Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze czekają na odważnych. Do dzieła!

(MAU)
Miechowianie wybrali już zadania, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego gminy Miechów. Ale to nie oznacza, że nie mogą mieć kolejnych pomysłów.

Tym razem mogą je zgłaszać do budżetu obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na ten cel przeznaczono 6 mln zł, a województwo podzielono na sześć subregionów. W każdym z nich do wydania będzie po milionie złotych. - To nie samorząd będzie decydował na co będą przeznaczone pieniądze, ale ludzie – podkreślał, podczas spotkania w Miechowie, Grzegorz Lipiec, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat mogą zgłaszać zadania o zasięgu powiatowym (ich wartość nie może być mniejsza niż 50 tys. zł ani wyższa niż 100 tys. zł) i subregionalnym (ich koszt musi się zmieścić w granicach od 100 tys. do 300 tys. zł). Powiat miechowski znajduje się w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym obok powiatów: bocheńskiego, krakowskiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego. Miechowianie obecni na spotkaniu w Urzędzie Gminy i Miasta mieli jednak obawy. Wskazywali, że w tym subregionie zostały umieszczone dużo większe powiaty co – w głosowaniu - oznacza silną konkurencję dla miechowskiego. - W przypadku budżetu obywatelskiego, z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, wyłączyliśmy miasto Kraków, by pomóc państwu w powiatach – tłumaczył Dominik Jaśkowiec, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Zadania, które m.in. miechowianie mogą zgłaszać do budżetu obywatelskiego muszą być zgodne z kompetencjami województwa. Mogą to być projekty prospołeczne, kulturalne, edukacyjne, sportowe, turystyczne, ekologiczne. Ale nie tylko. - Istotne jest, by pamiętać, że zadania mające charakter inwestycyjny będą mogły być realizowane wyłącznie na mieniu województwa – zaznaczył Dominik Jaśkowiec. A w tym przypadku, w gminie Miechów, w grę wchodzi tylko droga wojewódzka i niektóre cieki wodne.
Elżbieta Kołodziejczyk-Grelak pytała czy jest możliwość, by zgłosić budowę trasy rowerowej na terenach dawnej kolejki wąskotorowej mimo, iż nie jest to mienie województwa. Sugerowała, wraz z burmistrzem Dariuszem Marczewskim, by podpisać w tej sprawie porozumienie między gminą Miechów a województwem małopolskim. Jednak Dominik Jaśkowiec rozwiał wątpliwości. Podkreślił, że w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego nie ma takiej możliwości.

Podobnie w przypadku budowy parkingu przy dworku „Zacisze”. Krystyna Olchawa, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych U Jaksy w Miechowie, wskazywała, że obiekt znajduje się przy Szlaku Architektury Drewnianej, który jest szlakiem małopolskim. - Ale teren nie jest mieniem województwa – dodał Dominik Jaśkowiec.

Burmistrz Dariusz Marczewski prosił, by miechowianie przemyśleli jakie zadania chcą zgłaszać. Sugerował, by – jeśli będzie taka potrzeba – na poziomie lokalnym wybrać 2-3 projekty. - Jeśli będzie ich bardzo dużo, to mniejsze będą szanse w głosowaniu – zauważył.

A projekty należy zgłaszać, na specjalnym formularzu, do 6 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Ważne jest, by pamiętać o podpisach poparcia dla zadania. W przypadku powiatowego trzeba ich zdobyć 50, a subregionalnego – 100. Kiedy dany projekt uzyska pozytywną ocenę będzie można go promować. Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. Wyniki powinny być znane przed 20 lipca. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.malopolskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski