Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka pod prysznicem

mab
Organizatrzy zapowiadają zmiany sprzyjające zdrowiu, higienie i modlitwie

TARNÓW. Odznaki dla najbardziej wytrwałych

TARNÓW. Odznaki dla najbardziej wytrwałych

Organizatrzy zapowiadają zmiany sprzyjające zdrowiu, higienie i modlitwie

   - Spodziewamy się, że w tegorocznej, jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę weźmie udział ok. 10 tysięcy osób - szacuje ks. Zbigniew Szostak, nowy dyrektor diecezjalnej pielgrzymki. - Tym, którzy uczestniczyli we wszystkich pielgrzymkach, zostaną wręczone pozłacane odznaki pielgrzyma. Naliczyliśmy tych osób ponad czterdzieści.
   W tym roku wierni w całym kraju wyruszą pieszo do Częstochowy już po raz dwudziesty. Jubileuszowej wędrówce do Maryjnego Sanktuarium towarzyszyć będzie szereg udogodnień, które mają złagodzić nieco trudy wielodniowego pielgrzymowania w upalne dni. W porównaniu z pierwszymi pielgrzymkami nastąpił odczuwalny postęp organizacyjny.
   We wprowadzaniu zmian sprzyjających zdrowiu, higienie i modlitwie, na trasach wiodących do Częstochowy, przodują tarnowianie. - Od kilku lat, w ślad za tarnowską pielgrzymką jadą przewoźne toalety i już nie ma dylematu, jak załatwić na trasie potrzebę fizjologiczną. W tym roku, po raz pierwszy proponujemy możliwość skorzystania z pryszniców w kabinach zamontowanych na specjalnej platformie. Wystarczy tylko wykupić żeton i można będzie odświeżyć ciało, platforma z natryskami zatrzymywać się ma w miejscach dłuższych postojów i nocnych obozowiskach - informuje ks. Szostak. Jeśli to się sprawdzi, w przyszłym roku pojadą z nami dwie takie platformy.
   Dyrektor XX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zaznacza, że nie chodzi tu o zwykłe wygodnictwo. To udogodnienie podyktowane jest koniecznością poprawy warunków higieniczno-sanitarnych tak licznej rzeszy osób młodszych i starszych, zdążających na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszyć będą, jak co roku, służby porządkowe, medyczne, a 20 firm handlowo-usługowych obsługiwać ma na całej trasie potrzebujących. Pieczywo np. zobowiązała się dostarczać codziennie tarnowska PSS "Społem". Za pielgrzymami posuwać się będzie wynajęta firma z Bochni, której zadaniem jest sprzątanie i zbieranie śmieci pozostawionych przez pątników.
   - Chcemy, by po nas pozostał porządek i dobre wrażenie, by nie dochodziło do skarg na uczestników pielgrzymki - podkreśla ks. Zbigniew Szostak.W zmienionym ostatnio regulaminie pielgrzymki znalazł się m.in. kategoryczny zapis o reagowaniu na każde złe zachowanie na trasie pielgrzymki. Najpierw przewidziano upomnienie, a w ostateczności krnąbrna osoba może zostać wykluczona z grupy pielgrzymów. I na dodatek publicznie, po nazwisku napiętnowana. Organizatorzy są przekonani, że to powinno zdyscyplinować osoby, próbujące zakłócić religijny charakter wędrówki na Jasną Górę.
   Jubileuszowa pielgrzymka wyrusza z Tarnowa 17 sierpnia, opłata od uczestnika wynosi 75 złotych - w tym mieszczą się m.in. koszty ubzepieczenia. Zapisy przyjmowane są w poszczególnych parafiach do końca lipca, później bezpośrednio u przewodników grup pielgrzymkowych. Już dziś zakłada się, że w tarnowskiej pielgrzymce weźmie udział ok. 10 tysięcy osób, wśród nich oczekiwani są też cudzoziemcy: Ukraińcy, Słowacy, a także obywatele Niemiec i... Japonii, którzy dołączą do pielgrzymujących na trasie. Termin rozpoczęcia pielgrzymki zbiega się z wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce. "Pozostaniemy w łączności radiowej i duchowej z naszym papieżem. Wizytę Ojca Świętego pomogą nam przeżywać radioodbiorniki, w które wyposażona będzie każda grupa" - dodaje ks. Marian Krempa, powołany po raz pierwszy na rzecznika Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
(mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski