Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny trawnik

Redakcja
Wymaga pielęgnacji

   Założenie trawnika to dopiero pierwszy etap do stworzenia gęstego dywanu zieleni przed naszym domem. Za pomocą odpowiednich narzędzi i urządzeń proces ten odbędzie się szybciej i sprawniej, ponieważ każda czynność jest zmechanizowana, a wysiłek ograniczony do minimum.
   Po przygotowaniu podłoża, wyborze mieszanki nasion i wreszcie zasianiu trawy, przychodzi czas na jej odpowiednią pielęgnację. Wymaga to wielu regularnych zabiegów uprawowych, bez których trawnik nie będzie wyglądał tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Oprócz częstego nawadniania najważniejsze czynności związane z pielęgnacją trawnika to:
   \koszenie
   \
napowietrzanie (aeracja i wertykulacja)
   \*nawożenie

Koszenie

   Wiele osób traktuje koszenie trawy wyłącznie jako czynność służącą doraźnym celom estetycznym, tymczasem koszenie służy także zagęszczeniu trawnika oraz zapobiega rozwijaniu się chorób trawy. Przy odpowiedniej pomocy kosiarek i podkaszarek proces koszenia zabiera mniej czasu i odbywa się w sposób przyjazny dla ogrodnika.
   Wybór narzędzi oraz maszyn jest dużyi tylko od nas zależy, jakie wybierzemy.Np.**dzięki gamie kosiarek Hattrick marki Gardena, możliwe jest jednoczesne napowietrzanie, koszenie i zbieranie trawy. Nie musimy już przerywać pracy, by podnosić przygniecioną trawę. Umieszczony przed ostrzem walec napowietrzający uczyni to za nas, dodatkowo uwalniając źdźbła trawy z darni i mchu. Czteroramienny nóż daje gwarancję dokładnego cięcia na szerokości do 40 cm i zmielenia masy odpadowej. Dołączając do kosiarki 55-litrowy kosz, możemy łatwo zebrać ściętą i zmieloną trawę, a następnie wykorzystać ją jako materiał kompostowy. Kosiarki Hattrick mają bezstopniową regulację wysokości cięcia od 25 do 80 mm. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego najwyższej jakości i posiada 10-letnią gwarancję.

Gdzie kosiarka nie może...

   W miejscach niedostępnych dla klasycznych kosiarek: na zboczach o nachyleniu powyżej 20 stopni, terenach nierównych, wzdłuż murów, płotów, a także pod krzewami, do koszenia trawy służą trymery. Wspomniana marka proponuje prosty i funkcjonalny podział tych urządzeń. Cztery klasy wyposażenia trymerów odzwierciedlają podstawowe potrzeby ogrodnika w trakcie prac pielęgnacyjnych. Dotyczy to zarówno małych, przydomowych ogródków, jak i większych przestrzeni zagospodarowanych zielenią. Gama podkaszarek obejmuje modele: smallCut, classicCut, classic Cut plus oraz powerCut.
   Czasami potrzebujemy urządzeń dużo bardziej mobilnych niż klasyczna kosiarka lub trymer. Brak prądu lub duża odległość od źródła zasilania skłaniają do użycia kosiarek napędzanych mechanicznie lub na akumulator.
   Do koszenia dobrze utrzymanych, niewielkich trawników Gardena posiada w swojej ofercie małe kosiarki bębnowe. Są one napędzane mechanicznie, a dzięki specjalnemu ułożeniu noży ich ostrzenie odbywa się samoczynnie. W ten sposób zapewniona jest całkowita bezobsługowość urządzenia. Nożyce akumulatorowe pozwolą na wykończenie pracy na skrajach trawnika i w miejscach trudno dostępnych.

Aby trawa mogła oddychać

   W pracach pielęgnacyjnych trawnika nie mniej ważne jest napowietrzanie. Dotychczas do tej czynności używano wideł lub innych ostrych narzędzi. Dla zapewnienia pełnego komfortu pracy w ogrodzie, firmy produkujące narzędzia ogrodnicze proponują np. specjalne aeratory oraz wertykulatory.
   Przy użyciu lekkich, kompaktowych urządzeń nakłuwających powierzchnię trawnika (aeratory) rozluźniamy podłoże, umożliwiając trawie oddychanie i odpowiednie krzewienie. Z kolei, nacinając wierzchnią warstwę (ok. 5 cm) murawy specjalnymi nożami (wertykulator), usuwamy mech i sfilcowaną trawę. Obie czynności, dzięki elektrycznym (moc od 450 W do 1000 W) lub mechanicznym urządzeniom odbywają się sprawnie i zapewniają żywej trawie odpowiednie warunki wegetacji.

Równomierne nawożenie

   Aby wzmocnić trawę, zwiększyć jej gęstość i nadać zieleni intensywniejszą barwę, wczesną wiosną przystępujemy do dodatkowego zasilenia jej mieszankami nawozowymi. Aby robić to sprawniej i dokładniej, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne wózki do nawozów. Pojemny, 20-litrowy zbiornik doskonale nadaje się zarówno do rozsiewania nawozów, jak i nasion. Wózek posiada specjalny dozownik zapewniający równomierne nawożenie i siew. Można go także używać do posypywania piaskiem śliskich chodników w zimie. (DD)
Zdjęcia: Gardena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski