Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze szkolenie w BrzesFOP

ZS
Zawiązana niedawno Brzeska Federacja Organizacji Pozarządowych (w skrócie: BrzesFOP) zainaugurowała pierwszy cykl dla organizacji pozarządowych. Inauguracja miała miejsce w sali audiowizualnej krytej pływalni w Brzesku, a tematem pierwszego szkolenia było sporządzanie wniosków i projektów aplikacyjnych.

BRZESKO. Jak formułować wnioski?

   W rolę wykładowcy wcielił się prezes BrzesFOP-u Stanisław Lambert, który z racji pełnionych funkcji w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" doskonale zna zagadnienia związane z prawidłowym wypełnianiem formularzy dotyczących pozyskiwania z zewnątrz pieniędzy na działalność statutową. Na wstępie poinformował uczestników szkolenia, że za zgodą i przy pomocy starosty Grzegorza Wawryki przy PCPR-ze zostanie niebawem utworzony punkt konsultacyjny dla organizacji pozarządowych, o powołanie którego starali się od początku sygnatariusze BrzesFOP-u.
   Punkt konsultacyjny ma zapewnić wszechstronną pomoc działającym na terenie powiatu stowarzyszeniom. Istotna jest umiejętność sporządzania wniosków i projektów aplikacyjnych, dlatego osoby zatrudnione w punkcie konsultacyjnym będą odpowiednio przygotowane do niesienia pomocy w tym zakresie. Punkt ma stanowić pomost pomiędzy organizacjami pozarządowymi a władzami powiatu, co na pewno wpłynie na prawidłową współpracę. Ma też ułatwiać dotarcie do organizacji proponujących różnego rodzaju granty pozwalające realizować statutowe cele.
   - Szczególnie teraz, kiedy weszła w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, pomoc prawna jest szczególnie ważna. Samo zrozumienie zapisów ustawy wymaga przynajmniej elementarnej znajomości prawa. Stąd nasza inicjatywa o powołaniu punktu konsultacyjnego, który w następnym etapie swojej działalności ma zostać przekształcony w centrum wolontariatu. Jestem przekonany, że pozwoli to zdynamizować działalność stowarzyszeń, a te zechcą korzystać z możliwości, jakie daje wspólne działanie w Federacji - _mówi Stanisław Lambert.
   Podczas pierwszego szkolenia szczegółowo omówiono zasady obowiązujące przy poprawnym wypełnianiu projektów dotyczących realizacji zadań na rzecz środowiska i macierzystych organizacji. Dużo uwagi poświęcono metodyce sporządzania wniosków. Można powiedzieć, że szkolenie miało charakter praktyczny - za punkt wyjściowy posłużył jeden z aktualnie ogłoszonych konkursów grantowych. Przejrzystość i klarowność wykładu zapewniało użycie techniki multimedialnej.
   
- Przy sporządzaniu każdego wniosku aplikacyjnego najważniejszą fazą jest tworzenie budżetu projektu. Na to grantodawcy zwracają szczególną uwagę. Toteż temu zagadnieniu poświęciliśmy najwięcej uwagi - _wyjaśnia Lambert. Związki między misją organizacji, projektem a wnioskiem aplikacyjnym zostały wyłuszczone w sposób syntetyczny i klarowny. Pominięcie tych związków to najczęstsza przyczyna odrzucenia wniosków przez organizacje dysponujące grantami. Szkolenie zakończyła dyskusja, podczas której przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń wymieniali się swoimi doświadczeniami z dotychczasowej działalności. Wielokrotnie podkreślano, że bezpłatna praca wolontariuszy, tak często niedoceniana i uważana za coś oczywistego, ma również dużą wartość i może być wymierzona w wartościach finansowych jako udział własny stowarzyszenia. (ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski