Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękno polszczyzny docenione. Wręczono dwie nowe nagrody

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Do długiej listy nagród przyznanych Myśliwskiemu dołączył w miniony weekend Człowiek Słowa
Do długiej listy nagród przyznanych Myśliwskiemu dołączył w miniony weekend Człowiek Słowa Andrzej Zgiet
W Szczebrzeszynie uhonorowano wybitnego prozaika Wiesława Myśliwskiego, a w Zakopanem profesora Jacka Kolbuszewskiego, autora książki „Literatura i Tatry”

Miłośnicy literatury mogli zacząć świętować już w piątkowy wieczór, kiedy to podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, nagrodę Człowieka Słowa wręczono Wiesławowi Myśliwskiemu. Mimo, że impreza odbywa się od trzech lat, nagrodę ustanowiono dopiero w tym roku.

Zgodnie z regulaminem, wyróżnienie jest przyznawane tym osobom, które „dają innym najpiękniejszą polszczyznę, chronią, ratują i pielęgnują polskie słowo, i których językowi można ufać bezgranicznie”.

I trzeba przyznać, że mało kto spełnia te kryteria lepiej niż Wiesław Myśliwski. Autor książek takich jak „Widnokrąg”, „Traktat o łuskaniu fasoli” czy „Kamień na kamieniu”, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, a o jego kunszcie świadczą nie tylko pochlebne recenzje, ale i nagrody, z których dość wymienić dwukrotnie przyznaną Nike.

Sam Myśliwski odbierając nagrodę, mówił, że on osobiście uhonorowałby tym wyróżnieniem… Jana Brzechwę - autora m.in. znanego wszystkim dzieciom wiersza o Szczebrzeszynie, w którym chrząszcz brzmi w trzcinie. Fanów literatury Myśliwskiego z pewnością ucieszyły też słowa pisarza o postępie prac nad jego nową powieścią. Laureat zdradził, że w tej chwili przepisuje już „Ucho igielne” na maszynie. Jednak to zaawansowanie prac wcale nie oznacza, że książka wkrótce trafi do księgarń. - Po ostatecznej lekturze mogę uznać, że powinienem ją odłożyć do prywatnego archiwum - żartował pisarz.

A dwa dni później, prawie 400 km dalej, przyznano inne wyróżnienie - Literacką Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane, towarzyszącą Zakopiańskiemu Festiwalowi Literackiemu. Nagrodę ustanowiono rok temu, jednak w czasie tej edycji imprezy wręczono ją po raz pierwszy. Wyróżnienie, które ma być przyznawane autorom książek promujących Zakopane i Tatry, w tym roku powędrowało do prof. Jacka Kolbuszewskiego, autora zbioru esejów „Literatura i Tatry”.

- Nagroda Literacka Zakopanego ma wielkie szczęście, że już w pierwszym roku otrzymuje laureata tej klasy co profesor Kolbuszewski. Takiej monografii tatrzańskiej literatury dotąd nie było i jestem pewna, że długo nie będzie - powiedziała Anna Janko, przewodnicząca jury. Sam autor nie był obecny na gali.

ZOBACZ TAKŻE: Filtry UV - chronią czy szkodzą? Pierwsza w Polsce skin coach odpowiada

Źródło:Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski