w Karpatach Polskich". Najstarsze dzieła powstały w połowie XIX wieku. Obrazy pochodzą ze zbiorów muzeów w Nowym Sączu, Szczawnicy, Zubrzycy, Żywcu i Rabce.

NOWY SĄCZ.W Galerii Sztuki Dawna Synagoga

W Galerii Sztuki Dawna Synagoga w Nowym Sączu do najbliższej niedzieli można oglądać wystawę zatytułowaną "Dawne i współczesne malarstwo na szkle w Karpatach Polskich". Najstarsze dzieła powstały w połowie XIX wieku. Obrazy pochodzą ze zbiorów muzeów w Nowym Sączu, Szczawnicy, Zubrzycy, Żywcu i Rabce.

   "W ciemnej kurnej chacie chłopskiej poprzez ścielące się dymy domowego ogniska, kiedy długa bez końca zima przykuwała górala do izby, jedyną w niej jaśniejszą plamą była ukwiecona tafla obrazu" - tak pisał w roku 1921 Leonard Lepszy w pierwszej w Polsce obszernej publikacji poświęconej temu gatunkowi sztuki. Te słowa przytacza też kurator tej wystawy Zbigniew Wolanin, który podkreśla, że sądeczanie rzadko mają tak wspaniałą okazję, by poznać ten rodzaj malarstwa z różnych epok i regionów karpackich.
    - Zdecydowana większość dawnych obrazów przywędrowała do Polski z Czech i Słowacji - podkreśla Zbigniew Wolanin. - Tam bowiem, w pobliżu hut szkła, rozwinęła się "produkcja obraźnicza", a "ochwieśniacy", czyli wędrowni handlarze, docierali z tym kruchym towarem do naszego kraju. Charakterystyczne dla starych dzieł jest to, że powstawały one na cienkich szybach o nierównej, pokrytej bąbelkami, powierzchni.
   W Synagodze dawne malarstwo reprezentuje m. in. dziewięć prac z Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy, z oryginalnymi drewnianymi ramami dekorowanymi ornamentem ze słomki. Podobno te misterne zdobienia wykonywali osadzeni w więzieniu w Nowym Wiśniczu. Ciekawe też są dzieła pochodzące ze Śląska. Natrafiono na nie w latach 60. ubiegłego wieku w starej chałupie w Mszalnicy. Część przedstawianych prac pochodzi z Zakopanego, Podhala, Spisza, Podtatrza, Żywiecczyzny i Beskidu Śląskiego.
   - Zasadniczą cześć ekspozycji na antresoli stanowią słynne obrazy z ośrodka sztuki ludowej w Paszynie - dodaje Zbigniew Wolanin. - Szczytowy rozwój twórczości w tej wiosce przypada na przełom lat 70. i 80. To malarstwo uprawiane było niejako intuicyjnie, bez znajomości wzorów i kanonów, przez autentycznych twórców ludowych, którzy na co dzień zajmowali się rolnictwem. Przedstawiliśmy tutaj dzieła Marii Jasińskiej, Zbigniewa Warzechy, sióstr: Zofii Stanek i Władysławy Poręby, Anny Padoł, Bernadetty Kulig, Katarzyny Jasińskiej i jej dzieci: Piotra oraz Marii, a także Lucyny Butryn. (pg)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie