Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Pasterka w Polsce - w podziemnej kaplicy w Wieliczce. Transmisja także online

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Poranna górnicza Pasterka w Kopalni Soli w Wieliczce to już tradycja. Liturgia 2022 zostanie odprawiona w sobotę 24 grudnia o godz. 8. Kaplica św. Kingi pomieści kilkaset osób
Poranna górnicza Pasterka w Kopalni Soli w Wieliczce to już tradycja. Liturgia 2022 zostanie odprawiona w sobotę 24 grudnia o godz. 8. Kaplica św. Kingi pomieści kilkaset osób zdjęcia: Rafał Stachurski
Górnicy z Kopalni Soli w Wieliczce od wielu lat jako pierwsi w kraju witają nowonarodzonego Jezusa. Górnicza Pasterka odprawiana jest bowiem w wigilijny poranek, zawsze w kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią. W tym roku - po dwóch latach pandemii – podziemna Pasterka ma znów charakter otwarty. Wezmą w niej udział nie tylko górnicy, ale także ich rodziny, mieszkańcy regionu i turyści. Kaplica św. Kingi pomieści kilkaset osób.

Modlitwę poprowadzi metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Liturgię uświetni zespół Sine Nomine, działający przy parafii św. Pawła na osiedlu Krzyszkowice w Wieliczce. Pasterka, która rozpocznie się 24 grudnia o godz. 8 będzie transmitowane na żywo w serwisie You Tube na kanale wielickiej kopalni.

- Górnicza Pasterka o poranku to zwyczaj kultywowany w Wieliczce od kilkuset lat. To tradycja wyjątkowa nie tylko na skalę Polski, ale i świata. W wielickiej kopalni Pasterka odbywała się w wigilijny poranek – kiedyś o godz. 6 - by mogły się na niej spotkać dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. W tym dniu w solnych podziemiach nie prowadzono ciężkich prac, ograniczano się tylko do tych niezbędnych.

Górnicy modlili się pod ziemią od zawsze. Msze święte w wielickich podziemnych kaplicach zaczęto odprawiać regularnie w XVII wieku. Za datę pierwszej takiej liturgii przyjmuje się rok 1698 – mszę odprawił wówczas w kaplicy św. Antoniego (I poziom kopalni, 64 m głębokości) ksiądz Marcin Kurowski

W wyniku I rozbioru Polski wielicką kopalnię przejęli Austriacy. Nowy zarząd zakazał codziennych nabożeństw. Jednak nawet tak restrykcyjne prawa dopuszczały w podziemnej Wieliczce wyjątki – msze św. można było celebrować np. z okazji rocznic cesarskich wizyt w salinie, a także w Wigilię Bożego Narodzenia.

Kaplica dedykowana św. Kindze, w której odprawiana jest współcześnie górnicza Pasterka, przywodzi na myśl Grotę Narodzenia. Świątynia w całości wykuta w soli jest dziełem górników-rzeźbiarzy, którzy blisko sto lat pracowali nad jej wystrojem. Rzeźby i płaskorzeźby ilustrują życie Jezusa, a na skalnej półce przy północnym ociosie świątyni znajdują się figurki szopki betlejemskiej.

Link do transmisji górniczej Pasterki: https://youtu.be/xwd3dQ2tWzk

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski