MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny 2024. Jak jest obchodzony w szkołach? Czy wciąż topi się marzannę? Zobacz zdjęcia, jak to wyglądało dawniej

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wiosenny pochód szkół przez miasto
Wiosenny pochód szkół przez miasto Fot. Karolina Misztal/Polska Press
Pierwszy dzień wiosny to zazwyczaj bardzo przyjemny dzień w szkole. Klasy idą na spacer, uczestniczą w przedstawieniach lub wychodzą do kina. Takie zorganizowanie pierwszego dnia wiosny dnia zależy oczywiście od szkoły. W niektórych placówkach lekcje odbywają się standardowo, a co niektórzy uczniowie celebrują dzień wagarowicza i na te lekcje nie przychodzą w ogóle. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularne było topienie marzanny. Dzisiaj zwyczaj jest już rzadziej praktykowany. Zobacz, jak dawniej obchodzono dzień wiosny w szkole, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny w 2024 roku i co dziś w tym dniu robią uczniowie.

Spis treści

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2024?

Kalendarzowy początek wiosny przypada każdego roku 21 marca. W 2024 roku będzie to czwartek. Choć kalendarzowa i astronomiczna pora roku wiosny często się pokrywają, nie zawsze przypadają w tym samym dniu. 21 marca jest datą umowną rozpoczęcia wiosny. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W 2024 roku przypada to na 20 marca.

Jak się obchodzi początek wiosny w szkołach?

Pierwszy dzień wiosny jest często specjalnie celebrowany. W szkołach organizowane są akademie, imprezy, przedstawienia. Lekcje są luźne lub szkoła decyduje całkowicie o tym, aby nie prowadzić zajęć dydaktycznych. W młodszych klasach przez cały marzec prowadzone są zajęcia o tematyce związanej przyrodą budzącą się do życia i wszystkim tym, co się kojarzy z ta radosną porą roku, jaką jest wiosna.

Często szkoły organizują pochody przez miasto, wycieczki rowerowe lub dzień sportu.

Wiosenny pochód szkół przez miasto
Wiosenny pochód szkół przez miasto Fot. Karolina Misztal/Polska Press

Jak dawniej obchodzono dzień wiosny w szkołach? Królowało topienie marzanny

W polskiej tradycji znany jest zwyczaj topienia marzanny. Kiedyś praktykowany we wszystkich szkołach. Ulicami przechodziły grupy dzieci, niosąc zrobioną wcześniej wielką kukłę, którą zrzucano do rzeki, jeziora lub stawu.

W słowiańskim folklorze Marzanna była boginią zimy i śmierci. W tym dniu palono jej podobiznę w ogniu lub topiono, aby zapewnić sobie urodzajne zbiory. Stąd zwyczaj topienia marzanny jako symbol rozpoczęcia nowego, obfitego sezonu.

Dziś za wrzucenie marzanny do wody można nawet dostać mandat. Chociaż każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, a prawo nie przewiduje przepisu, który jednoznacznie zakazywałby topienia marzanny w ramach tradycji.

Topienie marzanny w rzece lub zbiorniku wodnym może jednak być zanieczyszczaniem dla środowiska. Zamiast tego można symbolicznie utopić kukłę w wannie, ewentualnie spalić. A najlepiej dać dzieciom dobry przykład i posadzić drzewo! W końcu jest wiosna i natura budzi się do życia.

Jeśli marzanna, to z czego ją zrobić?

W latach dwutysięcznych zaczęto odchodzić od topienia na rzecz palenia kukły. Spalanie jej wydaje się mniej szkodliwe dla środowiska. Ta tradycja jest jednak również coraz rzadziej praktykowana.

Zaleca się, aby szkolna marzanna była wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej ze słomy, a jej zniszczenie przebiegało z zachowaniem bezpieczeństwa i troski o środowisko, w tym otaczający ekosystem (np. w przypadku palenia zorganizowanie ogniska tylko w specjalnie wyznaczonym na to miejscu).

21 marca to też dzień wagarowicza

Od lat pierwszy dzień wiosny jest także dniem wagarowiczów. W miarę jak to nieformalne święto zyskiwało na popularności, szkoły zaczęły odstępować od zajęć dodatkowych 21 marca. W zamian za to proponuje się różnego rodzaju imprezy, akademie, zajęcia sportowe.

Tak witaliśmy wiosnę przed laty, przed II wojną światową i po jej zakończeniu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wiosna na starych zdjęciach. Tak ją witaliśmy w latach 60., ...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień wiosny 2024. Jak jest obchodzony w szkołach? Czy wciąż topi się marzannę? Zobacz zdjęcia, jak to wyglądało dawniej - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski