Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na zabytki

SYP
Klasztor Norbertanek w Imbramowicach (gmina Trzyciąż) dostał 55 tys. zł na prace konserwatorskie w obrębie pomieszczenia westiarni, czyli pomieszczenia, gdzie szyto habity oraz konserwację znajdujących się tam obrazów.

Władze województwa dały dotację na prace konserwatorskie w imbramowickim klasztorze. Fot. JACEK SYPIEŃ

POWIAT OLKUSKI. Trzy zabytki otrzymały wsparcie w ramach rozstrzygniętego niedawno konkursu zorganizowanego przez władze województwa

Warto dodać, że na początku roku zapadła decyzja, iż imbramowicki klasztor dostanie ponad 4,6 mln zł dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze będą przeznaczone na przebudowę na cele kulturowe zabytkowego, lecz niestety mocno zrujnowanego spichlerza, jaki wznosi się przy klasztorze. W ramach tej, szacowanej na 6 mln 665 tys. zł inwestycji zostanie także przeprowadzona rewitalizacja klasztornego dziedzińca. Był to jedyny wniosek z powiatu olkuskiego, jaki uzyskał wsparcie w ramach konkursu "Dziedzictwo kulturowe i rewaloryzacja układów przestrzennych" Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Kolejna dotacja z marszałkowskiego konkursu w wysokości, 30 tys. zł trafi do parafii pw. św. Benedykta Opata w Imbramowicach i zostanie przeznaczona na prace konserwatorskie elewacji północnej zabytkowego kościoła. Został on wybudowany w latach 1732-36. Ściany kościoła zdobi zabytkowa polichromia, a w późnobarokowym ołtarzu głównym z XVIII wieku jest obraz przedstawiający śmierć św. Benedykta, pędzla krakowskiego malarza Wojciecha Eliasza.

Trzecim zabytkiem, jaki uzyskał wsparcie w ramach rozstrzygniętego ostatnio konkursu jest zabytkowy drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Dłużcu (gmina Wolbrom). Do tamtejszej parafii trafi 30 tys. zł na prace remontowo -konserwatorskie przy zewnętrznych schodach prowadzących do kościoła. W ub. roku w ramach tego samego konkursu parafia w Dłużcu dostała 25 tys. zł na wymianę pokrycia dachu dzwonnicy. Była to kontynuacja prac prowadzonych w 2009 roku, kiedy udało się wymienić elementy konstrukcyjne dachu samego kościoła i pokryć go miedzianą blachą. Na tę inwestycję parafia dostała 150 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Całość robót kosztowała prawie 309 tys. zł. Drewniany kościół parafialny św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu pochodzi z 1780 roku i nadal jest używany.

W ramach rozstrzygniętego ostatnio konkursu władze województwa rozdzieliły 3 mln 550 tys. zł na ratowanie 108 zabytkowych obiektów w całej Małopolsce. Najwięcej, bo 550 tys. zł przeznaczono na odbudowę spalonego dachu klasztoru w Alwerni. Wśród 44 wniosków, które nie otrzymały dotacji znalazł się wniosek złożony przez klasztor w Imbramowicach dotyczący remontu elewacji frontowej zabytkowego budynku Kapelanii oraz wniosek władz Olkusza, które starały się o dotację na zabezpieczenie konstrukcyjne wschodniej ściany zamku w Rabsztynie.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski