Pierwsze Forum Seniora w Krakowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwsze Forum Seniora w Krakowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pierwsze Forum Seniora w Krakowie [WIDEO, ZDJĘCIA]
1/39
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

Eksperci reprezentujący krakowskie uczelnie dyskutowali o skutecznych sposobach na złotą jesień życia Polaków.
Pierwsza edycja Forum poświęconego seniorom spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Zaproszenia do udziału w imprezie rozeszły się w ciągu kilku dni. Z myślą o tych, dla których zabrakło miejsc, przygotowaliśmy specjalną transmisję online. Wydarzenia z Auditorium Maximum można było śledzić na żywo.


Autor: Joanna Urbaniec

Pierwsza edycja Forum została poświęcona aktywności i zdrowiu polskich seniorów. Ich grupa z roku na rok regularnie rośnie. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za 20 lat już niemal 11 mln naszych rodaków przekroczy granicę starości. Dzięki lepszym warunkom i postępowi medycyny wydłuża się również średnia długość życia na emeryturze.

Dla większości polskich seniorów starość nie stanowi jednak upragnionej złotej jesieni życia. Eksperci zaproszeni do udziału w Forum wspólnie zastanawiali się, co zrobić, by ten niepokojący stan rzeczy zmienić - czyli jak podnieść jakość życia najstarszych Polaków, mobilizować ich do aktywności i eliminować ryzyko niesamodzielności oraz wielochorobowości.

Obrady Forum otwarły wystąpienia prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Elżbiety Bojanowskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oraz Wojciecha Kozaka, wicemarszałka województwa małopolskiego.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz wygłosił wykład o tajnikach nowoczesnej techniki, która może służyć również emerytom, a dr Iwona Sikorska przybliżyła tajemnice działania ludzkiej pamięci, płatającej figle nie tylko seniorom.

Aktywność fizyczna i zdrowie to dwa najważniejsze czynniki mające wpływ na jakość starzenia się. Statystyczny Polak cieszy się dobrym zdrowiem jedynie przez 7 lat od momentu przekroczenia 65. roku życia. To dwa razy krócej niż przeciętny Norweg albo Szwed. Wbrew pozorom, za pogarszające się samopoczucie nie odpowiada źle zorganizowany system ochrony zdrowia ani uwarunkowania genetyczne, ale przede wszystkim styl życia seniora. Dlatego tak istotne jest, by osoby przebywające na emeryturze skutecznie aktywizować i zachęcać do regularnego uprawiania sportu i ćwiczeń umysłowych.

Zobacz prezentację z wykładu prof. Ryszarda Tadeusiewicza na I Forum Seniora [KLIKNIJ W PONIŻSZY OBRAZEK]TRANSMISJA FORUM SENIORA (Cz. I):

I Forum Seniora

Opublikowany przez dziennikpolski24.pl na 14 kwietnia 2016


TRANSMISJA FORUM SENIORA (Cz. II):

I Forum Seniora

Opublikowany przez dziennikpolski24.pl na 14 kwietnia 2016


TRANSMISJA FORUM SENIORA (Cz. III):

I Forum Seniora

Opublikowany przez dziennikpolski24.pl na 14 kwietnia 2016

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jałmużnicza emerytura.

Senior/plus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Najniższa emerytura w RP to pełzająca eutanazja. Media informowały, że braknie 400 miliardów na emerytury. Do refleksji!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ten psl znowu ?

szukacie dochodow ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Dajcie im godziwe emerytury to sobie sami znajda sposob na zycie. Ciekawe z jakiego resortu emerytur jestescie ? To wstyd i chanba zeby emeryt z 800-set zlotowej emerytury placi podatek i skladke...rozwiń całość

Dajcie im godziwe emerytury to sobie sami znajda sposob na zycie. Ciekawe z jakiego resortu emerytur jestescie ? To wstyd i chanba zeby emeryt z 800-set zlotowej emerytury placi podatek i skladke ubezpieczeniowa. jak ktos ma kilkutysieczna emeryture to dla niego rzeczywiscie trzeba szukac sposobow na zycie. Czy juz innych wazniejszych spraw nie ma ? Ciekawe kto za te sympozja placi .zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo