Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękno wspomnień zaklęte w wierszach

Urszula Wolak
Adam Zagajewski
Adam Zagajewski FOT. JACEK KOZIOŁ/ARCHIWUM
Literatura. Poezja wysokich lotów autorstwa Adama Zagajewskiego może zagościć w naszych telefonach komórkowych. Za darmo. Wszystko za sprawą akcji Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wie, jak wykorzystać nowe technologie w służbie czytelnictwa.

By zdobyć „Asymetrię” Adama Zagajewskiego, wystarczy wprowadzić do swojego telefonu lub tabletu specjalny kod zamieszczony poniżej (instrukcję, jak to zrobić, zamieszczamy obok).

Nowy tom Zagajewskiego składa się z utworów pełnych przestrzeni, powietrza i słońca, odwołujących się do pamięci ludzi i miejsc bliskich poecie.

To właśnie one z jednej strony jawią się na kartach zbioru jak pocztówki z wakacji, wspomnienie, z drugiej – nabierają kształtów miast, które mają dla autora szczególną wartość. Takim istotnym miejscem dla niego jest choćby Lwów, gdzie przyszedł na świat. Ale „Asymetria” to również zbiór pełen wspomnień o ludziach i wzruszających szkiców poświęconych m.in. rodzicom poety.

Dlaczego warto sięgnąć po nowy tom Adama Zagajewskiego? Przekonamy się, jakim warsztatem i wrażliwością dysponuje poeta – od lat wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

„Asymetria” – jak pisał w swojej recenzji na łamach „Dziennika Polskiego” Włodzimierz Jurasz – potwierdza, że Zagajewski jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, a jednym z najważniejszych wątków zbiorku są wspomnienia.

„Mnie, z racji niejakiej zbieżności wiekowej z autorem, najbardziej poruszył taki fragment: Teraz już wiedziałbym na pewno/ jak być dzieckiem, wiedziałbym/ jak patrzeć na oszronione drzewa,/ jak żyć nieruchomo”– podkreślił Włodzimierz Jurasz.

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Mieszka w Krakowie. Jest laureatem prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury. Poezja, jak wyznaje, jest dla niego sztuką przetwarzania i układania wyrażeń myślowych. Inspiracje czerpie z „przeżywania współczesności”.

Tom ukazał się nakładem Wydawnictwa a5.

CO TO JEST KOD QR?
KOD QR (Z ANG. QUICK RESPONSE – SZYBKA ODPOWIEDŹ) to charakterystyczna plątanina białych i czarnych pól, ułożonych w kwadrat (widać go poniżej). Służy – podobnie jak dobrze znane nam kody paskowe z opakowań różnych produktów – do zapisywania znaków w taki sposób, aby mogły zostać odczytane przez specjalne czytniki.

W przypadku kodów QR wystarczy telefon lub tablet z wbudowanym aparatem i odpowiednią aplikacją, lub komputer z kamerką. Obecnie wszystkie smartfony oraz większość telefonów komórkowych dostępnych w sprzedaży jest w stanie czytać kody QR. Operacja odczytania jest bardzo prosta.

Najpierw trzeba włączyć odpowiednią aplikację zainstalowaną na naszym telefonie (w zależności od modelu oraz producenta aplikacja może znajdować się w różnych miejscach – najczęściej w zakładce „Aplikacje”).

Potem zbliżamy telefon do QR kodu – zachowując odległość 5–10 cm. Robimy zdjęcie i czekamy, aż program przetworzy dane. Po poprawnym zeskanowaniu (telefon poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym) zostanie wyświetlona informacja zawarta w kodzie QR. W tym przypadku będzie to „Asymetria”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski