Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze oznaki wiosny

Andrzej Gębarowski
Ciepłe dni sprawiły, że w pełni rozkwitły przebiśniegi
Ciepłe dni sprawiły, że w pełni rozkwitły przebiśniegi Fot. 123rf
Nasze ogródki i zieleńce. Zakwitły przebiśniegi, wyszły z ziemi listki krokusów, a niektóre już kwitną, czarują nas kwiatami wawrzynki i oczary... Tylko patrzeć jak zakwitną fiołki

Krzewem, a właściwie krzewinką, która prawie co roku kwitnie najwcześniej, jest wawrzynek wilczełyko. Jest to roślina silnie trująca. Dorasta do metra wysokości, ale na przedwiośniu wyróżnia się z gęstwiny innych krzewów, olśniewając drobnymi, ciemnoróżowymi kwiatami, ładnie i silnie pachnącymi. Bezlistne pędy są nimi gęsto obsypane na całej długości. Wawrzynek lubi gleby o odczynie zasadowym i tylko na takich dobrze rośnie. Co roku należy go podsypywać np. dolomitem. A jeśli ktoś woli zobaczyć go w naturze, niech wybierze się w marcu w Pieniny...

Oczar omszony
Innym, znacznie większym krzewem, który przyciąga wzrok bardzo wczesnym kwitnieniem, jest oczar omszony lub pośredni (uważajmy, by nie posadzić oczara wirginijskiego, który kwitnie jesienią).

Dorasta do 2-4 m wysokości i znany jest także z ładnych, omszonych liści. Ale kwiaty przebijają wszystko: są jak kępki upiętych na gałęziach wstążeczek, które ktoś przyciął „na krótko” nożyczkami. Nocą i przy niskiej temperaturze wstążeczki zwijają się do środka, osłaniając wnętrze kwiatu. Oczar preferuje glebę lekko kwaśną. Młode egzemplarze są dość wrażliwe, należy je przez pierwszych kilka lat zabezpieczać przed mrozem.

Ciemiernik
W grupie bylin zwiastunem wiosny jest ciemiernik - cuchnący, korsykański lub wschodni, a najczęściej któryś z ogrodowych mieszańców. Ma zimozielone, sztywne, ząbkowane liście. W lutym, gdy słońce przygrzeje, może wydać duże, kielichowate kwiaty - białe, różowe lub zielonkawe z czerwoną obwódką - osadzone na pokładających się pędach.

Ciemiernik to bylina długowieczna, rosnąca na żyznych i lekko zasadowych glebach. Gdy nie odpowiadają mu warunki uprawy, nie zakwita. Trzeba wtedy sprawdzić odczyn podłoża, bo jedną z najczęstszych przyczyn tego „strajku” jest postępujące zakwaszenie gleby w ogrodzie.

Rannik zimowy
Spośród kwiatów cebulowych i bulwiastych najwcześniej zakwita pochodzący z południa Europy rannik zimowy. Zdarza się, że niziutkie, żółte kępy rannika weselą nam oczy już w lutym. Ich kwiaty są otoczone kryzami z trzech jasnozielonych liści, podzielonych promieniście na podłużne łatki. Ranniki lubią żyzne gleby, dobrze im się rośnie pod drzewami i krzewami, gdzie mogą się ukryć pod ściółką przed największymi mrozami. W dobrych warunkach przeżywają kilkadziesiąt lat.

Przebiśniegi
Przebiśnieg, o którym wiele mówi jego nazwa, to jeden z najbardziej popularnych symboli nadchodzącej wiosny. Ma niewielkie wymagania, najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej glebie, w półcieniu lub cieniu drzew i krzewów. Może rosnąć w jednym miejscu 10 lub nawet więcej lat, tworząc duże kępy. Przebiśniegi kwitną już od kilkunastu dni.

Fiołki
W innych polskich ogrodach i na działkach rolę zwiastunów wiosny pełnią kępki fiołków wonnych, o fioletowych lub białych kwiatach z niewielką ostrogą. Ich ciemnozielone liście są od spodu omszone. Fiołki bardzo dobrze zimują w gruncie, a wiosną wytwarzają rozłogi i łatwo się rozrastają. Potrafią zakwitnąć w środku zimy, w czasie kilkudniowej odwilży. Jest to jedna z najpiękniej pachnących bylin w Polsce.

Krokusy
Nie można nie wspomnieć o krokusach. Jesienią można wysadzić wiele pięknych odmian tych kwiatów i za chwilę będziemy się cieszyć fioletowymi lub żółtymi łanami. Pamiętajmy jednak, że kępy krokusów kwitną piękne przez dwa, trzy lata po posadzeniu bulwek, a potem, jeśli nie zostaną odmłodzone, stopniowo zdrobnieją i zamrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski