Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniędzy zabraknie

MH
Fot. Maciej Hołuj
Fot. Maciej Hołuj
Czy to prawda, że środki na dofinansowanie potrzeb osób niepełnosprawnych na terenie powiatu myślenickiego pochodzące z PFRON, są w tym roku mocno okrojone?

Fot. Maciej Hołuj

Rozmowa z PIOTREM GOFRONIEM, dyrektorem myślenickiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- Niestety tak. Z roku na rok środki, jakie myślenicki PCPR otrzymuje z PFRON na dofinansowanie potrzeb osób niepełnosprawnych są coraz mniejsze. Dość powiedzieć, że w 2008 roku kwota przekazana nam przez PFRON wyniosła 3 miliony 200 tysięcy złotych, gdy w 2009 już tylko 2 miliony pięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych zaś w tym roku - 2 miliony 200 tysięcy złotych. Jak łatwo policzyć, w stosunku do okresu sprzed dwóch lat tegoroczna kwota jest o milion złotych mniejsza.

Co to oznacza dla PCPR-u?

- Mniej środków z PFRON to automatycznie mniej pieniędzy dla osób niepełnosprawnych. Spowoduje to całą lawinę zależności. Nie będziemy mogli zadowolić wnioskodawców, którzy oczekują na pomoc, nie zostanie zrealizowanych wiele inicjatyw podejmowanych przez osoby niepełnosprawne, czy to w kwestii zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy też likwidacji barier architektonicznych.

Jak daleko sięgają zaległości PCPR-u w realizacji złożonych wniosków?

- Najgorzej wygląda sytuacja w dofinansowaniu do likwidacji barier architektonicznych. Na realizację oczekują 32 wnioski z 2008 roku i aby je zrealizować potrzebna jest kwota 790 tysięcy złotych. Z 2009 roku czekają 33 wnioski na kwotę 900 tysięcy złotych oraz 2 wnioski, które wpłynęły do nas już w tym roku na kwotę 55 tysięcy złotych. Podobne braki występują w innych obszarach. Nie wystarczy pieniędzy na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, turnusów rehabilitacyjnych, a także sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych. Ilość wniosków, które zostały już złożone w tych obszarach przekracza tysiąc, a spodziewamy się, że w tym roku wpłynie jeszcze około siedmiuset nowych. Bardzo źle wygląda również sytuacja w zakresie rehabilitacji zawodowej. Na dofinansowanie aktywizacji zawodowej może liczyć zaledwie kilka osób niepełnosprawnych z terenu całego powiatu. Aby zaspokoić i uregulować zaległości musielibyśmy w chwili obecnej dysponować gigantyczną kwotą 5 i pół miliona złotych.

Jaka jest zatem rada na to, aby choć w części zażegnać kryzys?

- Zarząd i Rada Powiatu podjęły inicjatywę wystosowania do PFRON petycji z prośbą o większe dofinansowanie. Natomiast jeśli chodzi o nas, to niestety będziemy musieli zmniejszyć kwoty dofinansowań oraz realizować tylko te wnioski, które są najbardziej pilne. Nie jest to dla nas sytuacja komfortowa, tym bardziej, że na terenie powiatu myślenickiego mieszka bardzo duża liczba osób niepełnosprawnych.

(MH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski