Pielgrzymka pod prysznicem

mab
Udostępnij:
Organizatrzy zapowiadają zmiany sprzyjające zdrowiu, higienie i modlitwie

TARNÓW. Odznaki dla najbardziej wytrwałych

TARNÓW. Odznaki dla najbardziej wytrwałych

Organizatrzy zapowiadają zmiany sprzyjające zdrowiu, higienie i modlitwie

   - Spodziewamy się, że w tegorocznej, jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę weźmie udział ok. 10 tysięcy osób - szacuje ks. Zbigniew Szostak, nowy dyrektor diecezjalnej pielgrzymki. - Tym, którzy uczestniczyli we wszystkich pielgrzymkach, zostaną wręczone pozłacane odznaki pielgrzyma. Naliczyliśmy tych osób ponad czterdzieści.
   W tym roku wierni w całym kraju wyruszą pieszo do Częstochowy już po raz dwudziesty. Jubileuszowej wędrówce do Maryjnego Sanktuarium towarzyszyć będzie szereg udogodnień, które mają złagodzić nieco trudy wielodniowego pielgrzymowania w upalne dni. W porównaniu z pierwszymi pielgrzymkami nastąpił odczuwalny postęp organizacyjny.
   We wprowadzaniu zmian sprzyjających zdrowiu, higienie i modlitwie, na trasach wiodących do Częstochowy, przodują tarnowianie. - Od kilku lat, w ślad za tarnowską pielgrzymką jadą przewoźne toalety i już nie ma dylematu, jak załatwić na trasie potrzebę fizjologiczną. W tym roku, po raz pierwszy proponujemy możliwość skorzystania z pryszniców w kabinach zamontowanych na specjalnej platformie. Wystarczy tylko wykupić żeton i można będzie odświeżyć ciało, platforma z natryskami zatrzymywać się ma w miejscach dłuższych postojów i nocnych obozowiskach - informuje ks. Szostak. Jeśli to się sprawdzi, w przyszłym roku pojadą z nami dwie takie platformy.
   Dyrektor XX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zaznacza, że nie chodzi tu o zwykłe wygodnictwo. To udogodnienie podyktowane jest koniecznością poprawy warunków higieniczno-sanitarnych tak licznej rzeszy osób młodszych i starszych, zdążających na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszyć będą, jak co roku, służby porządkowe, medyczne, a 20 firm handlowo-usługowych obsługiwać ma na całej trasie potrzebujących. Pieczywo np. zobowiązała się dostarczać codziennie tarnowska PSS "Społem". Za pielgrzymami posuwać się będzie wynajęta firma z Bochni, której zadaniem jest sprzątanie i zbieranie śmieci pozostawionych przez pątników.
   - Chcemy, by po nas pozostał porządek i dobre wrażenie, by nie dochodziło do skarg na uczestników pielgrzymki - podkreśla ks. Zbigniew Szostak.W zmienionym ostatnio regulaminie pielgrzymki znalazł się m.in. kategoryczny zapis o reagowaniu na każde złe zachowanie na trasie pielgrzymki. Najpierw przewidziano upomnienie, a w ostateczności krnąbrna osoba może zostać wykluczona z grupy pielgrzymów. I na dodatek publicznie, po nazwisku napiętnowana. Organizatorzy są przekonani, że to powinno zdyscyplinować osoby, próbujące zakłócić religijny charakter wędrówki na Jasną Górę.
   Jubileuszowa pielgrzymka wyrusza z Tarnowa 17 sierpnia, opłata od uczestnika wynosi 75 złotych - w tym mieszczą się m.in. koszty ubzepieczenia. Zapisy przyjmowane są w poszczególnych parafiach do końca lipca, później bezpośrednio u przewodników grup pielgrzymkowych. Już dziś zakłada się, że w tarnowskiej pielgrzymce weźmie udział ok. 10 tysięcy osób, wśród nich oczekiwani są też cudzoziemcy: Ukraińcy, Słowacy, a także obywatele Niemiec i... Japonii, którzy dołączą do pielgrzymujących na trasie. Termin rozpoczęcia pielgrzymki zbiega się z wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce. "Pozostaniemy w łączności radiowej i duchowej z naszym papieżem. Wizytę Ojca Świętego pomogą nam przeżywać radioodbiorniki, w które wyposażona będzie każda grupa" - dodaje ks. Marian Krempa, powołany po raz pierwszy na rzecznika Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
(mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie