Pieniędzy zabraknie na wszystko

Redakcja
Już w maju może zabraknąć pieniędzy na zaopatrzenie ortopedyczne Fot. Barbara Rotter
Już w maju może zabraknąć pieniędzy na zaopatrzenie ortopedyczne Fot. Barbara Rotter
O ponad 426,4 tys. zł mniej w porównaniu z zeszłym rokiem, wyda dla osób niepełnosprawnych w br. roku powiat krakowski z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Już w maju może zabraknąć pieniędzy na zaopatrzenie ortopedyczne Fot. Barbara Rotter

POMOC SPOŁECZNA. Na aktywizację niepełnosprawnych jest 400 tys. zł; potrzeba pięć razy więcej.

Jak powiedział "Dziennikowi Polskiemu" Krzysztof Karczewski, przewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, zmniejszenie kwoty jest efektem kryzysu gospodarczego I, co za tym idzie, mniejszą kwotą, przyznaną powiatowi. Będzie on dysponował ponad 4,93 mln zł, z czego na do warsztatów terapii zajęciowej przekazane zostanie ponad 2,7 mln zł. Ta kwota jest nienaruszalna, więc faktycznie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, będzie dysponowało ponad 2,2 mln zł.

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego otrzyma 400 tys. zł na aktywizację zawodową. To mniej o 100 tys. zł, niż w zeszłym roku i kilkakrotnie mniej, niż wynoszą potrzeby. Zdaniem Doroty Niemiec, dyrektorki UPPK, żeby zapewnić zawodowe potrzeby osób niepełnosprawnych, potrzeba byłoby około 2 mln zł rocznie.

Na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na co przyznawane jest około 40 tys. zł, pieniądze mogą dostać tylko trzy osoby niepełnosprawne. - Niestety, rynek kształtują finanse, a nie potrzeby - komentuje Dorota Niemiec. PFRON zapewnia środki nie dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, ale dla poszukujących pracy. Właśnie dla nich, na aktywizację zawodową, jest te 400 tys. zł. Radni nie zgodzili się na propozycję Komisji Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej RP zmniejszenia tej kwoty i przeznaczenia jej na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej. 210 tys. zł przeznaczone będzie m.in. na staże, szkolenia, prace interwencyjne. 110 tys. zł otrzymają trzy osoby na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a 80 tys. zł wydane będzie na wyposażenie stanowisk pracy, zajmowanych przez niepełnosprawnych.

Na koniec zeszłego roku w UPPK zarejestrowanych było 566 osób z orzeczeniami o niepełnosprawności. Wśród nich pracy poszukiwało 198 osób. Na rynek pracy weszły 192 osoby (66 z dotacji PFRON-u), a w przypadku 139 UPPK pokrył pracodawcom stworzenie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych lub staże, z warunkiem dalszego zatrudnienia tego stażysty.

Jak dowiedzieliśmy od Agnieszki Bieli, wicedyrektorki CPR-u, na pewno zabraknie pieniędzy na likwidację barier architektonicznych i technicznych. Oznacza to, że nie wszyscy kwalifikujący się będą mieć zwrócone wydatki za podnośniki sufitowe, schodołazy, wyposażenie mieszkań np. w kuchenki elektryczne czy komputery. Potrzeby zaś rosną z roku na rok. W 2008 r. osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności złożyły 476 wniosków, w 2009 r. - 539, a w tym już zarejestrowano 399. W przyszłym tygodniu komisja zacznie rozpatrywać wnioski i wtedy będzie można dokładnie ocenić, jakiej kwoty brakuje. - Nawet dwa miliony złotych byłoby za mało, a mamy 550 tys. zł, prawie o połowę mniej niż w 2009 roku. Dotacja drastycznie maleje, dwa lata temu było 2 mln zł - mówi Agnieszka Biela. Dotychczas komisja nie mogła się rozdzielać pieniędzy, bo w połowie lutego do PCPR-u nadeszła informacja w sprawie wysokości przyznanych funduszy. Potem musiała je uchwalić RP.
W pierwszej kolejności komisja przyzna dofinansowanie osobom, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie otrzymały pieniędzy z PFRON-u, a także dzieciom z orzeczoną I grupą inwalidzką. 400 tys. zł będzie przeznaczone na turnusy rehabilitacyjne. Dwa lata temu było ponad 1 mln zł.

Za mało pieniędzy będzie także na zaopatrzenie ortopedyczne, a więc wózki, balkoniki, protezy, aparaty słuchowe, materace przeciwodleżynowe, pieluchy. Najpierw refundację otrzyma ponad 350 osób, których podania czekają od zeszłego roku. Wicedyrektorka szacuje, że pieniędzy wystarczy do maja, ale PCPR już będzie starał się o dodatkowe fundusze. Liczy, że tak jak w poprzednich latach w jesieni otrzymają dodatkowe pieniądze, które pokrywają część potrzeb. W zeszłym roku PFRON przyznał PCPR-owi 300 tys. zł.

Ewa Tyrpa

ewa.tyrpa@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie