Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze ustępstwo rządu. Koncern wygasi wielki piec?

Grzegorz Skowron
Dla urzędników budynki, a za nimi grunty dla inwestorów
Dla urzędników budynki, a za nimi grunty dla inwestorów Andrzej Banaś
Gospodarka. Jutro wojewoda małopolski i przedstawiciele ArcelorMittal podpiszą porozumienie, które otworzy Nową Hutę dla prywatnych inwestorów. Ale w pierwszej kolejności powstanie centrum dla urzędników

Rząd i koncern stalowy ArcelorMittal jutro podpiszą porozumienie o wymianie gruntów na terenie kombinatu w Nowej Hucie. To pierwsze ustępstwo władz wobec żądań firmy, która grozi, że bez rządowej pomocy wkrótce wygasi wielki piec i zwolni wielu pracowników.

Skarb Państwa dostanie ok. 300 hektarów niepotrzebnych właścicielowi huty oraz dwa zabytkowe budynki dawnego centrum administracyjnego Huty im. Lenina, później Huty Sendzimira.

W zamian uwłaszczy ArcelorMittal na gruntach, które są w użytkowaniu wieczystym firmy. Jej rzeczniczka Sylwia Winiarek zaznacza, że jeszcze nie ustalono, jaką część z 1300 hektarów obejmie uwłaszczenie.

"Uwolnione" jutro grunty będą w przyszłości oferowane firmom z branży nowoczesnych technologii, współpracującym z krakowskimi uczelniami i zatrudniającym ich absolwentów. A do zabytkowych budynków przeniosą się urzędy państwowe.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności to tylko jeden z warunków, który musi być spełniony, by ArcelorMittal zdecydował się na kosztowne inwestycje w Nowej Hucie. Do końca czerwca koncern ma poinformować swoich pracowników, czy będzie modernizować wielki piec czy też ruszą zwolnienia. Rezygnacja z produkcji stali w Krakowie pozbawi pracy nawet kilka tysięcy osób, nie tylko w hucie, ale też w okolicznych firmach.

- Cierpliwie czekamy na decyzję, nic innego nie możemy już zrobić - mówi Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w ArcelorMittal Poland w Krakowie.

Decyzja o modernizacji pieca zależy przede wszystkim od tego, czy rząd zaoferuje pomoc koncernowi metalurgicznemu. Chodzi m.in. o przyznanie dotacji na inwestycje zapewniające produkcję stali zgodnie z unijnymi normami ochrony środowiska i o obniżenie akcyzy na energię.

Te oraz inne formy pomocy dla huty znajdą się w programie reindustrializacji dla Śląska i Małopolski, który rząd powinien przyjąć jeszcze w tym miesiącu. Ministerstwo Gospodarki pilotujące ten program nie odpowiedziało nam wczoraj, czy ten termin zostanie dotrzymany. Rzeczniczka ArcelorMittal Sylwia Winiarek przyznała, że uzgodnień ciągle nie ma.

Nowe Centrum Administracyjne za dwa lata
Przetarg w tej sprawie ogłoszono dwa miesiące temu. Właśnie zatwierdzono listę 7 firm, z których zostaną wybrane te do ostatecznych negocjacji. - Nie chcieliśmy tracić czasu, więc wstępną fazę przetargu rozpoczęliśmy, zanim budynki trafią w nasze ręce - mówi Łukasz Sanakiewicz, prokurent spółki Nowe Centrum Administracyjne.

Zapewnia, że wybór firmy odpowiedzialnej za inwestycję nastąpi po przejęciu prawa własności. Porozumienie dotyczące przekazania budynków oraz 300 hektarów zbędnych ArcelorMittal zostanie podpisane jutro.

Wybór wykonawcy to tylko jedno z wielu zadań spółki NCA. Najważniejsze jest zdobycie funduszy na modernizację budynków, a chodzi o ok. 60-70 mln złotych. Jako kapitał spółka otrzymała państwowe działki w całej Małopolsce o wartości 34 mln złotych. - Sprzedaż idzie obiecująco, a wkrótce dostaniemy kolejne nieruchomości - zaznacza Sanakiewicz.

Dawne budynki administracyjne Huty im. Lenina, a potem Huty im. T. Sendzimira zostaną odnowione w ciągu dwóch lat. Powstanie 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. - Dzięki współpracy z uczelniami będą tam rozwiązania na miarę XXI wieku - zapewnia Łukasz Sanakiewicz. Do budynków przeniosą się inspekcje i instytucje podległe wojewodzie, np. kuratorium oświaty.
Nie wszystkim podoba się przeprowadzka do Nowej Huty. Instytucje państwowe swoje siedziby mają w centrum Krakowa.

Wprawdzie nikt z odkrytą przyłbicą nie krytykuje inicjatywy, ale nieoficjalnie pojawiają się krytyczne uwagi, dotyczące choćby kosztów modernizacji. Jako argument przytaczany jest fakt, że trzy lata temu marszałek małopolski Marek Sowa nie chciał tych budynków na potrzeby Urzędu Marszałkowskiego. On jednak musiałby odkupić budynki od ArcelorMittal, teraz wojewoda dostanie je w zamian za przekształcenie prawa użytkowania gruntu pod hutą w prawo własności.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski