Bartosz Kijeski
Lech Poznań po raz pierwszy w tym sezonie wygrał ligowy mecz. Kolejorz w niedzielny wieczór pokonał na własnym boisku Piasta Gliwice 1:0Zobacz galerię z meczu --->Adam Jastrzębowski
Pierwsze zwycięstwo Lecha Poznań w PKO Ekstraklasie stało się faktem. Niebiesko-biali w ostatnim meczu 7. kolejki PKO Ekstraklasy pokonali Piast Gliwice 1:0. Oprawą tego spotkania było piękne uderzenie Afonso Sousy, który zapewnił Kolejorzowi trzy punkty. Kibice w tym spotkaniu nie mieli prawa się nudzić. I to nie ze względu na ilość sytuacji podbramkowych, jakie tworzyli sobie zawodnicy jednej i drugiej ekipy, a... ostrą walkę na boisku.

Mecz z Piastem zapowiadał się dla Kolejorza bardzo ciężki. W ostatnim czasie piłkarze z Gliwic zanotowali serię dwóch meczów z rzędu ze zwycięstwem. Dodatkowo podopieczni Waldemara Fornalika w ubiegłym tygodniu rozgromili na własnym boisku Stal Mielec aż 4:0. Smaczku nadaje fakt, że od pierwszych minut na boisku zameldował się Damian Kądzior. Pomocnik Piasta w ostatnim czasie był kuszony ofertą od Lecha, jednak zdecydował się zostać na Śląsku oraz przedłużyć kontrakt o jeden rok ze swoim obecnym pracodawcą.

Lechici natomiast bardzo słabo wypadają w lidze po meczach w europejskich pucharach. Na cztery ostatnie mecze po zmaganiach w Europie niebiesko-biali nie wygrali ani jednego pojedynku.

Lech zaczął spotkanie z wysokiego "C". Już w 2. minucie pierwszą interwencją musiał wykazać się Frantisek Plach, po tym jak swojego szczęścia próbował Kristoffer Velde. Warto zaznaczyć, że świetnym podaniem popisał się Joel Pereira. Jednak chwilę później Słowak musiał wyciągać piłkę z siatki, po atomowym uderzeniu Afonso Sousy z ok. 30 metrów. Dla Portugalczyka był to premierowy gol w ekstraklasie.

Bardzo aktywny na lewej stronie boiska był Velde, jednak wiele jego podań oraz dośrodkowań do kolegów było niedokładnych. Norweg często szukał okazji do uderzenia prawą nogą, wbiegając w środek pola karnego. Oprócz strzelonej bramki z dobrej strony prezentował się Afonso Sousa, który zastąpił w tym spotkaniu Joao Amarala, będącego ostatnio w fatalnej formie.

Do 30. minuty działo się praktycznie niewiele. Po tym czasie gry na chwilę przebudzili się goście. Centrostrzał Katranisa nad poprzeczką musiał sparować Bednarek. Po chwili golkiper Kolejorza uchronił swój zespół przed utratą bramki, kiedy bliski dojścia do piłki strzałem głową był Jakub Czerwiński. Pod koniec pierwszej połowy Filip Szymczak strzałem sprzed szesnastki próbował zaskoczyć Placha, lecz futbolówka powędrowała wysoko ponad bramką.

Na początku drugiej połowy to Piast na chwilę przejął inicjatywę, Kolejorz natomiast był lekko wycofany, upatrując swoich szans w kontratakach. Pocieszać mógł fakt, iż goście w pierwszej odsłonie nie oddali celnego strzału na bramkę lechitów. W 55 minucie zagotowało się w polu karnym Kolejorza. Dobrym dośrodkowaniem z lewej flanki popisał się Kądzior, ale uderzenie Arkadiusza Pyrki było dalekie od ideału.

Z każdą minutą mecz stawał się coraz bardziej wyrównany. Po pierwszej dobrej połowie w wykonaniu lechitów Kolejorz miał ogromne problemy ze skonstruowaniem klarownej sytuacji na zdobycie bramki. A jak już je miał, to marnował tak jak w pamiętnym spotkaniu z Vikingurem. Stuprocentową okazję w 65. minucie spotkania zmarnował Citaiszwili. Gruzin wykazał się fantastycznym odbiorem w środku pola. Kiedy już jednak zbliżył się do pola karnego rywali wybrał opcję podania piłki do Michała Skórasia, który nie doszedł do futbolówki.

W ostatnim kwadransie meczu gra z obu stron nieco się zaostrzyła. Żółtą kartkę otrzymał m.in. Kwekweskiri, który bardzo ostro potraktował Katranisa. Od razu do Gruzina dobiegł Czerwiński, który chciał wytłumaczyć graczowi Lecha, co sądzi o jego zachowaniu. Sędzia Kwiatkowski od razu postanowił utemperować krewki charakter obrońcy Piasta.

Dzięki temu zwycięstwu Kolejorz ma już na swoim koncie 4 punkty, jednak cały czas nie opuścił strefy spadkowej PKO Ekstraklasy. W najbliższej kolejce podopieczni Johna van den Broma zmierzą się w zaległym spotkaniu z Lechią Gdańsk (31 sierpnia, środa, godz. 20.30).

Po trzech porażkach na własnym boisku, Lech Poznań wreszcie się przełamał i odniósł pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Piast Gliwice na szczęście nie zawiesił zbyt wysoko poprzeczki mistrzom Polski.  O wygranej Kolejorza zadecydował piękny gol Afonso Sousy. Portugalczyk efektownie kropnął z dystansu już w 6 minucie. Oto jak oceniliśmy lechitów --->

Lech Poznań - Piast Gliwice 1:0. Wreszcie przełamanie! Tak o...