Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi właściciele kamienic idą na rękę kulturze. Zawieszą płatności lub zmniejszą ich cenę

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Miasto apeluje do właścicieli nieruchomości, w których mieszczą się małe instytucje kultury, nieformalne teatry, galerie, agencje impresaryjne, stowarzyszenia, księgarnie i kina o solidarność z sektorem kultury.
Miasto apeluje do właścicieli nieruchomości, w których mieszczą się małe instytucje kultury, nieformalne teatry, galerie, agencje impresaryjne, stowarzyszenia, księgarnie i kina o solidarność z sektorem kultury. Andrzej Banas / Polskapresse
Instytucje kultury, organizacje pozarządowe, księgarnie i teatry sygnalizują, że część właścicieli kamienic obniża czynsze lub zawiesza płatności. To kolejny po programie "Kultura odporna" krok, który ma ochronić lokalne instytucje przed zamknięciem działalności.

FLESZ - Lęk prowadzi do impulsywnych zakupów

- Niezwykle cieszą nas wszystkie sygnały pokazujące, że w Krakowie traktujemy kulturę jako dobro wspólne. Cieszy mnie każdy sms, wiadomość przesłana od fundacji, stowarzyszeń, instytucji. Każda aktywność skierowana na podtrzymanie więzi w tym sektorze, pomysły na współdziałanie i solidarność. Krajobraz kulturowy Krakowa, małe księgarnie, kina, teatry to bezcenny, ale i niezwykle kruchy zasób. Dlatego potrzebne jest zrozumienie wszystkich, że w tym trudnym czasie musimy mu poświęcić wiele troski - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiadając program „Kultura odporna”, apelował do właścicieli nieruchomości, w których mieszczą się małe instytucje kultury, nieformalne teatry, galerie, agencje impresaryjne, stowarzyszenia, księgarnie i kina, o solidarność z sektorem kultury.

Jego działalność kulturalna przyczynia się do wzrostu atrakcyjności kamienic i innych nieruchomości, w których jest prowadzona, podnosi rentę gruntową, wartość budynków i otoczenia. Utrzymanie takich najemców jest więc bardzo ważne, a przyszłość krajobrazu kultury Krakowa, poza systemową pomocą miasta, zależy także od takich gestów solidarności. Niektórzy właściciele kamienic odpowiedzieli już na apel prezydenta miasta, deklarując obniżkę czynszów lub zawieszenie płatności. Dla innych instytucji to jednak w dalszym ciągu spory problem.

- Powodzenie działań, które proponujemy i realizujemy w ramach programu „Kultura odporna” uzależnione jest również od wzajemnego zrozumienia i wymiernej pomocy, jak na przykład ta w formie redukowania opłat za czynsze. Mam nadzieję, że kolejni właściciele kamienic i nieruchomości także odpowiedzą na apel i pomogą przetrwać księgarniom, teatrom, antykwariatom i innym instytucjom. Zachęcam też, by każdy kto ma taką możliwość, zaangażował się w wybraną formę wsparcia lokalnej kultury i jej twórców - lokalnie można kupować książki z księgarni za rogiem, rękodzieło, design, lokalne marki odzieżowe, pakiety na wydarzenia w formie voucherów i bonów. Każda taka decyzja ma dziś ogromne znaczenie - dodał Robert Piaskowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsi właściciele kamienic idą na rękę kulturze. Zawieszą płatności lub zmniejszą ich cenę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski