Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla partycypanta

OSZ
Projekt nowelizacji Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego nakładał dodatkowe zadania dla Urzędu Mieszkalnictwa. Tymczasem urząd ten został zlikwidowany 1 stycznia 2004 r., ponieważ prezydent Kwaśniewski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek kwestionujący procedurę likwidacji Urzędu Głównego Geodety Kraju.

Nowe propozycje dotyczące działalności towarzystw budownictwa społecznego

   Wcześniej parlament opowiedział się za likwidacją Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i włączeniem go do resortu infrastruktury, a pozostawieniem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. - W Polsce jest tak, że to, co chcemy zachować, jest likwidowane, a to, co likwidujemy, funkcjonuje nadal - powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Jerzy Polaczek (PiS).
   Zarówno posłowie komisji, jak i wiceminister infrastruktury Marek Bryx mają nadzieję, iż Trybunał wyda szybko orzeczenie w tej sprawie. Posłowie komisji zapoznali się w środę z głównymi założeniami projektu ustawy, regulującej kwestie związane z towarzystwami budownictwa społecznego (TBS). Są to spółki non profit, które budują mieszkania na wynajem. Robią to taniej niż deweloperzy czy spółdzielnie, bo otrzymują preferencyjne kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
   Najważniejszą zmianą w projekcie, informuje PAP, jest obowiązek zwracania klientom przez TBS ich wkładu w budowę mieszkania, jeśli chcą się z niego wyprowadzić. TBS-y będą miały na to 12 miesięcy. Towarzystwa budownictwa społecznego mogą otrzymać kredyt w wysokości 70 proc. kosztów budowy mieszkań. Często żądają od przyszłych lokatorów partycypacji w kosztach budowy, czyli wpłaty pozostałych 30 proc. Dotyczy to głównie TBS-ów prywatnych, bo w TBS-ach gminnych środki te wpłaca gmina. - To nie w porządku, że klienci, płacąc 30 proc. partycypacji i de facto spłacając potem kredyt, nigdy nie otrzymają prawa własności mieszkania, ponieważ program ten nie daje prawa własności - powiedział Bryx podczas posiedzenia komisji. W Polsce jest około 370 zarejestrowanych TBS-ów, najwięcej jest spółek gminnych.
(OSZ)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski