Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze kroki w jodze

Redakcja
Joga harmonizuje w nas to, co zostało zaburzone - z powodu ciągłego stresu, przemęczenia, pogoni życiowej, nieregularnego trybu życia i zanieczyszczenia środowiska.

Pozycja góry

   - Praktykę jogi zaczynamy od pozycji stojących, które przede wszystkim pozwalają uzyskać giętkość ciała, a także uczynić je silnym i stabilnym - mówi Agnieszka Kocot, instruktorka jogi z Joga Centrum w Krakowie. - Stanowią one fundament praktyki, korygują wady postawy, usuwają sztywność kręgosłupa i wzmacniają nogi, będące podstawą naszego ciała. Tak jak trwałość każdej budowli zależy od mocnych fundamentów, tak i harmonijne funkcjonowanie naszego ciała i umysłu zależy w dużej mierze od naszych stóp i nóg, od sposobu ich ustawiania i obciążania.
   W trakcie dzisiejszego spotkania z jogą nauczymy się, jak utrzymywać prawidłową pionową postawę ciała i jak wyeliminować bóle pleców i nóg dotykające szczególnie osoby, które przez długi czas przebywają w pozycji stojącej.
(Tadasana)
   Pozycja góry - Tadasana. Tada znaczy góra, stąd też asana ta powinna być nieporuszona, mocna i wyniosła jak góra. Jest to pozycja wyjściowa do innych pozycji stojących.
   1. Stań prosto ze stopami razem. Spróbuj połączyć pięty i duże palce stóp.
   2. Wyciągnij i rozszerz palce stóp. Utrzymuj ciężar ciała równomiernie rozłożony na całych stopach. Możesz na chwilę zamknąć oczy, by pełniej odczuć, jak rozkłada się ciężar Twojego ciała.
   3. Podciągnij rzepki kolanowe do góry, a przody ud dociśnij do kości udowych.
   4. Nie wypychaj brzucha do przodu ani pośladków nadmiernie w tył.
   5. Poczynając od bioder wyciągaj równomiernie w górę boki tułowia, zroluj barki w tył, tak aby pachy i klatka piersiowa w pełni się otworzyły. Oddychaj miarowo przez nos.
   6. Lekko obciągnij ręce w dół, wzdłuż tułowia, wyprostuj palce dłoni.
   7. Utrzymuj głowę prosto i patrz przed siebie. Wydłużaj tył szyi oddalając barki od uszu.
   8. Nie napinaj gardła. Twarz pozostaje miękka i łagodna.
   9. Wpatrując się miękko w jeden nieruchomy punkt na wysokości oczu, obserwuj swój oddech i stan umysłu.
   10. Pozostań tak przez około 1 minutę oddychając spokojnie.
   Osoby osłabione, z wysokim ciśnieniem krwi i słabym sercem lub mające kłopoty z utrzymaniem równowagi, powinny wykonywać tę pozycję opierając się plecami o ścianę i trzymać lekko rozstawione nogi.

Efekty

   Opanowanie sztuki prawidłowego stania jest sprawą mającą fundamentalne znaczenie. Większość ludzi jednak nie przywiązuje do tego należytej wagi. Niektóre osoby przenoszą ciężar ciała na jedną nogę lub obciążają bardziej pięty albo krawędzie stóp, wskutek czego ich ciało szybciej się męczy, a umysł staje się ospały. Ma to również niekorzystny wpływ na miednicę oraz kręgosłup, co z kolei zaburza pracę narządów wewnętrznych oraz mózgu. Tadasana budzi świadomość ciała, wyostrza umysł i stopniowo koryguje złe nawyki stania. Pozycja ta pomaga również pełniej otworzyć klatkę piersiową i nadaje ciału lekkość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski