Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze ulgi podatkowe za remont elewacji

Redakcja
Kamienica przy ul. Czarnowiejskiej 72-74 wymaga nie tylko remontu elewacji Fot. Grzegorz Ziemiański
Kamienica przy ul. Czarnowiejskiej 72-74 wymaga nie tylko remontu elewacji Fot. Grzegorz Ziemiański
PODATKI. W Krakowie po raz pierwszy można było składać wnioski o przyznanie ulgi, czyli zwolnienia z płacenia podatku od nieruchomości, jeśli został przeprowadzony remont elewacji budynku. Są pierwsi chętni.

Kamienica przy ul. Czarnowiejskiej 72-74 wymaga nie tylko remontu elewacji Fot. Grzegorz Ziemiański

- Jest duże zainteresowanie tą możliwością uzyskania ulgi - mówi Cecylia Wołoch, dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa. - Ze względu jednak na to, że uchwała w tej sprawie weszła w życie pod koniec ubiegłego roku - w obecnym uprawnionych do ulgi nie będzie jeszcze zbyt wielu - prawdopodobnie ostatecznie 5. Jeśli ktoś nie zdążył złożyć wniosku w terminie zwolnienie będzie przysługiwało, ale później.
Zgodnie z przepisami - do 15 stycznia każdego roku można składać wnioski o przyznanie ulgi w podatku od nieruchomości, jeśli został przeprowadzony remont elewacji budynku. Zwolnienie przysługuje natomiast od 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym zakończono remont; przy tym przez okres nie dłuższy niż pięć kolejnych lat. Wysokość zwolnienia nie może przekroczyć połowy sfinansowanych z własnych środków, udokumentowanych wydatków - podaje przedstawiciel Wydziału Podatków i Opłat. By skorzystać ze zwolnienia, trzeba przedstawić faktury i rachunki, ale ponieważ uchwała dotycząca zwolnień weszła w życie 11 grudnia 2008 roku - rachunki muszą być wystawione po tej dacie. Złożenie wniosku po 15 stycznia powoduje, że prawo do zwolnienia podatkowego będzie przysługiwało, ale dopiero od 1 stycznia następnego roku. O ulgę mogą starać się nie tylko właściciele kamienic, ale także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.
- W tym roku z powodu zastosowanych zwolnień - wpływy z podatku od nieruchomości będą mniejsze o 17,5 tysiąca złotych - dodaje dyrektor Wołoch. - W przyszłym wysokość ulg będzie prawdopodobnie dużo większa, gdyż mamy bardzo dużo pytań od spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot. Te ulgi mają być stosowane do 2016 roku. (J.ŚW)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski