Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze leżą na ulicy. Nigdy nie było tak łatwo o wsparcie państwa

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Do niedawna ulgi dostawali tylko ci, którzy inwestowali w specjalnych strefach ekonomicznych. Dzisiaj mogą je otrzymać przedsiębiorcy chcący rozwinąć swoje firmy u siebie - w mieście, miasteczku, wiosce. W całej Małopolsce. Wystarczy złożyc wniosek, Krakowski Park Technologiczny pomoże go wypełnić, powie, jakie dostarczyć dokumenty, zatwierdzi pomoc. Warto Grzech nie skorzystać!
Do niedawna ulgi dostawali tylko ci, którzy inwestowali w specjalnych strefach ekonomicznych. Dzisiaj mogą je otrzymać przedsiębiorcy chcący rozwinąć swoje firmy u siebie - w mieście, miasteczku, wiosce. W całej Małopolsce. Wystarczy złożyc wniosek, Krakowski Park Technologiczny pomoże go wypełnić, powie, jakie dostarczyć dokumenty, zatwierdzi pomoc. Warto Grzech nie skorzystać! Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Pieniądze leżą na ulicy. Albo na polu. Zależy, gdzie zechce zainwestować przedsiębiorca. Duży, średni, mały – i mikro. Niemal każdemu przysługuje wsparcie od państwa. Im mniejsza firma, tym większe. Radzimy, jak je otrzymać.

„Ulgi inwestycyjne? To nie dla nas” - uważają drobni przedsiębiorcy. Nie mają racji! Pomoc może dostać prawie każdy.

- W głowach przedsiębiorców pokutuje fałszywy mit, że ustawa o wspieraniu inwestycji nie jest dla nich, tylko dla dużych i średnich – mówi Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

W ostatnich dniach KPT zatwierdził wsparcie dla dwóch firm: dużej i mikro. To najlepszy dowód, że każdy może wystąpić o ulgę w PIT i CIT. Co istotne, najmniejsi mają teraz łatwiej.

- Przedsiębiorcy mogą liczyć na nasze doradztwo na każdym etapie planowania i realizacji inwestycji – wyjaśnia Wojciech Przybylski.

Wzór wniosku o ulgi, który można ściągnąć z internetowej strony Parku (kpt.krakow.pl) liczy pięć stron i zawiera zrozumiałą dla każdego treść. Gdyby ktokolwiek miał problem z wypełnieniem rubryk, pracownicy KPT mu pomogą, poinformują też, co jeszcze musi dostarczyć.

Czytaj: Świetne nowe ulgi. Jak z nich skorzystać? [Debata]

- Pomoc i życzliwość KPT jest bezcenna. Dzięki niej udało nam się wyjaśnić wszystkie kwestie i uruchomić planowaną inwestycję – mówi Marek Maj, twórca firmy Smay. Krakowski producent ultranowoczesnych systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych jako jeden z pierwszych zdecydował się skorzystać z przepisów uchwalonej niespełna rok temu ustawy promowanej hasłem „Cała Polska strefą ekonomiczną”.

Znane od ponad 20 lat specjalne strefy ekonomiczne zostały zastąpione Polską Strefą Inwestycji. Oferta państwa dla polskich i zagranicznych inwestorów została więc rozszerzona na kraj i udostępniona wszystkim, zwłaszcza mniejszym firmom. Zachęca do inwestowania w miejscach uchodzących dotąd za nieatrakcyjne. Dzięki temu ma szansę pobudzić rozwój nie tylko firm, ale i gmin.

Na terenie Małopolski (i powiatu jędrzejowskiego) decyzję o udzieleniu wsparcia wydaje – na wniosek przedsiębiorcy – KPT (w imieniu ministra przedsiębiorczości i technologii).

Kto i na co

Ulgę podatkową można dostać na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów, wdrożenie innowacji. Wysokość pomocy - zwolnienia z podatku dochodowego - na obszarze obsługiwanym przez KPT wynosi: 35 proc. dla dużych firm, 45 proc. dla średnich i 55 proc. dla małych i mikroprzedsiębiorstw. Co ważne, ulga obejmuje zarówno nakłady inwestycyjne, jak i koszty nowych miejsc pracy.

Inwestycja może zostać przeprowadzona na wszystkich terenach prywatnych i publicznych, a nie – jak dotąd – na specjalnie wydzielonych obszarach. O ulgę mogą się starać wszystkie firmy z sektora tradycyjnego przemysłu z wyjątkiem produkujących m.in.: alkohol, wyroby tytoniowe, stal, energię elektryczną i gaz. Wsparciem objęte są także niektóre firmy z sektora usług: informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, architektoniczne i inżynieryjne.

Do poprawki?

Spore kontrowersje budzi wspomniany podział firm: na mikro i małe, średnie oraz duże. Do ostatniego worka zostały wrzucone zarówno podmioty 250-osobowe, jak i takie, które zatrudniaja kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Zdaniem organizacji gospodarczych, ustawodawca winien tę grupę bardziej zróżnicować, by wsparcie było rozdzielane sprawiedliwiej.

Bardzo ważnym sektorem gospodarki w Małopolsce jest turystyka i powiązana z nią gastronomia. Inwestorzy z sektora usług tego typu też chcieliby korzystać z ulg, ale - przede wszystkim za sprawą regulacji unijnych - nie mogą.

Kolejnym filarem gospodarki jest sektor tytoniowy, obejmujący i rolnictwo, i przemysł, i handel. Daje pracę 500 tys. Polaków, a budżetowi państwa 20 mld zł rocznie z podatków. Państwo nie ułatwia inwestycji tego typu, zgodnie z unijną polityką zdrowotną produkty tytoniowe podlegają coraz ostrzejszym regulacjom. W Polsce trwa w tej chwili ostry spór o to, czy dotychczasowa strategia walki nałogiem jest skuteczna, skoro – mimo restrykcji – liczba palaczy nie maleje. Zwracają na to uwagę wszystkie najważniejsze organizacje gospodarcze, popierając alternatywną strategię: zmniejszania szkodliwości.

„Wiele firm wkłada ogromny wysiłek w badania nad elektronicznymi papierosami i nowatorskimi wyrobami tytoniowymi, które są produktami o potencjalnie mniejszej szkodliwości. W szeroko pojętym interesie gospodarczo-społecznym naszego kraju jest promowanie przez rząd innowacyjności i konkurencyjności, szczególnie jeżeli może mieć to wpływ na poprawę zdrowia obywateli” – uważa Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie.

Podobne są stanowiska Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Krajowej Izby Gospodarczej, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców... Ich zdaniem, rząd powinien zrewidować swoje spojrzenie na branżę tytoniową, zarówno w imię poprawy zdrowia publicznego, jak i interesu gospodarczego kraju: mamy niepowtarzalną szansę na uruchomienie inwestycji zarówno wielkich koncernów, jak i ich tysięcy kooperantów.

W gronie ekspertów: Fakty i opinie zamiast medialnej sieczki

Ile pieniędzy można zaoszczędzić inwestując w Krakowie, a ile w Skawinie, Wieliczce, Nowym Sączu, Chrzanowie? Jaką ulgę podatkową od państwa uzyska mikro i mała firma, a jaką podmioty średnie i duże? Gdzie składać wnioski i jak je wypełnić? Czy nowe przepisy o wspieraniu inwestycji są dobre, czy trzeba je poprawić?

Czego jeszcze potrzeba, by zachęcić firmy do inwestowania? Co może rzecznik MŚP? Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas kolejnej debaty w naszej redakcji (z cyklu nagrodzonego prestiżową Nagrodą im. Władysława Grabskiego za najlepszą publicystykę ekonomiczną).

Staramy się zdiagnozować najważniejsze problemy trapiące Polaków i podpowiedzieć politykom najlepsze rozwiązania. Debaty Forum Przedsiębiorców są dla tych, którzy cenią fakty i opinie ludzi kompetentnych.

Czytaj: Świetne nowe ulgi. Jak z nich skorzystać? [Debata]

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski