Piękny symbol krakowskiego kupiectwa

DD
- Rok 2010 będzie szczególny dla Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - podkreśla Wiesław Jopek, prezes KKK. - Obchodzić będziemy bowiem 600-lecie działalności naszej organizacji. Na tę okazję zaplanowaliśmy wiele uroczystości.

600-LECIE. W lutym 2010 rozpoczną się obchody wielkiego jubileuszu Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

Honorowy patronat nad nimi objęli marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski oraz Rada Miasta Krakowa i prezydent Krakowa. Najważniejsze wydarzenia rozpoczną się już w lutym, w 600. rocznicę powstania naszej organizacji, a zakończą - podczas przyszłorocznego święta kupca - 7 grudnia. W lipcu, w rocznicę słynnej bitwy pod Grunwaldem, wyślemy na pola bitewne kilka wozów krakowskich precli, na pamiątkę tego, że właśnie kongregacja została powołana do życia w celu aprowizacji wojsk króla Jagiełły. W Krakowie w tym samym czasie obchodzone będą uroczystości 100-lecia wystawienia i odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego. Razem z naszymi przyjaciółmi z krakowskiego Bractwa Kurkowego zaprosimy krakowian, tak jak przed stu laty, na raut do parku Strzeleckiego.

Niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń, które mogłyby się pochwalić tak bogatym rodowodem - Krakowska Kongregacja Kupiecka Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa założona została za panowania króla Władysława Jagiełły. Na podstawie zapisu w najstarszej Consularia Cracoviensia (rok 1410, tom I, str. 361) za datę jej powstania przyjęto dzień 25 lutego 1410 roku. Od początku istnienia działalność i

kompetencje kongregacji wyznaczane są słowami roty,

prastarej przysięgi, królewskimi przywilejami, późniejszymi uchwałami i rozporządzeniami. Zadaniem kongregacji była obrona i popieranie kupieckich interesów. To właśnie kupcy skupieni w kongregacji wywierali znaczący wpływ na rozwój gospodarczy miasta i kraju, nadawali przez wieki kształty krakowskim kamienicom i pałacom, rozwijali samorządowe instytucje. Na jej czele stali starsi wybierani przez Radę Miejską. Wśród znanych nam z XV w. dziesięciu starszych na szczególną uwagę zasługują przedstawiciele dwóch znakomitych krakowskich rodzin mieszczańskich: Morsztynów i Wierzynków. Kongregacja trwała przez wieki - także w czasie rozbiorów, będąc samorządową organizacją zawodową, opowiadającą się m.in. za swobodą handlu.

Od 1775 r. Konfraternia Kupiecka przejęła w bezpośrednią administrację kościół św. Barbary. W 1907 r. zaczął się ukazywać dwutygodnik "Kupiec Polski". Krakowska Kongregacja Kupiecka angażowała się także w inicjatywy o charakterze narodowym. Liczni jej członkowie położyli znaczące zasługi w walce o niepodległość Polski, wspierając m.in. w okresie I wojny światowej inicjatywę legionową. W latach 1918-1939 Krakowska Kongregacja Kupiecka, działając w warunkach odrodzonej państwowości polskiej, poszerzyła znacznie swój stan posiadania, wzbogacając się o oddziały terenowe, rozbudowując struktury organizacyjne i zwiększając liczbę członków. II wojna światowa i okupacja niemiecka na ziemiach polskich spowodowały przerwę w działalności Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Wznowiła ona swoje funkcjonowanie 1 lutego 1945 r., jednak już cztery lata później kongregacja przestała istnieć. Przez 40 lat handel znajdował się w rękach państwa. Dopiero przemiany, jakie zaszły w Polsce po 1989 r., zwycięstwo opozycji demokratycznej i upadek komunizmu, umożliwiły reaktywowanie kongregacji. Rozpoczął się żmudny proces odbudowy gospodarki rynkowej, opartej na indywidualnej przedsiębiorczości. Zapoczątkowana została praca zmierzająca do odnowienia tradycyjnych wartości i zasad kupieckich. 21 października 1989 r. powołano ponownie Krakowską Kongregację Kupiecką jako federację autonomicznych związków branżowych handlu: rolno- -spożywczego, przemysłowego, gastronomii, usług i spółek oraz placów targowych. Siedzibę znalazła w budynku przy ul. Garbarskiej 14.

Powrócono do starego godła

kongregacji: kogi z rozpiętymi żaglami, jako symbolu wielkości kupiectwa krakowskiego i dążenia do odbudowy dawnego znaczenia handlowego Krakowa. Najwyższym organem władz jest Walne Zgromadzenie KKK zwoływane raz na cztery lata, a co roku odbywają się zebrania sprawozdawcze. Walne Zgromadzenie wybiera członków Rady Kongregacji, prezesa Rady, Komisję Rewizyjną oraz Koleżeński Sąd Kupiecki. Rada Kongregacji wybiera Zarząd, który kieruje bieżącą działalnością. Oddziały terenowe KKK znajdują się w: Brzesku, Kalwarii Zebrzydowskiej, Limanowej, Liszkach - Czernichowie, Mikołowie, Myślenicach, Proszowicach, Przemyślu, Tarnowie i Wadowicach.

(DD)

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie